Як різати шифер

Покрівельний шифер є одним з найбільш поширених матеріалів, завдяки своїй доступності і дешевизні, але при роботі з ним часто виникає питання, як різати шифер. Цей матеріал є досить крихким, а обрізати шифер поперек волокон досить складно.

shifer 300x252 Як різати шиферІснує чимало способів різання шиферу, кожен з яких має свої переваги і недоліки.

Сучасний будівельний шифер виготовляється з листів азбестоцементу. Існує хвилястий профільований вид шиферу і плоский. Ці матеріали застосовуються не тільки для покрівлі даху, але і для оздоблювальних робіт, виготовлення парканів і т.д. У зв’язку з матеріалом, з якого виготовляється шифер, виникає чимало суперечок про його шкідливість. Азбестовий пил шкідливий для здоров’я і до того ж є дрібним абразивом, який може пошкодити інструмент. При різанні шиферу повинні бути вжиті заходи для зменшення кількості азбестового пилу, а виконавець робіт повинен застосовувати засоби захисту – надягати маску, рукавички і т.д.

Розглянемо основні способи різання шиферу

  • Плоский шифер можна різати болгаркою, оснащеною диском для каменю. Для цих робіт знадобиться дві людини – один працює інструментом, а другий ллє тонку цівку води з пластикової пляшки в зону різання. При цьому весь пил не літає в повітрі, а у вигляді бруду стікає на землю. При цьому способі слід відразу ж видалити залишки азбестового бруду з інструменту та інших предметів, оскільки через деякий час вони затвердіють і прибрати їх буде досить складно.shifer1 Як різати шифер
  • Можна використовувати болгарку з алмазним кругом. Також обов’язкові захисні окуляри, навушники, респіратор і інші засоби захисту. При такому способі можна робити не тільки порізи в різних напрямках, але і проводити шліфування краю шиферного листа. Для вирішення проблеми шиферного пилу можна проводити роботи на свіжому повітрі, причому ставати потрібно з підвітряного боку, щоб весь пил відносило в бік. Якщо шифер ріжеться взимку, то можна укласти лист шиферу на сніг і різати його болгаркою зверху. При цьому весь пил залишається в снігу.
  • Шифер будь-якого типу легше ріжеться сирим. Для початку розмічають лінію порізу. Потім, для того, щоб його розмочити, на вздовж місця порізу укладають ганчірки, добре змочені у воді, і залишають їх на пару годин. Мокрий азбестоцемент стає еластичнішим і легше ріжеться. Потім можна різати шифер болгаркою з диском по каменю, електролобзиком або ножівкою. При використанні будь-якого інструменту не слід сильно тиснути на лист шиферу, щоб він не розколовся. Якщо є в наявності відрізна машинка, то в неї встановлюють відрізний диск для роботи з каменем і проводять їм без особливого натиску по лінії порізу. Потім знову змочують лист водою і поглиблюють ризику. Через три-чотири проходу шифер легко надламлівается по лінії порізу.
  • Сирий шифер можна розрізати і звичайною ножівкою. При цьому слід працювати акуратно і без натиску, щоб не поламати лист. Можна використовувати і електричний лобзик із зниженими оборотами шпинделя.
  • Можна використовувати для різання рівного шиферу і різак. Наприклад, як для пластику, тільки більше, а також виготовлений із сталі трохи краще. При цьому способі кладуть лист рівного шиферу на плоске місце і проводять під лінійку подряпину у вигляді прямої лінії за допомогою різака. Потім поглиблюють її до міліметра, а по краях ще глибше. Під подряпину на лист підкладають знизу тонку рейку або трубу і ламають вздовж лінії різу. Хвилястий покрівельний шифер можна розрізати таким способом уздовж хвилі. Для прикладу, шиферний лист розміром 3х1,8 метра і товщиною 10 мм можна розрізати цим способом за 2 хвилини. При необхідному досвіді можна відрізати і смужку шириною всього 10 см. До того ж при цьому не утворюється багато пилу.
  • Якщо ніяких інструментів під рукою немає, то можна скористатися і найпростішим способом. Для цього розмічають лінію порізу, беруть шиферний цвях і пробивають їм отвори уздовж лінії. Причому, чим частіше будуть розташовані отвори, тим краще. Під шиферний лист укладають довгий тонкий предмет (це може бути тонкий дерев’яний брусок, металева труба, лом і т.д.). Потім акуратно надламують шифер по лінії з отворами. Лінія порізу при цьому може вийти нерівною, все залежить від кількості дірок і акуратності ламання.
  • Для полегшення робіт і більшої рівності лінії різу можна також виготовити нехитре пристосування у вигляді гребінки. У дерев’яній планці через кожні 2 сантиметри просвердлюють отвори і вставляють в них шиферні цвяхи. Потім ставлять планку на шиферний лист на лінію різу і акуратно б’ють по планці з цвяхами молотком. Шифер при цьому ламається акуратно і легко.