Як зробити навантажувальну вилку

vilka Як зробити навантажувальну вилкуНавантажувальна вилка – це помічник кожного автомобіліста, оскільки цей прилад служить для перевірки і визначення ступеня заряду банок акумуляторної батареї, іншими словами визначає працездатність автомобільного акумулятора. Пристрій являє собою резистор навантаження великої потужності з вольтметром і двома щупами. Це найпростіший варіант, але зустрічаються і більш складні пристрої, наприклад, з амперметром і можливістю вимірювання різних параметрів всієї електричної ланцюга машини.

В автомобільних магазинах продаються готові пристрої, які виглядають як на першому фото: у металевий корпус вбудовується вольтметр, а також одна або декілька навантажувальних спіралей (або опорів). До плюсового виходу вольтметра підключений товстий дріт, мінусовий приєднаний до металевого штиря на задній поверхні корпусу приладу, а на другій стороні знаходиться спеціальний затискач для підключення до автомобільного акумулятора, точніше до його клем. На задній стінці корпусу також можна побачити дві гайки – вони служать для приєднання навантажувальних спіралей по 100 ампер кожна.

Як перевіряти акумулятор вилкою навантаження

Навантажувальні вилки за типом описаної вище підходять для перевірки стану акумуляторів на 12 вольт (у цьому випадку працює одна навантажувальна спіраль) або акумуляторних батарей підвищеної ємності (працюють обидві спіралі).

Для перевірки автомобільного акумулятора вилкою навантаження треба виконати наступні дії:

 • Спочатку проводять заміри напруги на клемах акумулятора без використання навантажувальних опорів. Для цього після того, як автомобіль заглушили або на акумулятор перестав подаватися струм від зарядки, вичікують 6-7 годин.
 • Беруть прилад і підключають його затискач з «плюсом» з аналогічною клемою батареї (без підключення спіралі).
 • Мінусовим штирем на корпусі навантажувальної вилки торкаються до мінусової клеми акумулятора і дивляться, що показує вольтметр.
 • Таким чином виконується перевірка напруги розімкненого ланцюга акумулятора. Далі проводиться порівняння отриманих даних із значенням в таблиці і робиться висновок про ступінь зарядженості АКБ. Якщо все гаразд і акумулятор заряджений на сто відсотків, то можна переходити до виміру під навантаженням.
 • До приладу підключають потрібну навантаження і проводять ті ж операції, що й описані вище.
 • Підключену навантажувальну вилку залишають на 5 секунд і саме на п’ятій секунд її знімають показання.
 • Як правило, в момент дотику мінусового штиря до мінусової клеми акумулятора батарея може трохи іскрити, оскільки прикладена до неї навантаження зіставимо з пусковим струмом двигуна.
 • Під час перерахованих дій пробки акумулятора повинні бути загорнуті. Оскільки вимірювальний штир навантажувальної вилки нагрівається, його не слід брат руками, а між вимірами краще робити паузу хвилин на п’ять.

Хорошим результатом вважається значення вольтметра 9,0 Вольт – це означає, що АКБ в хорошому стані. Інші результати говорять про те, що акумулятор необхідно зарядити з контрольним виміром або ж замінити його.
Оскільки цей метод дослідження стану АКБ створює деяку навантаження на акумулятор, не слід застосовувати навантажувальну вилку занадто часто.

Як зробити навантажувальну вилку

Оскільки навантажувальна вилка є цінним помічником будь-якого автомобіліста, але в магазинах такі прилади коштують досить дорого, має сенс зробити прилад своїми руками.

Для початку з керівництва користування слід визначити напругу однієї повністю зарядженої банки акумулятора (саме для цієї моделі). Також попередньо треба переконатися в тому, що в АКБ є доступ до окремих банків.

Потім беруть мікроамперметр і включають його спільно з резистором. При цьому опір має бути трохи більше, ніж напруга однієї з банок АКБ. Після цього шкалу пристрої міняють на нову. Її градуюють за допомогою подачі на вольтметр змінну напругу постійного струму (обов’язково в потрібній полярності). Подається в момент градуювання напруга контролюють зразковим приладом.
В інструкції до батареї повинні бути вказані значення номінального та максимального струму навантаження. Оскільки результат вийде в системі СІ, то і всі показники треба перевести в цю систему.

Опір резистора навантаження розраховують за формулою R = U / I, де I – сила струму в Амперах, U-напруга в Вольтах і – R опір в Омах. Важливо: у формулу треба підставляти значення для однієї банки, а не для всього акумулятора.

Потужність, що виділяється на резисторі, обчислюють за формулою P = UI, де Р – потужність у Ватах, U-напруга в Вольтах і I – сила струму в Амперах. Резистор при цьому повинен бути дротяним, а потужність його повинна бути більшою, ніж виділяється з стандартного краю.

Щупи для навантажувальної вилки повинні бути такими, щоб витримати протікає через резистор струм. Їх підключають до резистори за допомогою проводів, також виконаних з матеріалу, здатного витримати навантаження струм. Всі з’єднання повинні бути добре пропаяни.

На даному етапі навантажувальна вилка ще не завершена.

vilka1 171x300 Як зробити навантажувальну вилкуНеобхідно підключити паралельно з навантаженням вольтметр (в його якості може бути використаний мікроамперметр з невеликим послідовно підключеним резистором. На щупах позначають полярність – таку ж як на включеному вольтметрі – і ізолюють місця з’єднання.

Всі деталі можна закріпити на жорсткому каркасі з ручкою. Необхідно застосовувати діелектричні і вогнетривкі матеріали. Відстань між деталями має дорівнювати відстані між клемами банок акумулятора.

Важливо пам’ятати про те, що навантажувальна вилка не повинна бути приєднана до батарей для зарядки і навіть не бажано її знаходження поблизу акумуляторів, що заряджаються. Після закінчення процесу необхідно добре провітрити приміщення.
Підключення навантажувальної вилки здійснюється почергово до кожної банки.

Поради:

 • Опір розраховують, виходячи з необхідної сили струму. Важливо так підібрати потужність, щоб деталь не згоріла.
 • Резистори потрібної потужності швидше за все будуть представляти собою дротяні деталі з керамічним сердечником.
 • В якості щупа можна використовувати смугу зі сталі або застосовувати ніхромові деталі.
 • Можна застосувати й іншу схему навантажувальної вилки – з чотирма контактами замість двох (по два контакту на клему).
 • Кінці контактів краще робити загостреними, щоб продавлювати крізь шар окислів.
 • Важливо, щоб навантажувальна вилка повинна бути підключена строго певний час, ні більше, ні менше.