Як укладати паркетну дошку

Для тих, хто вирішив оновити підлогове покриття, може стати в нагоді інформація про те, як укладати паркетну дошку. Цей багатошаровий матеріал з натуральної деревини користуються в наш час великим попитом , завдяки своєму привабливому зовнішньому вигляду і хорошим експлуатаційними якостями. Укладання паркетної дошки своїми руками є досить простим заняттям, і впоратися з цією роботою може навіть новачок в ремонтній справі. При самостійному проведенні робіт з укладання паркетної дошки можна заощадити значну суму, а сам процес відбуватиметься швидко і без особливих зусиль.

Важливою умовою укладання паркетної дошки є ідеально рівну основу. Допуски нерівності складають всього 3 мм на кілька метрів підлоги, причому перепади в межах допустимої норми повинні бути плавними.

parketna doska 300x240 Як укладати паркетну дошкуТакож підлога під паркетною дошкою обов’язково повинен бути добре просушений, і тому не допускається укладання паркетної дошки на свіжу стяжку. Перевірити ступінь сухості стяжки можна таким чином: на підлогу на ніч стелитися поліетиленова плівка площею кілька квадратних метрів , а вранці перевіряється її стан – якщо на поверхні утворилися крапельки води , то стяжка ще не висохла і приступати до укладання підлогового покриття можна. Для повного висихання стяжка повинна сохнути не менше 45 діб.

Якщо в приміщенні є небезпека проникнення вологи знизу, то краще зробити гідроізоляцію і тим самим уберегти паркетну дошку від деформації. Краще укладати таке покриття при температурі близько 20 градусів і забезпечити постійний температурний режим без різких перепадів. Перед початком укладальних робіт паркетні дошки повинна відлежатися в горизонтальному положенні не менше доби в сухому приміщенні.

Має значення і розташування дощок щодо вікна . Так , денне світло може виділити шви неправильно покладених дощок , тому довгі шви паркетних дощок повинні бути розташовані паралельно світла від вікна , щоб вони не були занадто помітні. Незалежно від способу укладання паркетні дошки не повинні впритул прилягати до стін , завжди треба складати зазор близько 1 см. Ці щілини надалі закриються порогами і плінтусами .
Для того, щоб правильно розрахувати кількість паркетних дощок , необхідно заміряти розміри приміщення і прикинути , скільки цілих дощок поміститися. Іноді буває так, що біля стіни залишається невеликий шматок завдовжки 2-5 см. У цьому випадку починати краще з половини дошки або її відрізка, а не з цілої частини . Розпилюють паркетні дошки за допомогою інструменту.

Укладання паркетної дошки проводиться кількома методами:

  • на клей
  • “плаваючий” спосіб
  • на лаги
  • на теплу підлогу
  • другим шаром на вже існуюче підлогове покриття – ковролін , плитку або лінолеум.

Укладання паркетної дошки на клей

Цей метод вважається більш дорогим, але зате і більш довговічним і надійним.

Для початку звільняють кімнату, очищають підлогу від бруду і пилу , при необхідності видаляють старе покриття до стяжки. В останньому випадку підлога треба ретельно очистити від пилу і прогрунтувати , а якщо є нерівності, то закласти їх, наприклад, застосувавши самовиранівающіеся суміші. Можна також закрити нерівності за допомогою стартовою шпаклівки, якої наповнюють нерівності і вирівнюють горби . Після її висихання, прибирають нерівності і грунтують для більш якісного зчеплення з клеєм.

При загрозі проникнення вологи знизу виробляють гідроізоляцію, а також при необхідності тепло- та звукоізоляцію. Наприклад, покривають всю підлогу шарами ДСП або фанери товщиною 1 см і фіксують їх дюбелями посередині аркушів і по швах. Забивати дюбелі треба в шаховому порядку через 20 см (це розмір може змінюватися залежно від нерівності підлоги). Між листами фанери або ДСП необхідно залишати зазор близько 1 см для компенсації деформацій.

parketna doska1 300x192 Як укладати паркетну дошкуУкладання паркетної дошки проводиться на фанеру або ДСП за допомогою клею, який наноситься на підставу або на паркетну дошку рівним шаром. Краї паркетної дошки додатково прикручуються саморізами з невеликою плоскою головкою або пристрілюються скобами. Сполуки паркетних дощок промазувати клеєм не треба , а якщо клей потрапив на лицьову сторону елемента , то його слід відразу ж витерти м’якою ганчіркою. Готовий підлогу залишають просихати на кілька днів.

Укладання паркетної дошки «плаваючим » способом

Основа підлоги готують також , як і для укладання на клей.
Далі на підлогу укладають гідроізоляційний і пароізоляційний шар , і при бажанні звукоізоляційну підкладку. У якості останнього шару відмінно підходить пробкова підкладка , яка є екологічно чистим матеріалом. Ізоляційні шари укладаються один на одного з нахлестом в 20 см , а потім проклеюються липкою стрічкою по швах. Пробкова підкладка і шари звукоізоляції укладаються один з одним у стик , оскільки при укладанні внахлест може утворитися нерівність . Шви при цьому також проклеюють широким скотчем.
Потім виробляють укладання паркетної дошки за допомогою замків і без застосування клею. Ходити по готовому підлозі можна відразу ж , а ось важкі меблі краще заносити не раніше, ніж через добу.

Укладання паркетної дошки на лаги

Пparketna doska2 300x160 Як укладати паркетну дошкури цьому способі лаги повинні бути абсолютно сухими і вирівняними в одній площині. Краще , якщо лаги розташовані на відстані не менше 60 см , а простір між ними повинна добре вентилюватися. При такому методі укладання паркетна дошка повинна бути товщиною не менше 22 мм.

На лаги прокладають ізоляційну плівку, яку пристрілюють скобами до балок, а потім прикручують фанеру товщиною 2 см з допомогою саморізів (через кожні 10 см). Краї фанери повинні доводитися посередині лаг , а відстань між листами має бути в межах 0,5-1 см для теплового зазору. Для більшої жорсткості підлоги краще розташовувати листи фанери в шаховому порядку.

Укладання паркетної дошки на теплу підлогу

Оскільки через паркетну дошку повинно проходити тепло, то краще брати варіанти товщиною 8,5 мм. Також не варто прокладати під паркетну дошку підкладки і ізоляційні плівки , щоб не тепла підлога не перегрівся. Укладання паркетної дошки на теплу підлогу проводиться плаваючим способом або на клей.

Укладання паркетної дошки другим шаром

На різні підлогові покриття – ковролін, дерев’яна підлога, лінолеум і т.д. – можна укласти паркетну дошку плаваючим методом і тільки. Нижній шар покриття при цьому буде виступати в якості звуко -, тепло- та гідроізоляції. Якщо внизу знаходиться керамічна плитка, то можна укладати паркетну дошку і на клей, але при цьому поверхня кахлю треба обов’язково знежирити.