Як укласти підлогову дошку

Якщо Ви хочете, щоб підлоги в будинку були не тільки красивими, але і екологічними, то можна розглянути варіант укладання дошки для підлоги. Це натуральне підлогове покриття має древню історію, оскільки дошки з масиву дерева використовувалися ще в античній Греції і на Русі. Зараз цей матеріал набуває все більшої популярності, а пояснюється це тим, що підлогово дошка має довгий термін експлуатації, добре виглядає, легка в догляді, стійка до вологи і температурних коливань. Укласти підлогову дошку цілком можна і самостійно, необхідно тільки дотримуватися деякі нюанси в процесі роботи.

Поширені два варіанти укладання підлогової дошки: на дерев’яні лаги і за допомогою приклеювання (або саморізів) до підготовленої поверхні. Не плутайте з тим, як укладати паркетну дошку .

Укладання підлогової дошки на лаги

pidlogova doska 300x258 Як укласти підлогову дошку

Цей спосіб використовується в будинках з дерев’яними міжповерховими перекриттями або з високими стелями. При цьому товщина підлогової дошки повинна бути не менше 30 мм.

  • При укладанні підлогової дошки на першому поверсі будинку прокладають шар гідроізоляції основи, наприклад, укладають руберойд з нахлестом на стіни і паяють стики.
  • Далі слід установка лаг. У їх якості можуть виступати дерев’яні бруси перетином 50-70 мм, оброблені антисептиком. Шагова відстань між лагами при товщині підлогової дошки 35 мм становить 60-75 см.
  • Також необхідно прокласти звукоізоляційний шар – мінеральну вату, керамзит і т.д. А для посилення ефекту використовують підкладку з синтепону, пергаміну або ламінату .
  • Укладання підлогової дошки проводиться вперед гребенем і пазом по напрямку до майстра. Першу дошку треба закріпити саморізами в тих місцях, де вони будуть прикриті плінтусом, а залишився кріплення вкручують в гребінь дошки під кутом. При коротких дошках стики розташовують на лагах.
  • Потім проводять шліфування і лакування підлоги. Шліфувати підлогову дошку треба в трьох напрямках – вздовж, упоперек і по діагоналі. Після шліфування, як правило, на деревині піднімається ворс – його прибирають за допомогою почергового нанесення шару грунтовки і його шліфування. Зазвичай наносять три шари грунтовки і кожен шліфують. Наприкінці шліфування здійснюється вздовж волокон дощок за допомогою дрібнозернистої наждачкою.
  • Лакування підлогової дошки виробляють лаками підвищеної міцності. Їх наносять не менше двох (а то й трьох) шарів.

Укладання підлогової дошки на клей

pidlogova doska1 300x153 Як укласти підлогову дошкуПри цьому способі поверхню основи і самі дошки повинні бути ідеально гладкими. Процес укладання дошки схожий з укладанням паркету, але при цьому дошки закріплюються саморізами, а отвори від кріплення потім закриваються спеціальними пробками.Зазвичай цей метод використовують для приміщень з невисокими стелями.

Важливо правильно підібрати клей для приклеювання дошки для підлоги. Для коротких планок (близько 50 см) можна використовувати будь-який клей (поліуретановий, епоксидний, дисперсійний і т.д.), але при цьому варто пам’ятати, що дошки з бука або екзотичних порід дерева не повинні приклеюватися дисперсійним клеєм. Для довгих дощок використовують клеї на основі двокомпонентних епоксидно-поліуретанових складів або з синтетичними смолами. Будь-який клей для підлогової дошки повинен володіти достатньою пластичністю і міцністю.

Варіанти основи під підлогову дошку

Їх може бути декілька:

 • Вже існуючий підлогу (зазвичай дерев’яний)
 • Бетонна основа – лаги на стягуванні або фанера
 • Несучі дерев’яні перекриття

Укладання за існуючим підлозі

У першу чергу, він повинен бути стійким, якщо ця умова виконується, то першим етапом йде шліфування підлоги шліфмашінкой. Якщо теплоізоляційні і вологостійкі властивості нинішньої підлоги недостатні, то необхідно застосувати спеціальну вологозахисну плівку зі спіненого поліетилену. Також існує варіант застиланні існуючої підлоги фанерою товщиною не менше 12 мм, яку потім ретельно шліфують.

Укладання по бетонній основі

У цьому випадку важливо прокласти шар гідроізоляції між бетонною основою та підлогової дошкою. Для цього використовують або плівку зі спіненого поліетилену або грунтувальних мастику. Плівку завтовшки 2-3 мм накладають на основу з напуском, а мастику наносять валиком. Якщо мастика надто густа, то її можна розбавити розчинником.

Якщо використовується варіант лаг на бетонній стяжці, то важливо, щоб всі лаги були однаковими, а вологість не перевищувала 18%. Лаги кріплять до бетонної основи шурупами, а підлогові дошки укладають на них в перпендикулярному напрямку. Якщо по бетонній основі проходять комунікації та проводи, то для того, щоб не пошкодити їх, можна використовувати клейову або бітумну мастику, якими приклеюють вологи. Також ці склади служать ще й влагозащитним шаром. Вільний простір між лагами заповнюють плитами утеплювача, а перед укладанням підлогової дошки на лаги укладається гідроізоляційна плівка.

При фанерній основі важливо правильно вибрати фанеру. Вона повинна бути товщиною не менше 18 мм. Зазвичай стандартні листи фанери розмірами 2440х1220 мм розрізають на смуги шириною 50-60 мм.

До бетонної основи листи фанери кріплять шурупами або дюбелями (приблизно 15 штук кріплення на один кв. Метр фанери). Зазвичай фанеру укладають по діагоналі, а потім шліфують стрічкової шліфмашінкой. Далі її очищають від пилу і бруду і починають укладання підлогової дошки.

Укладання підлогової дошки

Перед початком укладання дошки розпаковують і витримують в тому приміщенні. Де вони будуть монтуватися не менше тижня (а краще дві). Це треба зробити для запобігання деформації підлоги.

До основи підлогової дошки кріплять саморізами, капелюшки яких вглиблюють в пази на глибину 2 мм. Це необхідно зробити для вільного проходу шпунта сусідньої дошки. Отвори для кріплення роблять заздалегідь. Навіть якщо підлоговова дошка укладається на плоску підставу без вологозахисної плівки і в цьому випадку використовується паркетний клей, все одно необхідно додатково зміцнити дошки саморізами.

Для того, щоб дошки щільно прилягали один до одного використовують клини, але необхідно пам’ятати, що між стінами і дошками необхідно залишати по периметру приміщення зазор в 6-10 мм.