Як зробити живі огорожі

ogorozha1 300x224 Як зробити живі огорожіЖиві огорожі використовують в якості елемента ландшафтного дизайну і для озеленення дачних ділянок і присадибних площ. Живі огорожі виконують відразу кілька функцій – захищають від пилу і шуму, виконують ролі фону для квітів, підкреслюють вигини садових доріжок і розділяють зони саду. З їх допомогою можна обгородити від цікавих очей зону відпочинку або повністю всю ділянку.

Живі огорожі вимагають уміння при посадці і вирощуванні, але доглядати за ними по силам і початківцям садівникам-аматорам. Перш, ніж садити живопліт, треба визначитися з її типом, адже вони бувають різні. Виходячи з типу огорожі, вибирають рослини для висадки – дерева або кущі.

Живі огорожі бувають різних видів:

  • По висоті вони поділяються на: високі (понад 2 метрів), середні (від півметра до 2 метрів) і низькі бордюри нижче 0,5 метрів.
  • Залежно від біологічних особливостей огорожі поділяються на: вічнозелені, листопадні, колючі і безколючкові.

Вибір рослин

  • Для високих живоплотів використовують такі рослини: мелколистную і крупнолистную липу, граб звичайний, клен польовий, біла і чорна шовковиця, ільм шорсткий, а також породи для колючих огорож – звичайний або алтайський глід, гледичія звичайна.
  • Для вічнозелених високих живоплотів підходять: ялина звичайна, туя західна, тис ягідний, ялівець.
  • Для огорож середніх по висоті застосовують: кизильник чорноплідний, бирючину звичайну, дерен криваво-червоний і білий, таволгу Ван-Гута, пузиреплодник калинолистовий, бузок, жимолость, смородину золотисту, акацію жовту і горобину чорноплодну.
  • Для створення колючих живоплотів підходять: лох вузьколистий, барбарис звичайний, а також ялівець, туя та глід.
  • Для низьких живоплотів можна використовувати вічнозелений самшит, магонію падуболістову, таволгу японську, айву японську, а також низькорослі породи таких порід як куляста і вересководна туя та гніздовидна форма ялини.

Посадка рослин

ogorozha2 300x224 Як зробити живі огорожіСаджати рослини краще певного віку: для дерев і листяних кущів – 2-3 роки, для хвойних порід – 3-5 року. З таких екземплярів легше формувати живоплоти високої щільності. Місце посадки відзначають натягнутим шнуром, причому нехтувати цим правилом не варто, оскільки рослини можуть бути висаджені криво. Потім копають траншею потрібної ширини (залежно від того з одного або двох рядів буде огорожа).

Дерева і чагарники в ряду садять через 20-60 см, а для неформуючих живоплотів цей розмір становить до півтора метрів. Між рядами залишають відстань 20-50 см, а при дворядної висадці рослини висаджуються в шаховому порядку.

Перед посадкою при необхідності удобрюють органічними або мінеральними добривами і поливають грунт з розрахунку 20-40 літрів на один погонний метр. Коренева система рослин листяних порід перед посадкою потребує зволоження, тому її тримають у воді кілька годин, а потім вмочують у сметанообразний розчин глини і перегною.
Висаджують рослини під шнур і після посадки грунт ретельно утрамбовують. Після посадки рослини відразу ж поливають в 2-3 прийоми для того, щоб грунт добре наситилася вологою, і біля коренів не залишалося порожнеч. Навіть якщо недавно пройшов дощ і земля досить волога, необхідно все одно полити грунт. Хвойні рослини садять разом з грудкою землі.

Формування живоплоту

Часто садівники не обрізають рослини відразу після посадки, але це поширена помилка. Це можна не робити тільки у випадку пізньої осінньої посадки, коли обрізання можна відкласти до ранньої весни. В інших випадках висаджені дерева і кущі обрізають на висоту 15-25 см для більшості порід, навіть якщо висота саджанців набагато більше. Виняток становлять лише карликові форми рослин і хвойні породи. Згодом обрізку роблять після того, як молоді паростки починають деревеніти. У перший час (рік-два) влітку зрізують близько половини приростів, а ті гілки, що відросли навесні, наступного року знову укорочують на 3-7 см.

Для більшості порід чагарників і дерев живоплоту слід залишати близько 15-20 сантиметрів річного приросту гілок, а після досягнення живоплотом висоти, близької до запланованої, залишають мінімальну величину приросту. Зазвичай, залежно від породи рослини, цей розмір становить від двох до десяти сантиметрів.

Обрізку рослин живоплоту після досягнення нею планової висоти виконують по периметру ранньою весною до початку розпускання листя і потім 2-3 рази влітку для підтримки заданої форми. Остання обрізка виконується в період не пізніше за місяць до настання серйозних холодів.

Форму живоплоту можна вибрати різну: у вигляді кулі, конусоподібну, прямокутну і іншу. Бажано, щоб них живого паркану був хоча б трохи ширше його верхній частині, що дає можливість рослині висвітлюватися рівномірно по всій висоті, а, отже, щільність огорожі також буде максимально рівномірною.

Догляд за живою огорожею

Після з’ясування, як зробити живопліт, необхідно дізнатися, як доглядати за нею. Окрім формування та обрізки живопліт необхідно поливати, регулярно підгодовувати і прополювати від бур’янів. При підгодівлі мінеральні добрива вносять у розрахунку 50-10 грам на один погонний метр. Роблять підгодівлю 2-3 рази за весь вегетаційний період у поточному році. Навесні краще підходять азотні види добрив, а наприкінці літа слід віддати перевагу фосфорним добривам.
Важливо вчасно видаляти бур’яни і траву під огорожею і поряд з нею. Добре, якщо весь вегетаційний період грунт живоплоту і поруч на відстані 5-10 сантиметрів від її краю був очищений від бур’янів. Вони вбирають необхідну рослинам живоплоту вологу і також знижують її декоративність.