Як вибрати лобзик

Лобзик є одним з найнеобхідніших електроінструментів для дому після дриля або перфоратора. Цей прилад є універсальним інструментом для різання і підходить для багатьох видів робіт. При використанні лобзику різних пильних полотен з його допомогою можна робити і криволінійні і прямолінійні різи, причому в різних матеріалах – дереві, пластику, сталі і кольорових металах, керамічній плитці цеглі і навіть у склі.

Які бувають лобзики
Розрізняють лобзики двох типів:

  • З грибообразною ручкою;
  • З рукояткою у вигляді скоби;

lobzik 300x199 Як вибрати лобзикЯкий з них краще, важко сказати однозначно, це залежить від багатьох факторів, і тому виробники випускають лобзики в обох варіантах.

Робочим інструментом у електролобзику є пилка, яка здійснює поступальні рухи по спеціальних напрямних. Робочий хід цієї пилки здійснюється тільки при русі вгору, що дозволяє інструменту притискатися до поверхні деталі, а не відштовхуватися від неї. Особливістю такого принципу роботи є те, що при роботі з крихкими заготовками рези виходять без сколів і задирок. Звичайно як напрямних для пилки використовується опорний ролик, але існують і моделі лобзиків з напрямними у вигляді губок. Існує думка, що другий тип напрямних зменшує небажані коливання пилки і сприяє більш точної лінії різу. При цьому слід враховувати, що в місцях з тертям підвищується знос деталей.

Велике значення при виборі електролобзика мають граничні показники товщини різання різних матеріалів. Зазвичай в паспорті вказуються дані для сталей, кольорових металів і дерева. Ці показники поряд з потужністю дозволять визначити можливості обраного інструменту. До речі, якщо вибираючи лобзик, ви порівнюєте дві моделі, в однієї з яких при однаковій потужності вказана менша товщина різання кольорових металів, наприклад, то це не означає, що даний прилад гірше. Просто при тестуванні в якості матеріалу для одного інструмента могла використовуватися мідь, а в іншому – алюміній. А оскільки щільність у цих металів різна, то і показання відрізняються. Як би то не було, чим потужніший лобзик, тим з більшою товщиною будь-якого матеріалу він може впоратися.

lobzik1 300x243 Як вибрати лобзикВажливою особливістю різних моделей електролобзиків є маятниковий хід пили, коли при роботі лезо здійснює рухи не тільки вгору і вниз, а й ще по кривій, підпилюючи матеріал попереду різу. Такий маятниковий хід застосовують тільки для прямолінійних різів, при цьому їх якість значно збільшується. Величина амплітуди маятникового ходу регулюються в лобзиком за допомогою перемикача – це робиться для регулювання інструменту при роботі з різними матеріалами. Вважається, що маятниковий хід продовжує термін експлуатації пил у лобзику.

Деякі моделі електролобзиків оснащені регуляторами числа різів. При нетвердою матеріалі число різів максимально, а чим твердіше матеріал, тим менше число різів. До речі, деякі матеріали по типу органічного скла необхідно різати з додатковим охолодженням.

Важливою деталлю лобзика є опорна плита. Саме цим елементом він переміщається по поверхні оброблюваної деталі. Для зручного різання матеріалів під кутами опорна плита оснащена спеціальним механізмом, що дозволяє зафіксувати інструмент під необхідним кутом до поверхні деталі. Як правило, електролобзики можуть закріплюватися під кутом в 45 градусів в одну або іншу сторону, але зустрічаються моделі з іншим кроком градусів – 15, 30, 45.

Дорогі моделі лобзиків можуть оснащуватися електронним стабілізатором. Незалежно від навантаження, ця система автоматично підтримує встановлене число подвійних ходів в хвилину.

Для зручності під час тривалої роботи практично всі моделі лобзиків обладнуються кнопкою застопорення вимикача. Це робиться для того, щоб майстер під час роботи не тримав постійно палець на кнопці пуску.

Для захисту майстра електролобзики оснащуються спеціальними запобіжними щитками, а деякі моделі оснащуються і механізмами від дотику.

Для того, щоб під час роботи лобзиком утворювалося менше пилу, більшість моделей оснащується пристроєм для підключення пилососа.

Як вибрати лобзик

Після вивчення особливостей лобзиків, необхідно визначитися з типом робіт, для яких необхідний цей інструмент. Наприклад, наявність маятникового механізму вимагає менших зусиль для просування інструменту по пропилу і при цьому збільшується швидкість, але при пилянні твердих матеріалів чистота пропилу може погіршитися. Якщо лобзик потрібно для фігурного випилювання деревини, то маятниковий механізм не так вже і потрібен, зате він буде незамінний при роботі з фанерою, ДСП, пінопласту та інших нетвердих матеріалів.

Якщо інструмент потрібен для розкрою листового металу, то треба вибирати моделі з жорстким кріпленням пилки і великою потужністю. Зазвичай стандартні моделі електролобзиків витрачають 280-550 Вт, при цьому ефективна їх потужність складає 130-340 Вт.

Що стосується швидкості пиляння, то виграють моделі з більшою частотою ходу пилки і маятниковий механізмом. Взагалі, швидкість необхідно підбирати залежно від матеріалу: сталеві листи ріжуть на високих швидкостях, оскільки метал при цьому нагрівається і стає м’яким і податливим, а пластик навпаки ріжуть на меншій швидкості, щоб він не проплавився.