Як зробити будівельні риштування

Необхідність у будівельних риштуваннях виникла разом з потребою споруди або обробки будівель заввишки більше двох поверхів. Перші подібні конструкції виконувалися з дерева, завдяки чому і отримали назву будівельних риштувань. Вони споруджуються навколо будівлі, яке необхідно відремонтувати і бувають різних видів. Розглянемо найбільш поширені типи будівельних риштувань.

Дерев’яні будівельні риштування

Дерево здавна широко застосовується в будівництві, і з нього можна спорудити будівельні риштування для оздоблювальних і ремонтних робіт, що проходять на невеликій висоті. Зазвичай цей тип риштувань використовується для приватних будинків або невисоких будівель. Оскільки цей тип будівельних риштувань є найбільш простим і легким у виконанні, наведемо технологію їх виготовлення.
Для спорудження дерев’яних будівельних риштувань знадобляться дошки 150х50 мм довжиною півметра, відрізки тонких дощок 25х100 мм, дві довгі дошки-п’ятдесятки для опор і довгі дошки необхідної довжини для горизонтального настилу. Спочатку з обрізків п’ятдесятки збивають внакладку трикутні опори для підмостків, а потім обшивають їх більш тонкими дошками. Розміри трикутників-опор варто вибирати, виходячи з таких факторів: опора не повинна відходити від стіни під вагою будівельника і власною вагою, а також має бути достатньо простору для стоїть робітника на помості. У зв’язку з цим зазвичай довжину підмостків вибирають 400-500 мм, а ступні робітника не повинні провисати за межі настилу.
Підпори кріпляться до опор під гострими кутами. При цьому верхній кінець підпірки обрізається так, щоб вставити його всередину трикутника-опори, а нижня частина загострюється для закріплення в грунті. Після цього виводять риштування на потрібну позицію і вертикальну частину трикутних опор кріплять до стіни цвяхами, не забиваючи їх по самі капелюшки, оскільки потім, після закінчення робіт, їх треба буде вийняти. Потім приставляють драбину і починають прибивати до опор дошки для настилу, в цьому випадку цвяхи вбивають до упору.
Перед початком будівельних робіт слід переконатися у стійкості конструкції, а взагалі будівельні дерев’яні риштування не слід робити вище семи метрів.

Металеві будівельні риштування

rystuvannya1 300x224 Як зробити будівельні риштуванняВиробляють їх з алюмінієвих або сталевих труб, і розрізняють два варіанти таких конструкцій: модульні і рамні. До модульних типів відносяться підвісні, клинові, хомутові та модульні (системні) будівельні риштування. Серед рамних риштувань розрізняють штирові, прапорцеві та вежі-тури.
Всі металеві риштування вимагають анкерного кріплення до стін будівлі, а без такого прикріплення висота риштувань не повинна бути більше чотирьох метрів, і то за умови, що основа під риштуваннями буде ідеально горизонтальним і утрамбованим.

Розглянемо основні типи металевих будівельних риштувань.

Прапорцевим (рамні) будівельні риштування

Такі конструкції витримують навантаження до 200 кг / кв.метр. Складаються вони з бічних рам, стійок для горизонтального і діагонального кріплення боковин між собою і черевиків для опори на грунт. Розміри таких риштувань можуть відрізнятися в залежності від виробника, але при цьому схема побудови однакова. Такі будівельні риштування прості в збірці і недорого коштують, тому вони дуже поширені. Кріплення рамних риштувань вставляються в спеціально призначені для цього отвори і фіксуються за допомогою повороту. У вертикальній площині деталі з’єднуються шляхом введення рами в паз нижче розташованого елемента.

Вишка-тура

rystuvannya2 210x300 Як зробити будівельні риштуванняЦі риштування  витримують навантаження 200 кг / кв.метр. Такі конструкції часто використовуються для ремонту та оздоблення окремих ділянок фасадів будівель. Оскільки вибудовувати будівельні риштування навколо всієї будівлі досить накладно, а збирати і назад розбирати їх займає багато часу, використовують вишку-тур. Вона являє собою конструкцію із готових рам з драбиною, до основи її прироблені колеса. Якщо використовуються рами висотою понад 4-х метрів, то до рами першого ярусу кріплять додаткові розпірки, а якщо яруси вежі виводяться на 2/3 максимальної висоти, то її кріплять до стіни будівлі кронштейнами або анкерами. Такі вежі-тури можуть бути заввишки від 4 до 21 метра і різнитися кількістю ярусів.

Штирові будівельні риштування

Використовуються з максимальним навантаженням 200 кг / кв.метр. Горизонтальні елементи їх конструкції кріпляться за допомогою штирів, які вставляють в порожнисті труби-вушка на вертикальних стійках. Збирається кожен рівень риштувань поетапно, а нижні кінці опор стійок вставляються в черевики. Для більшої жорсткості використовують діагональні розкоси. Вони можуть монтуватися на висоту до 40 метрів, і найчастіше їх використовують для робіт з кладки. Такі будівельні риштування виготовляються зі сталевих трубок з великою товщиною стінки, а тому вони здатні відчувати великі навантаження.

Клинові будівельні риштування

Такі конструкції з нормативним навантаженням 200-300 кг / кв.метр мають складнішу конструкцію, ніж вищеописані варіанти. Їх елементи закріплюються сталевими клинами, що забиваються молотком. Це підвищує міцність риштувань, тому їх використовують при великих навантаженнях. Спеціальна форма клину запобігає розклинювання. Також використовуються фланцеві замки стійок з 8 отворами. Використовують такі будівельні риштування на висоті до 40 метрів для висотних будівельно-оздоблювальних робіт.

Хомутові будівельні риштування

У них нормативне навантаження складає 200-250 кг / кв.метр. Всі елементи з’єднуються на хомутах (поворотних або глухих), в які заводяться ригелі та стійки з подальшим закріпленням різьбовими болтами. До недоліків відноситься складність складання, але при цьому такі риштування можна змонтувати на висоту до 80 метрів. Також хомутові будівельні риштування можуть використовуватися для робіт зі складними архітектурними елементами – наприклад арками і куполами.

Який саме тип будівельних риштувань вибрати – залежить, насамперед, від цілей їх застосування. Так, для робіт на великій висоті використовуються штирьові або хомутові риштування, а для будівельно-оздоблювальних робіт на невеликій висоті застосовують рамні риштування.