Як утеплити фундамент

fundament1 300x194 Як утеплити фундаментЗадуматися над тим, як утеплити фундамент, повинні, перш за все, власники приватних будинків. Фундамент – це основа будівлі, і від того, наскільки правильно він спроектований і від якості його зведення залежить подальша експлуатація будинку. Досить часто фундаменти суміщають із стінами підвалів, але в кожному разі, надійна експлуатація підземних конструкцій можлива тільки при гарній теплоізоляції зовнішніх поверхонь, що стикаються з грунтом. Втрати тепла через поземною частина будинку можуть становити близько 20% від загальних втрат тепла. Навіть за наявності опалювального підвалу теплоізоляція необхідна, оскільки вона запобігає появі конденсату, плісняви ​​і промерзання стін.

Утеплення фундаменту своїми руками також дозволяє значно зменшити вплив на підземну частину будинку сил морозного здимання. Особливо це актуально для грунтів за типом глин і суглинків, які подаються морозному стану і все це призводить в деформації підстав і стін будинку.

На перший погляд, утеплення неопалюваних підвалів позбавлене сенсу, але насправді в умовах нашого клімату температура грунту на глибині два метри ніколи не опускається нижче позначки 5-10 градусів, тому теплоізоляція підвалу дозволяє взимку підтримувати температуру в підвалі близько 10 градусів без опалення.

Утеплення стін підвалів і фундаменту

fundament2 300x213 Як утеплити фундаментОдним з найбільш відповідних матеріалів для утеплення стін підвалів є плити екструдованого пінополістиролу. Ці плити кріпляться до зовнішніх стін підвалу поверх шару гідроізоляції. Для їх закріплення застосовують бітумні мастики, нафтові бітуми або інші склеювальні склади без вмісту ацетону та інших розчинників, які роз’їдають пінополістирол. Після закінчення гідроізоляційних робіт витримують 5-7 днів і тільки потім приступають до утеплення. Протягом цього часу з шару гідроізоляції випаровуються розчинники.

У разі водонасичених грунтів необхідно облаштувати дренаж для відводу води з підвалу. Труби дренажу укладають нижче підвального підлоги на шар гравію з ухилом в 3-5 градуси і засипають зверху гравієм. Таким чином, вода просочується через гравій і надходить спочатку в дренаж, а потім в спеціальний колодязь або каналізацію.
З боку грунту плити пінополістиролу захищають дренажними плитами, а після цього виїмку у фундаменту або стін підвалу знову засипають грунтом. Якщо грунтові води знаходяться близько до підвалу, то краще застосовувати пінополістирольні плити з профільованим краєм і ступінчастою кромкою, а приклеювати такі плити треба не точково, а наносячи клей повністю по всій поверхні.

Утеплення фундаменту по периметру будинку

Утеплення фундаментів для запобігання морозного обдимання передбачає виготовлення під самим фундаментом піщаної подушки завтовшки не менше 10 см і засипання непіщаного грунту, наприклад, піску. Дані заходи частково вирішують проблему розтріскування і деформації в результаті здимання через морози, але повністю виключити ці явища, можна лише ліквідувати причину – промерзання грунту. Зробити це можна, утепливши фундамент по всьому периметру.

Проводять ці роботи так:

  • Риють виїмку по периметру будинку глибиною 40-50 см;
  • На дно поглиблення насипають шар піску товщиною 20 см і утрамбовують його;
  • На утрамбований шар піску з невеликим ухилом укладають пінополістирольні плити з рекомендованою шириною не менше 1,2-1,5 метра. Оскільки рівень тепловтрат в зовнішніх кутах більше, ніж на плоских поверхнях, в зоні кутів товщина утеплювача повинна бути в півтора рази більше, ніж по поверхнях стін.
  • Потім плити утеплювача засипають шаром піску товщиною близько 30 см.

Утеплення фундаменту по периметру не тільки запобігає промерзання грунту, але і перешкоджає виникненню виштовхуючих сил у грунтів, схильних до піщаного стану. Також знижуються тепловтрати через стіни підвалу. За такою ж технологією можна утеплити і підвал будинку.