Як зробити вигрібну яму

yama1 300x224 Як зробити вигрібну ямуПитанням як зробити вигрібну яму, задаються не тільки власники дач і заміських будинків, а й мешканці приватних будинків у межах міста. Централізована каналізація доступна не завжди, і для того щоб забезпечити комфорт проживання, необхідно замислюватися про виготовлення вигрібної ями. Якщо правильно підійти до вирішення цієї проблеми, то вистачати цього пристрою буде надовго, а проблем з очищенням також не виникне.

Починати треба з вибору місця під вигрібну яму. Питання досить складне, тому що з одного боку не хочеться розміщувати цю споруду занадто близько від брухту, а з іншого боку зайво довгі каналізаційні труби теж не бажані. Також треба врахувати, що до вигрібній ямі треба забезпечити під’їзд асенізаційної машини. Якщо на присадибній ділянці розташована свердловина для води або колодязь, то неприпустимо облаштування вигрібної ями з природною фільтрацією, оскільки мінімальна відстань між цими двома об’єктами становить 30 метрів.

 Як зробити вигрібну ямуТакож необхідно правильно визначити необхідний обсяг вигрібної ями. Вважається, що на одну людину треба розраховувати 0,5 кубічного метра обсягу ями, але іноді ці розрахунки виявляються невірні через додаткові умови експлуатації. Наприклад, глинистий грунт не сприяє швидкої фільтрації, і тому якщо в перший рік яма ще може справлятися з відходами життєдіяльності, то через деякий час грунт просочується жирами та іншими речовинами і практично перестає вбирати відходи. Якщо є можливість, то краще робити вигрібну яму із запасом обсягу, наприклад, на сім’ю з трьох осіб – обсягом близько 6 куб. метрів. До того ж обсяг бака асенізаційної машини дорівнює 3 кубам, і платити за її виклик доведеться незалежно від того, наскільки заповнився бак.

Після визначення об’єму вигрібної ями прокладаються труби. Важливим моментом при цьому є те, що необхідно дотримувати постійний нахил в 3-5 градуси (це десь 4-7 см на погонний метр) і враховувати, що чим довше труби, тим більше повинен бути кут нахилу.

Облаштовують вигрібні ями по-різному. В якості матеріалу будівлі стін може виступати:

  • цегла
  • бетон
  • залізобетонні кільця
  • суцільнолиті бетонні кільця.

Оптимальним варіантом є червона керамічна цегла. Він не руйнується від вологи і служить досить довго. Укладати його необхідно на легкий фундамент. Товщину стін можна брати в підлогу цегли, залишаючи між торцями щілини 5 см для фільтрації. Дно вигрібної ями краще забетонувати, щоб води не розмивала грунт. У верхній частині ями можна облаштувати вентиляцію – прокласти трубу і вивести її за межі присадибної ділянки. Зверху яму накривають бетонною плитою (її можна вилити з опалубки), в ній має бути передбачений люк. Якщо вигрібна яма знаходиться на в’їзді і по ній їздитиме транспорт, то краще зробити плиту перекриття товстішим (не менше 25 см) і добре армувати її.