Як укладати тротуарну плитку

Багато дачників і власників приватних будинків стикаються з питанням, як укладати тротуарну плитку. Цей популярний матеріал для обробки пішохідних доріжок і зон біля будинку останнім часом широко використовується власниками заміських будинків і дач на увазі своїй невисокій вартості і легкості в укладанні. Укласти тротуарну плитку досить просто, необхідно лише правильно вибрати технологію укладання плитки, залежну від основи, на яку вона буде укладатися.

ukladka plitky 300x200 Як укладати тротуарну плиткуПри виборі способу укладання велике значення має і призначення плитки. Якщо необхідно викласти невелику ділянку або пішохідну доріжку, то можна використовувати в якості підстави бетонну або піщану подушку. А якщо тротуарна плитка буде укладатися на дорогу, по якій буде їздити автомобіль (наприклад, під’їзд до будинку або стоянка для авто), то краще використовувати технологію із застосуванням бетонної стяжки.

Для укладання тротуарної плитки необхідно вибрати день з гарною погодою – сонячної і сухий. Також опади не бажані в перебігу декількох днів після закінчення робіт.

Схеми укладання тротуарної плитки
Існує безліч різних схем укладання плитки для тротуарів, але найбільш популярна «бруківка» (прямокутна плитка розмірами 100х200 і різною висотою), укладена у вигляді «ялинки» або «стовпчика». Ці схеми відрізняються простотою укладання і відмінно підходять для обробки пішохідних доріжок. Іноді застосовують схеми з попарним розташований тротуарної плитки, особливо добре такі візерунки, викладені з використанням плитки двох і більше кольорів. Але для їх укладання необхідно підготувати попередній ескіз і прикинути, як буде виглядати плитка. Попарні схеми укладання і «в квадрат» частіше використовуються для обробки майданчиків і стоянок.

Способи укладання тротуарної плитки
Термін служби бетонної тротуарної плитки вельми тривалий і при експлуатації ділянок, облицьованих плиткою, чи не він грає головну роль. Велике значення має технологія облаштування підстави для тротуарної плитки і якість робіт з укладання. Тротуарну плитку можна укладати на подушку з щебеню або піску, на бетонну основу і в деяких випадках прямо на грунт.

ukladka plitky1 300x224 Як укладати тротуарну плиткуУкладання на бетонну стяжку
Цей метод застосовується, якщо в тому місці, де планується тротуарна плитка вже є бетонна основа. Його очищають від бруду і пилу, зволожують і наносять шар цементного розчину. Далі тротуарна плитка укладається на цементний шар за тим же принципом, що і з піщаної подушкою – від одного краю і по всій площі ділянки. Для вирівнювання краї застосовують будівельний шнур. Якщо тротуарну плитку глибоко вдавити в цементний шар, то шви між плитками будуть утворюватися самі собою, в іншому випадку шви затираються після укладання. Відбувається цей процес за наступним принципом: міжплиточні шви змочують водою і заповнюють цементним розчином, а потім розгладжують кельмою. Надлишки розчину з плитки необхідно видалити відразу ж, оскільки після застигання це буде важко зробити.

Укладання на піщану подушку

  • Спочатку розмічають ділянку робіт з укладання плитки і поглиблюють його на 10-15 см за допомогою багнетною лопати. Для стоку води краще зробити невеликий нахил – близько сантиметра на метр ділянки, щоб дощова вода не накопичувалася в поглибленні. Потім грунт утрамбовують будь-яким зручним способом, наприклад, за допомогою ручної трамбівки. Землю треба утрамбовувати до тих пір, поки поверхня ділянки не стане міцною. У разі рухливості грунту, його краще додатково укріпити. Для цього ділянку поглиблюють ще більше і на дно його засипають стабілізуючий шар – це може бути ламаний цегла, невеликий камінь або гравій.
  • Оскільки в даному випадку плитка укладається практично на грунт, то є ймовірність проростання рослин. Для запобігання цього на ділянці розстеляють спеціальний захисний шар, наприклад, геотекстиль. Він не дасть рослинам проростати, а також запобіжить змішування матеріалів.
  • Потім по обидві сторони поглибленого ділянки встановлюють дві паралельні рейки-направляючі, використовувані для вирівнювання піску. Їх встановлюють так, щоб їх верх був на рівні грунту мінус товщина тротуарної плитки. Далі засипають пісок за рівень рейок, при цьому його шар повинен бути не менше 4 см. При цьому слід враховувати, що пісок осяде, тому краще засипати його з невеликим запасом. Потім пісок ретельно розрівнюють за допомогою грабель.
  • Іноді використовують трохи інший спосіб – в пісок додають цемент з розрахунку 1 частина цементу на 4 частини піску, а потім відразу ж укладають тротуарну плитку. Після цього пісок вирівнюється по рейках, вони прибираються, і простір, що звільнився також заповнюється піском.
  • Укладання плитки починають від краю і просуваються до середини, намагаючись не порушити піщаної основи.
  • Після укладання плитка втрамбовується дерев’яної киянкою. Після завершення робіт шви між плиткою засипаються сухою сумішшю піску та цементу, яку за допомогою жорсткої щітки втирають в проміжки між плитками. Надлишки суміші прибирають з плитки і рясно змочують її поверхню водою. Після цього в деяких місцях піщано-цементна суміш може просісти і треба буде додати деяку кількість суміші.

Укладання на земляний грунт

Часто на дачах для оформлення ділянки використовують укладання плитки прямо в грунт. Для цих цілей краще використовувати велику плитку, що імітує натуральні камені.

Для початку розмічають місце розташування плитки і засипають ці місця гіпсом. Плитки повинні знаходитися один від одного на відстані кроку. Потім викопують у цих місцях поглиблення глибиною трохи більше висоти плиток і такої ж форми.

Плитки укладають у підготовлені ямки і утрамбовують дерев’яним молотком або просто бруском. Просвіти між плиткою і краями ям засипають грунтом.