Як зберігати яблуки

Садівники і дачники знають , що мало виростити і зібрати багатий урожай , треба його ще й правильно зберігати. Кінець літа і осінь багаті на фрукти – в садах дозрівають груші , сливи , яблука та інші плоди. Для того , щоб і взимку насолоджуватися їх смаком і отримувати користь , необхідно заздалегідь подбає про збереження врожаю. Найчастіше на зиму запасають яблука , тому актуальною буде інформація про те , як і де їх зберігати. Ці плоди відносяться до швидкопсувних , і для того , щоб зберегти їх у цілості , треба підготувати місце і умови для зберігання.

yabloko 300x225 Як зберігати яблукиЯблука можна зберігати в льосі , вдома і на балконі , головне забезпечити їм відповідні умови . Ну і звичайно , спосіб зберігання цих корисних плодів залежить від їх сорту.

Для того, щоб розібратися як треба правильно зберігати яблука , слід розібратися в їх сортах . Яблука поділяються на:

 • Літні сорти – вони мають ніжною тонкою шкіркою ,
 • Осінні сорти – шкурка середньої товщини ,
 • Зимові сорти – груба шкірка і характерний восковий наліт .

Товщина шкурки яблук визначає їх збереження , адже шкірка захищає м’якоть плодів не тільки від висихання , а й від проникнення мікроорганізмів. Сорти яблук з товстою шкіркою і маслянистим нальотом можуть залишатися соковитими і свіжими довгий час , тому для зберігання на зиму вибирають саме такі яблука . Сорти літнього та осіннього типу можна зберігати не тривалий час .

Як збирати яблука

Багато в чому успіх зберігання яблук визначається тим , як їх збирали. Для збору врожаю яблук слід використовувати драбини , сходи та інші пристосування, що дозволяють обережно зняти плоди з дерева. Якщо яблука планують залишати на тривале зберігання , то збирати їх треба в рукавичках , щоб не пошкодити восковий наліт на шкірці . Збирати плоди треба в спеціальні плодозборні сумки , а якщо таких немає , то замінити їх можна на пластикові відра , зсередини вистеленою мішковиною . Збирати яблука так , як роблять багато – струшують плоди з дерева , а потім збирають їх із землі – не можна , оскільки навіть незначні пошкодження можуть призвести до псування яблук і їх гниття. До того ж , пошкоджене яблуко заразить гниллю і сусідні плоди в ящику .

Способи зберігання яблук

Яблукипід час зберігання продовжують «жити» : поглинають кисень , виділяють вуглекислий газ , вологу , відбуваються ферментативні реакції . Залежно від розміру відбувається і дозрівання плоду , тому чим крупніше яблуко , тим раніше воно дозріє і тим більше виділяє речовин.

 • Перед закладанням на зберігання яблука треба перебрати , відокремити уражені шкідниками чи хворобами , а також з механічними пошкодженнями . Зберіганню піддаються тільки абсолютно здорові плоди .
 • Також треба впорядкувати яблука за розмірами на великі, середні і дрібні . Найдовше зберігаються середні яблука , а от великі плоди частіше уражаються хворобами – їх треба з’їдати в першу чергу. Дрібні ж яблука швидко в’януть. Різні за розміром яблука треба зберігати окремо і використовувати в різні терміни.
 • В якості тари для зберігання треба вибирати вироби з м’якої деревини або вологостійкого картону. Тара повинна бути надійною , чистою і забезпечувати достатнє охолодження і вентиляцію яблук. У ящик для зберігання не повинно бути занадто великих просвітів . Можна використовувати гратчасті ларі або укладати яблука на стелажі .
 • Краще відокремлювати кожен плід від іншого : загортати кожне яблуко в папір , пересипати піском , мохом , дубовими або кленовим листям , лушпинням , гречаного лушпинням . Іноді яблука перекладають соломою , але у такого методу є недолік: при початку гниття хоча б одного яблука або при конденсації вологи через перепади температур солома може почати гнити.
 • Якщо яблука укладаються в ящики , то їх розміщують рядами або по діагоналі.
 • Якщо достатньо часу , то кожен плід перед укладанням на зберігання занурюють у двохвідсотковий розчин хлористого кальцію. Його можна замінити спиртовою настоянкою прополісу , яку готують з розрахунку сто грам прополісу на півлітра спирту.
 • Зберігати яблука можна і в піску . Для цього знадобиться невеликий чистий пісок . Попередньо просушений у грубці . У ящики засипають на дно тонкий шар піску , укладають плоди , а потім засипають зверху шару яблук пісок так , щоб зверху його товщина була дорівнює трьом сантиметрам. Потім укладають наступний шар плодів і знову засипають пісок.
 • Якщо планується перенесення покладених у ящики яблук , то укладання повинні бути дуже щільною , щоб під час переміщення яблука не билися один про одного і не ушкоджувалися .
 • При стелажному зберіганні яблука можна загортати в промаслений папір або ж пересипати плоди промасленим стружкою. Для просочування паперу або стружки використовують мінеральне (наприклад , вазелінове ) масло .
 • Можна зберігати яблука в поліетиленових плівках . Укладають плоди так: у ящик кладуть хрест навхрест два шари плівки , а яблука укладають рівними рядами. Потім плівку укладають зверху у вигляді конверта.
 • Ще один спосіб зберігання яблук – в поліетиленових пакетах. При диханні плодів виділяється вуглекислий газ , який як би консервує обмінні процеси в плодах і в результаті зберігання можливо на більшому терміні. Важливо , щоб при цьому температура повітря була постійною і в межах +5-7 градусів. Кожне попередньо охолоджене яблуко ( щоб не конденсувалась волога ) укладають в окремі пакетики з поліетилену , щільно зав’язують і укладають в тару для зберігання. Такий метод дозволяє зберігати яблука навіть на балконах міських квартир.

Де зберігати яблука

Зазвичай тару з яблуками зберігають у підвалах , льохах або іншому прохолодному , але добре вентильованому місці. Температура зберігання повинні бути в середньому 20 градусів , а оптимальна вологість – 80 %.
Найкраще в місці зберігання встановлювати стелажі з нижньою полицею на відстані 15-20 см від підлоги , і щоб верхня полиця була розташована так , щоб від ящика з яблуками до стелі було не менше 30 см. Відстань між полицями має бути таке , щоб від верхнього краю тари з яблуками до наступної полиці було не менше 20 см.
Зазвичай вгорі температура вище, тому продукти для тривалого зберігання розміщують внизу, а ті , які використовуються швидше – зверху.
До речі , не варто зберігати яблука разом з овочами , а також з плодами з сильним запахом ( наприклад , з часником і цибулею) .