Як зробити відмостку

Якщо Ви хочете, щоб фундамент Вашого будинку служив довго, а в підвал не проникала вода, необхідно зробити відмостку навколо будинку. Вона являє собою смугу з покриттям і підстильним матеріалом, розташовану по периметру фундаменту будинку. Відмостка служить для гідроізоляції цоколя і підвалу і відводить від будинку стічні води. Для виконання своїх функцій, відмостка повинна бути облаштована з ухилом від будівлі. Для різних матеріалів існує різний кут нахилу, наприклад, для бетону та асфальту він становить 3-5 градусів, а для щебеню та гравію – 5-10 градусів.

vidmostka 1 300x181 Як зробити відмосткуБагато хто не робить відмостки, але тоді грунтові води проникають під фундамент і призводять до нерівномірного підмиванню будівлі. Якщо у більшості будинків це викличе тріщини стін і фундаменту, то для будинку, що стоїть на піщаних грунтах наслідки можуть бути більш серйозні. Якщо біля такого будинку немає відмостки, то піщані грунти після насичення водою, замерзають, нерівномірно спучуються і викликають руйнування будинку. У цих випадках відмостку додатково утеплюють.

Будь-яка відмостка складається з двох основних частин: підстилаючого шару і верхнього покриття. Нижній підстилаючий шар служить в якості рівної і щільної підстави. Якщо таким шаром виступає глина, то вона також виконує і гідроізоляційну функцію. В якості підстилаючого шару використовують глину, пісок, дрібний щебінь і гарцовку. Товщина підстилаючого шару складає приблизно 20 см.

Шар покриття для відмостки повинен бути водонепроникним і не розмиватися водою, тому для нього краще застосовувати асфальт, бетон, тротуарну плитку, глину або кругляк. Іноді роблять не два, а один спільний шар з суміші глини та піску чи глини і щебінки, при цьому товщина шару складає 5-10 см.vidmostka 2 300x224 Як зробити відмостку

Ширина відмостки залежить від типу грунту і ширини карнизів даху. Зазвичай її розраховують так: для звичайного грунту вона повинна бути на 15-20 см ширше карнизів (але не менше 50-60 см), а для просадних грунтів її ширина повинна становити не менше одного метра. Для кращого відведення води уздовж периметра відмостки влаштовують бетонний жолоб або половину розпиляної уздовж труби. Оскільки наглухо з’єднувати відмостку з фундаментом або стіною не можна (через її опади може порушитися облицювання), то необхідно передбачити компенсаційний шов шириною декілька сантиметрів між відмосткою і стіною. Для його закладення використовують бітум, герметик або кілька шарів руберойду.

Як зробити відмостку

vidmostka shema 300x176 Як зробити відмосткуВиготовлення відмостки будь-якого типу передбачає виїмку грунту на глибину 25-30 см. Для того, щоб знищити коріння бур’янів, землю в траншеї обробляють гербіцидом. Це роблять для запобігання руйнування покриття. Залежно від типу вимощення вздовж її зовнішнього краю роблять знімну опалубку або викладають бордюри. Після цього викладають підстилаючий шар, розрівнюють його і трамбують. На нього укладають шар покриття. Нижче розглянуті особливості укладання покриттів залежно від їх виду.

Відмостка з тротуарної плитки

Підстилаючим шаром в даному випадку виступає пісок (10-20 см), гарцівка (шар 4-5 см) або дрібний щебінь (3-5 см). Потім укладають тротуарну плитку і засипають зазори між нею піском. Для того, щоб не різати плитку, ширину відмостки вибирають кратною розміру плиток, зазвичай це один або два ряди. Така відмостка буде довго служити, а також зручно те, що плитки можна частково змінювати.

Відмостка з кругляка

Підстильний шар в цьому випадку такий же, як і для тротуарної плитки і між каменями також засипається пісок. Кругляк або камені треба брати дрібні – близько 4-8 см заввишки. Булижники слід добре вглиблювати в підстилаючий шар і тоді відмостка прослужить довго. Переваги у такого виду відмостки такі ж, як і конструкції з тротуарної плитки.

Відмостка з бетону

Це самий популярний тип відмостки. Для звичайного грунту в якості підстилаючого шару виступає глина (10-15 см), а на піщаних грунтах зверху глини додатково укладають пісок шаром 6-8 см. Він виступає в якості амортизатора між верхнім шаром відмостки і грунтом. При бетонному покритті обов’язкове приготування деформаційних швів – в морозну погоду вони попередять відмостку від розривів і тріщин. Їх роблять після укладання підстилаючого шару. Якщо зробити суцільну бетонну відмостку, то вже в перші ж морози вона розтріскається і прийде в непридатність. Для виготовлення деформаційних швів ставлять поперек відмостки дерев’яні планки, покриті бітумом. Їх верхній край повинен бути на рівні бетонної поверхні (слід пам’ятати при цьому про ухил відмостки). При укладанні бетону дерев’яні рейки служать маяками, по яких слід вирівнювати бетонну поверхню. Для збільшення вологостійкості бетону, проводять залізнення – змочують поверхню бетону, присипають цементом і загладжують металевим кельмою. Після цього бетон треба накрити вологою тканиною і залишити на тиждень. Тканина треба час від часу змочувати.
Також для збільшення терміну експлуатації бетонну відмостку можна армувати, особливо це актуально для піщаних грунтів). Армування проводять за допомогою металевої сітки з осередками 100х100 мм. Обов’язково при цьому через кожні два або два з половиною метри робити деформаційні шви.

Відмостка з асфальту

Для облаштування цього виду відмостки в утрамбовану траншею укладають шар щебеню товщиною 15 см, а зверху нього шар асфальту (3 см). Зазвичай такі відмостки роблять біля нежитлових будівель, оскільки асфальт є не екологічним матеріалом, оскільки при нагріванні з нього виділяються шкідливі речовини. Також виготовлення такої відмостки не зовсім простий і вимагає майстерності і спеції інструментів.

Відмостка з глини

На шар добре втрамбованого піску товщиною 10 сантиметрів укладають шар глини (10-15 см). Для зміцнення підстилаючого шару в пісок вглиблюють булижники або камені.

Водопроникна відмостка

Якщо навколо будинку є дренаж, то можна зробити водопроникну відмостку. Робиться вона дуже просто – в утрамбовану траншею укладається спеціальний геотекстильний матеріал, а потім засипають шар гравію, дрібного щебеню, керамзиту або гальки з товщиною 10 см. Фракція сипучого матеріалу повинна бути в межах 8-32 мм. Геотекстильний матеріал потрібен для запобігання просідання вимощення – він не дає камінню вдавлюватися в підстилаючий шар. Є у такого варіанту відмостки і недоліки – по ній не можна ходити, і якщо немає єдиного водостоку з даху і вода стікає по всьому периметру, то доведеться регулярно оновлювати покриття.