Як розібрати вимикач

vymykach 300x224 Як розібрати вимикачЗараз у багатьох будинках спочатку ставлять якісну електрику, або при ремонті намагаються замінити всі елементи електромережі, в тому числі і вимикачі. Але може виникнути і така ситуація, коли ви прийдете додому, клацнете вимикачем, і світло не загориться.

Якщо лампочка працює в іншому місці і електрику в квартирі є, то справа, швидше за все, у вимикачі, і його доведеться розібрати.

Зробити це треба, обов’язково попередньо відключивши електроенергію та перевіривши це на лампі або світильнику.

Зараз існує кілька видів вимикачів, кожен з яких має свою конструкцію і особливості. Розрізняють такі види вимикачів:

  1. Прості одно-і двоклавішні вимикачі. Найбільш поширений тип вимикачів.
  2. Прохідні вимикачі можуть включати світло з декількох місць. З вигляду вони схожі на звичайні кнопкові вимикачі.
  3. Димери – вимикачі, які дозволяють регулювати яскравість освітлення від сутінків до яскравого світла. Бувають з мікроконтролера або механічні.
  4. Імпульсні вимикачі за своєю суттю є просто кнопками зразок дверних дзвінків. Вони підключаються до імпульсного реле.
  5. Сенсорні вимикачі – бувають різних типів: акустичні (спрацьовують на різкий звук, наприклад, бавовна в долоні), сенсорні діммери, з пультом, радіовиключатель і т.д.

Оскільки найбільш поширені саме клавішні вимикачі, їх розбирання і розглянемо.

Як відключити напругу в електромережі

Перед будь-якими електричними роботами, в тому числі і розбирання вимикача, необхідно відключити напругу. Як правило, електропроводка в наших квартирах підрозділена на три групи: розетки, освітлення і висновок для електроплити (якщо вона є). Для розбирання вимикача треба знеструмити групу освітлення, відключивши відповідний автомат на розподільному щитку. Але у багатьох виникає питання, а який же власне автомат відповідає за освітлення?

vymykach0 300x200 Як розібрати вимикачНа фото представлено зображення сучасного щитка, де крупним планом показані номінали автоматів (праворуч 16 Ампер і ліворуч 5 Ампер). На електропроводку освітлення завжди йде менший струм, ніж на групу розеток, тому і номінал автомата для цієї групи буде менший – на це і треба орієнтуватися.
Після виключення автомата обов’язково треба переконатися у відключенні напруги – для цього включають освітлення і якщо його немає, то все виконано правильно і можна приступати до розбирання елекровимикача

Як розібрати вимикач
Можуть зустрічатися як одноклавішний вимикачі, так і двох-і трехклавішние. Найбільш поширені двоклавішні, на їх прикладі і буде показана послідовність робіт.
Спочатку треба зняти з вимикача клавіші. Це роблять досить швидко і просто без спеціального інструменту. Необхідно великим пальцем притиснути клавішу до стіни, а іншими пальцями взяти її за виступаючий край і потягнути до себе. Багато хто боїться зламати клавішу, оскільки тримається вона досить щільно, і в цьому випадку можна скористатися плоскою викруткою або ножем і злегка підчепити клавішу. Все ж краще користуватися руками, і через деякий час все вийде. Далі по тому ж принципу знімають другу клавішу.
vymykach1 300x245 Як розібрати вимикачПісля цього необхідно зняти саму рамку вимикача. Вона може притискатися до механізму чорною ставкою, розташованої посередині. Це кріплення за типом засувки, тому необхідно скористатися слабкий плоскою викруткою, якою підчіплюють цю вставку так, ка вказано на фото. Після цього стане доступний сам механізм вимикача.
Для того, щоб вийняти вимикач зі стіни треба послабити монтажні лапки, які утримують його. Для цього послаблюють відповідні гвинти (показано на фото) і після цього механізм повинен вільно вийти зі стіни. Іноді вимикач може кріпитися гвинтами з боків монтажної коробки, в цьому випадку їх треба відгвинтити.
Потім вимикач виймають з коробки і перевіряють напругу на приєднаних проводах за допомогою спеціальної викрутки-індикатора. Якщо все проведено вірно, то напруги бути не повинно. Після цього, відгвинчують кріплення всіх проводів і від’єднують їх від вимикача.
Знятий вимикач треба оглянути на предмет оплавлених контактів, і якщо проблема в цьому, то такий вимикач ремонту не підлягає і його треба замінити. Якщо подібних проблем немає, то вимикач оглядають на наявність інших пошкоджень і перевіряють всі контакти, особливо в місцях кріплення проводів.
Якщо вмикач таки несправний, то дроти треба ізолювати ізолентою і позначити їх різним кольором, щоб не плутатися при підключенні нового вимикача. До речі, при покупці нового обладнання, краще захопити старий вимикач з собою, щоб знайти відповідну модель.