Як зробити саморобну сигналізацію

Для серйозної охорони квартири саморобна сигналізація може і не підійти , але зате стане в нагоді в інших ситуаціях . Наприклад , якщо в квартирі є маленька дитина , то таку сигналізацію можна встановити на вікнах , і пристрій сповістить батьків , якщо малюк відкриє їх.

А ще саморобна сигналізація може допомогти під час походу на нічний стоянці для захисту від сторонніх або диких тварин , необхідно лише оточити табір охоронним шлейфом.

sign1 300x232 Як зробити саморобну сигналізаціюПерший варіант сигналізації відрізняється, насамперед, своєю простотою. Схема пристрою включає транзистор, виконавче реле (звукову сирену) і резистор. Принцип дії такої сигналізації полягає в наступному : у разі коли охоронний шлейф у вигляді тонкого дроту ( замкнутого контакту) цілий, база транзистора заземлена , транзистор закритий і струм між емітером і колектором не протікає . Якщо контакт розімкнути , тобто порвати провід , то база підключитися до джерела живлення за допомогою резистора R1 і спрацює реле ( звукова сирена ) . Вимикається сигнал відключенням живлення або з’єднанням розімкнутого контуру .

sign2 Як зробити саморобну сигналізаціюМожна застосувати таку сигналізацію для охорони речей, наприклад. для охоронного контакту застосовують геркона, охоронну сигналізацію поміщають в кишеню сумки і розташовують поряд магніт. Якщо річ перемістити і магніт віддалитися від сигналізації , спрацює сирена .
Другий варіант сигналізації є більш складним . Тут також використовується охоронний шлейф і нормально замкнутий контакт ( або ж геркон ). При порушенні цілісності контакту сигналізація спрацює, але відновлення контакту не призведе до вимикання пристрою , воно буде працювати ще деякий час. Цей варіант сигналізації обладнаний кнопкою тимчасового блокування для покидання зони дії сигналізації власниками майна . Крім того використовується і затримка спрацювання для виключення сигналізації під час входу в зону, що охороняється .

Схема даної сигналізації влаштована таким чином: Для установки сигналізації на охорону необхідно розімкнути вимикач S1 , який встановлюють в прихованому місці недалеко від входу. Це може бути , наприклад , прихований геркон , перемикається перестановкою предмета з вбудованим магнітом. Даний вимикач блокує роботу охоронної системи і вона не спрацьовує на розмикання контуру . Після відходу вимикач S1 розмикається і починається зарядка конденсатора С2 через резистор R2. До моменту повної зарядки система не функціонує і у власників є час покинути зону, що охороняється . Підбираючи значення даних конденсатора і резистор , можна домогтися необхідної для догляду затримки.

В разі порушення охоронного шлейфу , конденсатор С1 починає заряджатися через резистор R1 і ця пара створює незначну затримку спрацьовування сигналізації , необхідну для вимикання системи господарями ( за допомогою вимикача S1) . Величину цієї затримки також можна підібрати , змінюючи значення конденсатора і резистора в даній парі.

Якщо охоронний контур порушений зловмисниками , які не знають як швидко вимкнути сигналізацію , то через певний час система спрацює. На входах елемента D1.1 буде по логічного «1 » , а на виході відповідно « 0». Сигнал пройде через інвентор D1.2 і знову стане «1» , таким чином відкриваючи транзистор VT1 , який у свою чергу розрядить конденсатор С3 і відкриє транзистор VT2 допомогою інвертора . Транзистор VT2 включить виконавче реле і змусить звучати сирену . Навіть якщо контур буде оперативно відновлено , саморобна сигналізація все одно буде продовжувати працювати , оскільки конденсатор С3 буде заряджатися через резистор R3. Співвідношення номіналів цієї пари визначає час роботи охоронної системи після відновлення контуру . Джерелом живлення для даної схеми може служити пристрій з напругою +5 – +15 Вольт , а сирена може підключатися і до більш потужного джерела живлення.