Як вибрати радіатори опалення

Оскільки в більшості квартир старого типу стоять застарілі батареї, то багатьох цікавить питання, як вибрати радіатори опалення. Зараз існує велика різноманітність радіаторів опалення, і основним параметром їх вибору є теплова потужність. Цей параметр для різних типів радіаторів при однакових розмірах відрізняється незначно. Важливо правильно підібрати розміри батарей опалення, щоб забезпечити ефективну теплову потужність. Ще однією важливою характеристикою для радіаторів опалення є робочий тиск, і воно залежить від місця установки батарей.Важливим параметром для радіаторів є і їх матеріал, це може бути чавун, алюміній, сталь або біметалеві матеріали.

Всі радіатори опалення зроблені таким чином, щоб при нагріванні зсередини контактувати всій своїй площею з повітрям у приміщенні.Розрізняють чотири основних видів сучасних радіаторів:

 • Сталеві;
 • Алюмінієві;
 • Чавунні;
 • Біметалеві.

radiatory Як вибрати радіатори опалення

Сталеві радіатори

У багатоповерхових нових будинках з двотрубними системами опалення і тиском до десяти атмосфер найчастіше встановлюють сталеві радіатори. Вони привабливо виглядають і мають високу тепловіддачу.

По своїй конструкції вони являють собою систему з вертикальними і горизонтальними водяними каналами та додаткової П-подібною поверхнею – конвектором. Елементи таких радіаторів зроблені зі сталевих штампованих листів і з’єднані за допомогою зварювання.Ребра сталевих радіаторів з’єднані один з одним за допомогою перпендикулярних панелей і тому в куточках таких батарей не накопичується пил. Стандартна глибина таких радіаторів становить 63, 100 і 155 мм, ширина варіюється від 400 до 3000 мм і висота – від 300 до 900 мм.

Сталеві радіатори важать менше, ніж чавунні, метал у них тонше, тому нагріваються вони швидше. Крім того вони володіють високим ступенем тепловіддачі, завдяки великій площі нагріву і конструктивним особливостям.

Розраховані такі радіатори на тиск до 10 бар і температуру до 150 градусів. Їх можна встановлювати в системах індивідуального опалення в квартирах, будинках з невеликою поверховістю (до трьох поверхів) і офісних приміщеннях, а для систем центрального опалення необхідно додатково уточнювати параметри.

Алюмінієві радіатори

У багатоповерхових будинках з системами центрального опалення з тиском 16-18 атмосфер, а також в індивідуальних системах опалення квартир і котеджів часто використовуються алюмінієві радіатори. Вони мають сучасний дизайн, відмінні характеристики міцності та теплові параметри, і тому на даний момент є найбільш поширеними.

Виготовляються вони з алюмінію литтям під тиском. Така технологія виготовлення зумовлюють високу міцність даних радіаторів. Алюмінієві батареї являють собою конструкції з окремих секцій, з яких набирають на спеціальних ніпелях радіатор необхідної довжини. За своїми розмірами вони бувають: глибиною 80 і 100 мм, і зі стандартною шириною секції 80 мм.

У алюмінію теплопровідність в 3 рази вище, ніж у чавуну або сталі, тому у таких радіаторів дуже високий рівень тепловіддачі. Також висока теплова потужність даного типу батарей досягається за рахунок додаткових ребер, що забезпечують більшу площу зіткнення повітря з нагрітою поверхнею.

Алюмінієві батареї розраховані на тиск 6-20 атмосфер. Випускаються і посилені моделі алюмінієвих радіаторів, розроблені спеціально для країн СНД – для багатоквартирних будинків з центральним опаленням з більш жорсткими умовами експлуатації.Такі радіатори виготовлені з високоякісного міцного алюмінію і мають більш товсті стінки.

Чавунні радіатори

Такі види батарей часто використовуються в системах опалення багатоповерхових будинків, оскільки мають довгий термін служби (близько 50 років) і високу корозійну і абразивну стійкість. Крім того, чавунні радіатори можуть працювати і в умовах поганої якості теплоносія, що й забезпечує їх широку популярність у нашій країні.Робочий тиск чавунних батарей опалення становить близько 10 бар, а тепловіддача може коливатися в межах від 100 до 200 Вт з однієї секції.Такий вид радіаторів запасає багато тепла завдяки товстим стінок і великої кількості води в секціях. Таким чином, чавунні радіатори забезпечують велику зону обігріву.

Біметалічні радіатори

Біметалічні (алюміній і сталь) радіатори найчастіше використовуються у висотних багатоквартирних будинках з системами опалення з підвищеним робочим тиском. Вони відрізняються високою стійкістю і міцністю, сучасним дизайном і хорошою тепловіддачею.

Як вже зрозуміло з назви виготовляються такі радіатори з двох металів – алюмінію і сталі. Внутрішня частина, що контактує з теплоносієм, виконується зі сталі, а зовнішня частина виготовляється з алюмінію – матеріалу, що володіє високою теплопровідністю. Таким чином, даний тип радіаторів поєднує переваги двох металів, тобто високу теплопровідність алюмінію і більшу міцність сталі.

Використовуватися дані типи радіаторів можуть в системах опалення з робочим тиском в 35 атмосфер. Оскільки контактує з теплоносієм сталева частина біметалевих батарей, то вони відрізняються підвищеною корозійною стійкістю (тобто менше вимогливі до якості носія) і довгим терміном експлуатації.

Правила вибору радіаторів опалення:

 • Стандартне приміщення з висотою стель до трьох метрів, з однією зовнішньою стіною і одним вікном вимагає близько 100 Вт для обігріву одного квадратного метра площі. Тобто помноживши площу приміщення на 100 ват ми отримуємо необхідну для обігріву величину теплової потужності.
 • Якщо вікна у приміщенні виходять на північ або північний схід, то теплову потужність треба збільшити на 10%.
 • Якщо в приміщенні два вікна або дві зовнішні стіни, то теплова потужність збільшується на 30%.
 • Якщо в кімнаті одне вікно, але дві зовнішні стіни, то теплова потужність збільшується на 20%.
 • Якщо радіатори знаходяться в глибокій ніші, то треба додати 5%.
 • Якщо радіатори закриті панелями з горизонтальними щілинами, то додають 15%.
 • Якщо існує декілька перерахованих факторів, то відсотки необхідно підсумовувати.

Даний розрахунок передбачає завищені результати, але зайве тепло можна краще прибирати за допомогою регулювання запірної арматури на радіаторах.