Як вибрати лак для паркету

Вибір лаку для паркету повинен, перш за все , враховувати навантаження підлоги в даному приміщенні . Для коридору , в якому ходять безліч людей у вуличному взутті , і залу , де переміщуються тільки кілька людей в м’яких капцях , лак для паркету повинен відрізнятися. При підвищенні навантаження на підлогу повинна зростати і зносостійкість лаку.

Паркетних лаків існує безліч, і вони відрізняються і своїми технологічними властивостями , і хімічним складом , і експлуатаційним характеристиками і способами нанесення.

Якщо говорити про хімічний склад , то розрізняють такі види:

  • Поліуретанові з безводної основою;
  • Водорозчинні;
  • Кислотно – твердильні;
  • Грунтувальні;
  • На основі масляних смол.

lak dlya parketa 300x192 Як вибрати лак для паркетуТакож лаки для паркету розрізняються ступенем блиску. Вони бувають глянсовими ( відображають близько 70-100 % світла ) , напівглянцевими ( 30-70 %) , напівматовими ( 30-70 %) і матовими ( 0-30 %). Ступінь матовості залежить від наявності в лаку пасивного заповнювача , що розсіює світло. У таких лаках цей наповнювач з часом осідає на дно , тому перед тим , як наносити такий лак , необхідно ретельно його розмішати.

lak dlya parketa 300x200 Як вибрати лак для паркетуЩо стосується стійкості до стирання, то все паркетні лаки можна розділити на види з низькою, середньою і підвищеною стійкістю до стирання. Найбільшою зносостійкістю відрізняються поліуретанові лаки , а також безводні двокомпонентні лаки і водно -дисперсійні однокомпонентні лаки на поліуретановій основі , а найменш стійкі до зношування акрилові лаки ( при цьому вони стійкі щодо хімічних речовин). Поговоримо більш детально про кожен з видів лаків.

Поліуретанові лаки

Оці лаки бувають двох – і однокомпонентними. Вони відрізняються гарною еластичністю , світло-і термостійкістю , а також відмінними адгезійними властивостями. Поліуретанові лаки можна наносити тонким шаром. Але при цьому в процесі їх висихання необхідно берегти шар лаку від вологи , оскільки в цьому випадку лак спінюється , а ще ці лаки склеюють паркетні елементи.

Водорозчинні лаки

Ці склади є дисперсіями з плівкоутворювальним компонентом , розчиненим у воді. Ці лаки відрізняються негорючістю , гарну адгезію і відсутністю різкого запаху. Вони добре передають фактуру паркету і його текстуру. З недоліків варто відзначити низьку ступінь зносостійкості , заклеювання стиків паркетин і дуже швидке утворення плівки. Важливо , щоб при нанесенні і висиханні лаку дотримувалася постійна температура близько 18-20 градусів і вологість не менш 50%. Краще наносити такі лаки валиками (при цьому досягається оптимальний витрата ) , а ще треба наносити попередньо грунтове покриття.

Грунтувальні лаки

Ці лаки призначені для захисту від викривлення кромок паркетин . Обов’язково перед нанесенням такого лаку треба перевірити його сумісність з основним покриттям. Сам лак грунтовки наносять на ретельно очищений підлогу вздовж волокон деревини. Сохне лак грунтовки від п’ятнадцяти хвилин до трьох годин залежно від складу.

Лаки на основі штучних масляних смол

До цих лаків відносяться алкидні і уретаналкидні лаки. У їх складі лежить алкідна смола, яка виробляється з деревного і лляної олії і добре вбирається деревиною. Таким лакам потрібний кисень для затвердіння . У уретаналкідних лаках частина алкідних смол замінюється на поліуретанові склади і це підвищує еластичність лаку і його зносостійкість. Такі лаки не склеюють стики паркетин і під них не треба наносити шар грунтовки. Але при цьому лаки цієї групи змінюють колір дерева, дуже чутливі до умов висихання ( вимагають гарної вентиляції та середньої температури). Оскільки ці лаки токсичні, то при їх використанні слід використовувати засоби індивідуального захисту та заходи безпеки.

Кислотно – твердильні лаки

Ці лаки відносяться до двокомпонентним складам . Перед вживанням їх треба змішати з кислотою, затверджувачем або каталізатором затвердіння. Ці склади не чутливі до коливань температури і вологості , не вимагають нанесення лаку грунтовки і мають хороші адгезійні властивості . Зазвичай двокомпонентні лаки використовують там . Де потрібна особлива твердість покриття паркету. Але при цьому варто пам’ятати , що такий лак склеїть стики паркетних ламелей і змінити колір деревини. Як правило , розчинником такого лаку виступає спирт , тому необхідно провітрювати приміщення , в якому проводиться лакування паркету.

Важливе питання , яке цікавить багатьох – це витрата лаку. Якщо склад наноситься в один шар , то одного літра зазвичай вистачає на 8-10 квадратних метрів поверхні . Паркет , як правило , покривають в три шари з попереднім нанесенням шару грунтовки . Для повчання якісного покриття лак повинен сохнути при температурі в проміжку 15-22 градусів. Вже через добу після нанесення останнього шару лаку можна ходити по лакованому підлозі , але меблі краще розставляти тільки через 3-14 днів (залежно від терміну остаточної полімеризації лаку , зазначеної на банку).

Для того , щоб запобігти дряпання паркету ніжками і коліщатками меблів , на них накладаються спеціальні насадки з повсті. Також не варто ходити по паркету на шпильках , це призводить до утворення сколів і вм’ятин в лакованому паркеті.