Як розташувати дім

dim2 300x185 Як розташувати дімПеред початком будівництва необхідно подумати про те, як розташувати будинок, адже невдалий вибір місця розташування ускладнить будівництво та експлуатацію житла, а також знизить якість життя на ділянці.

Якщо вже існує схема розташування будинків на ділянках, то з цими документами можна ознайомитися в організаціях місцевого архітектурного управління. Якщо ж цих документів ще немає або ж у них не дається точне місце розташування будинку на ділянці, то треба визначити його самостійно.

Підготовка плану ділянки

dim 01 297x300 Як розташувати дімНа план ділянки, зорієнтований по сторонах світу, наносять межі володінь, вже існуючі на ділянці споруди, під’їзд, природні особливості (умови рельєфу, великі дерева, заболочені ділянки і т.д.) і будови на суміжних ділянках.

На малюнку 1 показаний для прикладу план ділянки, де цифрами позначені: 1 – сусідський будинок, 2 – госпбудівлі, 3 – під’їзд до будинку, 4 – верхня частина ділянки, 5 – крутий схил, 6 – нижня частина ділянки, 7 – пониження ділянки, 8 – заболочена ділянка, 9 – великі дерева, 10 – переважний напрямок вітрів, 11 – межі ділянки.

Визначення зони можливого розташування будинку

На план ділянки спочатку наносять всі місця, де будівництво неможливо або небажано. На малюнку 2 показані такі зони: А – зона розриву між будинками, встановлена ​​протипожежними правилами, Б – прикордонні зони між сусідніми ділянками, В – смуга перед ділянкою, що захищає від пилу, газів, шуму і візуального перегляду з вулиці, Г – зона високо розташованих грунтових вод, Д – зона великих дерев, Ж – зона вітрової тіні від госпбудівель.dim 02 296x300 Як розташувати дім

Згідно зі встановленими нормами, забороненими для зведення будинку є наступні зони:

  • cмуга шириною 4,5 метра вздовж зовнішнього кордону ділянки з боку вулиці, що служить захистом будинку від газів, пилу, шуму і просматриваемости з вулиці;
  • пожежонебезпечна зона між будинками, що залежить від параметрів будівель і ступеня їх вогнестійкості;
  • зона між лінією забудови і дорогою або ж зона завширшки не менше трьох метрів уздовж кордонів сусідніх ділянок;
  • зона вітрової тіні від госпбудівель;
  • зона діаметром не менше 2,5 метрів навколо великих дерев, що не підлягають знесенню.

До місць небажаної забудови відносять ділянки з високим рівнем грунтових вод, а також заболочені місця і ділянки підвищеної вологості.

Також на план наносяться рекомендації та обмеження генплану або проекту забудови даного населеного пункту. Шляхом нанесення небажаних і заборонених зон розташування будинку визначають частину, де будівництво будинку можливо. Тепер залишилося визначити, де конкретно його можна розташувати – в центрі або правіше, лівіше?

Вибір місця будівництва будинку

dim 300x219 Як розташувати дімНа цьому етапі аналізують використання ділянки, його функціональну, ландшафтну і планувальну організацію. Залежно від поставлених завдань і визначають розташування будинку. Приміром, якщо планується використовувати ділянку для вирощування врожаю, то будинок краще розмістити біля кордонів зони. А якщо ділянка ви будете використовувати для реалізації ландшафтних ідей, то розміщення будов повинне плануватися відповідно до загального плану дизайну ділянки. Також на цьому етапі слід заздалегідь зарезервувати місце для розширення будинку в майбутньому, а також для можливої ​​будівлі гаража, теплиці з полікарбонату або тераси.

Особливо ретельно слід підходити до розташування будинку на невеликій ділянці. Для економії території можливе об’єднання житлових будинків або господарських будівель на суміжних ділянках.

У розглянутому прикладі для зведення будинку доцільно використовувати схил ділянки, а рівні зони використовувати для посадок.

Визначення розвороту будинку

Необхідно зорієнтувати будинок на ділянці так, щоб створити оптимальні умови для проживання:

  • Зручність в’їзду на ділянку і входу в будинок;
  • Хороший огляд з терас і вікон;
  • Оптимальний вид з боку вулиці;
  • Орієнтування вікон житлових приміщень на південь, північний схід або схід, а загальних кімнат на захід або південний захід (цей напрямок менш бажано, оскільки можливий перегрів кімнат);
  • Непроглядність кімнат з боку сусідських будинків і вулиці;

dim 03 Як розташувати дімБудинок можна розташувати до зовнішньої сторони, тобто вулиці, будь-яким фасадом. Також можна орієнтувати будинок під кутом, як на третьому малюнку. Тут 1 – вулиця, 2 – в’їзд в гараж, 3 – вхід, в будинок, 4 – верхня зона ділянки, 5 – схил, 6 – нижня зона ділянки, 7 – тераса, 8 – схід з тераси в сад, 9 – будинок, А, Б – межі виду з балкона.

У цьому варіанті розташування будинку зберігаються плюси фасадного розміщення, проте поліпшена орієнтація приміщень по сторонах будинку.

Також зменшена проглядність з вулиці і посилено естетичне сприйняття будинку за рахунок виду не тільки на головний, але і бічний фасад.

Якщо будинок розташований вдало, то це добре позначається на його експлуатації, економії площі ділянки та її єдності з ландшафтом.