Як розрахувати проводку

Питання про те, як розрахувати проводку, виникає при будівництві та капітальному ремонті квартир, будинків та офісів. Стара зношена проводка не справлятиметься зі зростаючим навантаженням електромережі, тому необхідно змінювати дроти. provodka 300x276 Як розрахувати проводкуДля того, щоб нова мережа служила довго і надійно, її необхідно спроектувати з урахуванням всіх нюансів і правил побудови електромереж.
Спеціальних знань або досвіду в розрахунку проводки не потрібно, достатньо мати загальні поняття про електротехніку та дотримуватися певних правил.

 • Для початку, завжди треба пам’ятати, що різні види електромереж повинні мати надійну електроізоляцію один від одного, а також обов’язково запобіжне обладнання для кожної мережі. Це робить можливим їх окреме відключення під час непередбачених ситуацій та НП.
 • Також треба визначитися для планування максимального струму навантаження електромережі, тобто ті електроприлади, які ви використовуєте або плануєте використовувати. Ще треба буде визначити марки і перетину електропроводів і кабелів. І не варто забувати про пожежну та електричної безпеки.
 • Для правильного вибору перетину силового кабелю на вхід підраховують сумарну потужність всіх енергоспоживачів, включаючи обігрівачі, побутову техніку, електричні котли, духовки, плити та печі, а також освітлювальні прилади. Цю величину множать на коефіцієнт 1,5 або 2 (для створення запасу міцності).
 • Для проводів, що йдуть до розеток і освітлювальних приладів, використовують кабельну продукцію з перетином 1,5 мм2 для освітлення і 2,5 мм2 для розеток. Зазвичай кухонна техніка, опалювальні прилади й електроінструменти споживають багато електроенергії, тому для них прокладають окремі лини проводки.
   Слід врахувати, що:
  - Перетин 6 мм2 розраховане на навантаження 8 кВт
  - Перетин 4 мм2 розраховане на навантаження 6 кВт
  - Перетин 2,5 мм2 розраховане на навантаження 4,5 кВт
  - Перетин 1,5 мм2 розраховане на навантаження 3 кВт.
 • Через дроти проходить електричний струм, який тим більше, чим більше потужність споживача. Внаслідок цього відбувається нагрів проводів, допустима температура якого для більшості використовуються в житлових і офісних приміщеннях провідників становить 55-75 градусів за Цельсієм.provodka1 206x300 Як розрахувати проводку
  За даним правилом можна вибрати перетин жил кабелю на вводі. Так, якщо планована загальна споживана потужність не перевищить 15 кВт, то можна використовувати в якості силового кабелю мідний дріт з перетином жили 6 кв. мм, а для алюмінієвих кабелів необхідно перетин 10 кв. мм. Якщо потужність навантаження збільшиться в два рази, то перетин доведеться збільшити втричі.
 • Вищенаведені розрахунки справедливі для однофазної прокладки силових кабелів відкритого типу. Для прихованого типу перетин треба збільшити в 1,5 рази. При трифазною схемою потужність навантаження можна збільшити в 2 рази (відкритий тип) і в півтора рази при закритому типі прокладки.
 • Також слід врахувати, що кабелі за своїм типом ізоляції можуть призначатися для різної напруги – тільки для 220В, тільки для 380В або для 220/380В.