Як зробити штробу

shtroba 300x200 Як зробити штробуПри капітальному ремонті завжди постає питання монтажу нової електропроводки, і якщо вибрати прихований варіант прокладання проводів, то не обійтися без досить гучною і курній процедури під назвою штроблення. На ці роботи піде чимало часу і зусиль, але зате стіни буду рівними, без джгутів кабелів і проводів. Інформація про те, як зробити штробу і закріпити в ній кабель стане в нагоді і в разі повної заміни проводки і для додаткового прокладання кабелю.

Оскільки процедура ця брудна і гучна, її краще робити на початковому етапі ремонту, коли проведена тільки чорнова обробка стін. Якщо ж ремонт уже закінчений і стіни пофарбовані або поклеєні шпалери, то слід розглянути варіант прокладки проводки в каналах плінтусів.
При монтажі електропроводки в штроби необхідно дотримуватися певну черговість етапів, наведену нижче.

Розмітка під штроби

Ще задовго до обробки стін, розміщення меблів та оздобленні інтер’єру необхідно подбати про штробах, і починають цей процес з розмітки голих стін. На них розмічають трасу пролягання кабельних ліній за допомогою будівельного рівня і олівця. При цьому не можна покладатися лише на власні побажання, оскільки існують певні правила прокладки кабелю: його лінії повинні йти або вертикально піт схилу чи горизонтально під стелею (на висоті близько 2,5 метрів). Діагональні лінії не допускаються, також як і горизонтальні відрізки на низькому рівні.
Під час розмітки необхідно визначитися і з розташуванням вимикачів, розеток і розподільних коробок, оскільки отвори для них також виконуються на етапі штробления. Ширина штроб залежить від виду та перетину кабелю.

shtroba2 Як зробити штробуШтроблення перфоратором

Після розмітки необхідно вибрати інструмент. Зазвичай для цих цілей використовують перфоратор зі спеціальною насадкою (Штробери). Така насадка виконується у вигляді зігнутої лопатки з поздовжнім жолобом. Загострений кінець лопатки формує поглиблення всередині штроби. Працювати з такою насадкою слід тільки на ударному режимі, виключаючи обертання. Слід згадати, що Штробери можна зробити канавку лише такої ж ширини, як сама насадка, а працювати їм для формування широких штроб в кілька прийомів незручно.
Ще однією насадкою для формування штроб може служити плоска лопатка для перфоратора, але її продуктивність значно нижче, ніж у штробера.
Можна використовувати для штроблення і звичайні гострі піки або бури для перфоратора, але доведеться потрудитися довше.

Штроблення болгаркою

Якщо мова йде про штробленню бетонних стін з високою твердістю, то краще використовувати дисковий ріжучий інструмент. Болгарка з алмазним диском легко впоратися з різними марками бетону. Диском прорізають лінії по краю майбутньої штроби на необхідну глибину, а середня частина поглиблення формується перфоратором. Оскільки болгарка робить різи дуже швидко (буквально за один прохід), то продуктивність таких робіт більше, незважаючи на використання більшого числа інструментів.

shtroba1 300x232 Як зробити штробуШтроблення за допомогою штроборіза

Це найбільш продуктивний інструмент для цього виду робіт. Він зовні схожий на болгарку і має два ріжучих диска, паралельних один одному. Залежно від потрібної ширини штроби змінюється відстань між дисками, а також можна поміняти положення дисків щодо опорної поверхні, тим самим регулюючи глибину канавки.
При роботі з будь-яким інструментом для штроблення необхідно користуватися з використанням індивідуальних засобів захисту – очок, респіраторів, біруш. Під час роботи утворюється дуже велика кількість пилу і бруду, і тому, якщо не захищати очі і органи дихання, можна отримати їх хронічне захворювання. До речі, існують моделі штроборізи (зазвичай це професійні серії), в яких передбачений штатний патрубок для промислового пилососа, за допомогою якого можна всмоктувати утворюється пил.
Беруші при формуванні штроб також необхідні, оскільки всі інструменти для штроблення дуже галасливі.

Монтаж кабелю в штробі
Після формування штроб можна перейти до укладання кабелю. Як правило, ширина штроб не дозволяє виконати правило змінюваності кабелю в канавках, тому їм нехтують. Штроби укладаються у вигляді джгутів без додаткового захисту. Справа в тому, що ізоляція найпоширенішого кабелю для побутової проводки (ВВГнг) досить надійна при такому способі монтажу.

  • Зафіксувати кабелю в штробах можна алюмінієвими смужками, які продаються в магазинах електротоварів. Якщо в наявності вдома є будь тонкий листовий метал, то такі смужки можна зробити самостійно.
  • Металеву смужку прикручують на дно канавки дюбелем і саморізом, потім на смужку укладають кабелі, а кінці металевої смужки загинають плоскогубцями, формую замок. Цей спосіб вимагає часу, зате він самий надійний.
  • Також закріпити кабель в штробі можна за допомогою нейлонової перфорованої смуги – її кріплять поперек штроби на дюбелях. І таким чином вона надійно тримає весь джгут кабелів.
  • Ще можна використовувати так звані дюбелі-хомути – це настановні дюбелі розміром 6 мм, в кінці яких передбачена петля для джгута кабелів. Монтують дроти так? Перфоратором пробивають у поглибленні канавок отвори під установочні дюбелі, а потім вставляють у них ці самі дюбелі із закріпленим джгутом проводів.
  • Також кабелі фіксуються в штробах за допомогою алебастру. Поступово прокладаючи кабелі, їх фіксують розчином алебастру. Оскільки він дуже швидко застигає його не можна замішувати багато, тільки невеликі порції.
  • Штроблення використовується не тільки для монтажу електричної проводки. Таким методом (тільки формую канавки більшого розміру) можна приховати труби водопроводу або опалення. Головне, щоб ці труби були не з сталі.