Як своїми руками зробити балясини

Балясини – це вертикальні елементи сходових огороджень, що розташовуються між сходинками та поручнями. Ці стійки виконують не тільки декоративну функцію, але й забезпечують безпеку переміщення по сходах, що особливо актуально для будинків, де є маленькі діти.

Балясини є надійними опорами для поручнів, і при цьому вони можуть прикрасити зовнішній вигляд сходів. Ці елементи можуть мати різний зовнішній вигляд і надавати інтер’єру певну спрямованість. Наприклад, строгі лінії прямих балясин з металу або дерева відмінно впишуться в сучасний інтер’єр у стилі «хай-тек» або мінімалізм, а балясини складної форми і з візерунками підійдуть для класичних інтер’єрів.

balyasiny Як своїми руками зробити балясини

Виготовлятися балясини можуть з різних матеріалів: дерева, металу, бетону, гіпсу, пластику, каменю, скла. Виходячи з цього, розрізняють різні види сходових балясин.

Дерев’яні балясини

Такі балясини застосовуються вже дуже давно, адже дерево є одним з найбільш доступних і практичних матеріалів в нашій країні. Основною перевагою балясин з дерева є їх екологічність і натуральність. До того ж деревина проста в обробці, що дозволяє створювати балясини у вигляді справжніх творів мистецтва з різьбленням і складної форми.

Різьблені дерев’яні балясини, вирізані вручну досі служать прикрасою старовинних будинків. Зараз же дерев’яні балясини можуть бути будь-якого виду, і при цьому вони часто служать центральним елементом інтер’єру будь-якого будинку.Найчастіше такі дерев’яні балясини використовуються в дерев’яних і кам’яних сходах, а от зі склом або металом цей матеріал не дуже добре поєднується.

Металеві балясини

Для виготовлення цих балясин використовують нержавіючу сталь, чавун, бронзу та інші сплави. Вироби можуть бути різної форми і виду, особливо різноманітністю відрізняються ковані елементи. За своєю довговічності і міцності металеві балясини нічим не поступаються кам’яним виробам, а крім того вони виглядають легко і повітряно, тому не обтяжують інтер’єр. Поєднувати ці елементи можна з кам’яними і металевими сходами, а також цікаві варіанти виходять зі склом.

Кам’яні балясини

Лідером у виробництві кам’яних балясин служить мармур. Такі сходи виглядають солідно і грунтовно, вони практично не схильні до впливу вологи і механічних пошкоджень, тому часто такі сходи використовуються зовні. Слід розуміти, що кам’яні сходи виглядають доречно тільки у великих приміщеннях, тому для маленьких кімнат потрібні витончені і ажурні сходи з скла або дерева.Поєднувати кам’яні балясини також можна з металом.

Як виготовити балясину

Наведемо приблизну технологію виготовлення балясини з самого доступного матеріалу – деревини. За наявності необхідної деревообробного обладнання виготовить балясини нескладно, але в іншому випадку краще звернутися в спеціалізовану майстерню.

 1. Для початку слід визначитися з матеріалом – це може бути деревина дуба, берези, сосни або бука. Кращим варіантом вважається, коли балясини виготовлені з того ж матеріалу, що і сама сходи.
 2. Далі слід визначитися з розміром балясин. Для цього необхідно враховувати висоту поручнів (80-90 см) і перетин стовпчиків. Прикладом розмірів балясин служать елементи 10х10х110 см або 85х85х110 см.
 3. Під розміри майбутніх балясин підбирають обрізну дошку і розкроюють її на заготовки у вигляді квадратних стовпчиків на Багатопильні верстати, обладнаному дисковими пилами.
 4. Для отримання більш точних розмірів і гладкої поверхні заготовки калібрують – стругають з чотирьох боків за допомогою спеціального інструменту.
 5. На торцювальному верстаті розкроюють заготовки в поперечному напрямку, при цьому вирізаючи пошкоджені ділянки (з сучками, сколами і т.д.).
 6. Для отримання балясин круглого перерізу використовують токарну обробку з формуванням центру, опори і підстави майбутніх балясин.
 7. Після виготовлення балясин можна приступити до остаточної їх обробці – різьбі, фарбування або лакування.

Як встановити балясину

Оптимальним відстанню для установки балясин (а також цей розмір забезпечує безпеку) є крок в 150 мм.

 • Для початку вибирають точне місце для прикріплення. Зазвичай для цих цілей служить спеціальна планка – підбалясінок.
 • Для закріплення балясини використовують два круглих стрижня 9шканта) діаметром не менше 1/4 діаметра самої балясини а довжиною в два діаметру.
 • У нижній частині балясини просвердлюють отвір, і також просвердлюють отвір в щаблі. Ці отвори повинні бути рівними по діаметру розмірами шкантів, а по глибині – наполовину їх довжини.
 • Шканти садять на клей, а потім з верхнім шкантів проробляють ту ж процедуру.
 • Потім встановлюють поручень сходів.