Як зробити обрешітку

Якщо Ви хочете оновити підлогу на дачі або обкласти свій заміський будинок сайдингом, то Вам знадобиться інформація про те, як зробити обрешітку. Цей будівельний елемент використовується для кількох цілей: для кращої теплоізоляції, для виривання поверхонь і для гідроізоляції. Обрешітка може облаштовуватися на підлозі або на стінах, причому в останньому випадку як зовні (для обшивки сайдингом або вагонкою, наприклад), так і всередині (при кріпленні гіпсокартонних плит). Обрешітка може бути різного виду (залежно від прикріплюванного матеріалу), а також з різних видів матеріалу – дерева або металу.

Обрешітка для підлоги

Обрешітка для підлоги необхідна при спорудженні підлоги з теплоізоляцією. Звичайно, можна укладати дошки підлоги і на бетонну основу, але в цьому випадку підлога вийде холодним. У разі спорудження обрешітки під дошки можна укласти теплоізоляційний матеріал і шар гідроізоляції.

Для виготовлення дерев’яної обрешітки знадобляться: дерев’яні рейки, будівельний рівень, дриль, дюбелі і шурупи, гідроізоляційний шар і дерев’яні брусочки.

Як зробити обрешітку для підлоги

obreshitka pidloga 300x224 Як зробити обрешіткуСпочатку на підготовлену бетонну основу укладають теплоізоляційний матеріал – це можуть бути плити з мінеральної вати, скловата і т.д.

Другим шаром йде гідроізоляція – зазвичай це спеціальна плівка. Вона повинна бути більше площі приміщення, оскільки її краї повинні заходити на стіни. При цьому висота підйому плівки повинна бути більше товщини майбутньої підлоги. Для зручного загвинчування плівки на стіни, її кути треба підрізати.

Спорудження обрешітки починається з укладання першої рейки, яка послужить підставою для всіх інших елементів. Її укладають уздовж стіни і фіксують до основи, тобто просвердлюють крізь дерев’яну рейку і шар теплоізоляції отвір і прикручують планку прямо до бетонної підлоги кріпленням – зазвичай це дюбель з шурупом. Таким же способом кріпляться всі рейки по периметру приміщення, і виходить каркас обрешітки.

Далі через кожні 50 см укладаються поперечні бруски, при цьому слід час від часу перевіряти їх однакову висоту за допомогою рівня. Якщо є якісь похибки, їх вирівнюють за допомогою дерев’яних брусків і кілочків, підкладаючи їх під рейки в потрібних місцях.

Вищеописаним способом прикручуються всі рейки обрешітки, і між ними укладається ще один шар теплоізоляційних плит.

Обрешітка для стін

obreshitka stina 300x197 Як зробити обрешіткуОблицювання стін панельними матеріалами без обрешітки можлива тільки в тому випадку, якщо стіни і кути ідеально рівні. Але оскільки таке зустрічається дуже рідко, то практично завжди монтують обрешітку.

Перед облаштуванням обрешітки необхідно провести підготовчі роботи:

  • Всередині приміщення вирівняти стіни і закінчити їх чорнову обробку;
  • Зовні нової будівлі також треба закінчити оздоблювальні фасадні роботи, а також видалити зайві кріплення, ізоляцію і цвяхи.У старих будівлях необхідно демонтувати дверні та віконні косяки і усунути видимі дефекти стін.

Дерев’яна обрешітка для стін

Найбільш дешевим варіантом обрешітки є дерев’яна конструкція з добре просушених дерев’яних рейок. Довжина рейок обрешітки повинна бути рівною висоті стін, особливо ретельно треба вимірювати висоту обрешіток для дерев’яного зрубу, на якому буває дуже важко визначити вертикаль.
Як правило, для обрешітки використовують дерев’яні бруски перетином 50х60, 25х80 або 30х40 мм. Слід врахувати, що ширина рейки повинна перевищувати в два рази відстань між сусідніми кріпильними пазами – це дозволить кріпленню перебувати в середині прорізів.

Рейки обрешітки монтуються по всій поверхні стін, в тому числі і між вікнами і дверима, на карнизі і цоколі будівлі. Зазвичай відстань між рейками обрешітки становить близько 40 см, але в місцях з сильним вітром це відстань може бути зменшена у два рази.

Обрешітку з дерева краще обробити антисептиком, щоб захистити дерево від гниття і шкідників. Можна також використовувати для цих цілей вогнебіозахисний засіб, який крім захисту від пошкодження, запобіжить і загоряння дерева. Це особливо доцільно для дачних будиночків, котрі часто залишаються без нагляду на довгий час.

Металева обрешітка для стін

Така обрешітка виготовляється з міцних оцинкованих профілів (у разі використання сайдинга) і більш тонких профілів для гіпсокартону. Величина кроку між рейками обрешітки вибирається як і у випадку дерев’яної обрешітки. Слід врахувати, що така обрешітка буде дорожче дерев’яною приблизно в 2-3 рази, але термін служби її довше.

obreshitka metal 300x224 Як зробити обрешіткуЗакріплення обрешітки будь-якого типу залежить від типу кріплення сайдинга, вагонки та інших елементів. Якщо панелі кріпляться горизонтально, то обрешітка повинна бути вертикальною, а для вертикальних елементів вибирається горизонтальна обрешітка. Установка рейок обрешітки починається з закріплення крайніх планок – їх ще називають маячками. Потім ці планки з’єднують мотузкою або шнуром і вже по ньому до стіни прикріплюються інші елементи конструкції. Якщо необхідно збільшити відстань від стіни до планок, то під них підкладають брусочки, а якщо треба навпаки зменшити цю відстань, то можна стесати частину стіни. Якщо площа обрешітки не дуже велика, то її рівність можна контролювати за допомогою будівельного рівня або схилу, а якщо площа більша або роботи проводяться на висоті, то зазвичай застосовують лазерний рівень.

Облаштування обрешітки будь-якого типу вимагає уважності і ретельної перевірки рівності, оскільки саме від цієї конструкції залежить, наскільки якісно і рівно можна облицювати поверхню стін або настелити підлогу.