Як приготувати компост

Приготування компосту з побутових органічних відходів дозволяє не тільки утилізувати різні харчові і не тільки відходи, але й отримати якісне органічне добриво. Такі добрива підходять практично всім рослинам, тому саморобний компост часто використовують на дачах і садових ділянках. Компост також сприяє відновленню виснаженої грунту і перетворює важкий глинистий грунт в родючий грунт.

kompost 300x226 Як приготувати компостКомпостувати можна багато чого: дрібно подрібнені гілки і пагони дерев, скошену траву і опале листя, харчові відходи (шкаралупу яєць, відходи овочів і фруктів, спить чайну заварку і кавову гущу), тирса, сіно і солому. Не можна використовувати в компості бур’яни з насінням або з розвиненою кореневою системою, рослини, уражені різними хворобами, камені, хімічні речовини та будівельні відходи.

Слід пам’ятати, що чим менше буде розмір компостируемой відходів, тим швидше пройде процес, а добрива виходити ефективніше.

Розміщувати компостнік краще в затіненому місці ділянки, надійно захищеному від сильних вітрів і прямих сонячних променів.Місце в той же час має бути не дуже затишним, щоб компостнік був легко доступним. При бажанні його можна приховати живоплотом і ажурним парканчиком. Краща пора для закладки компостніка – це осінь. У цей час уже накопичується достатня кількість рослинних відходів з городу, скошеної трави та опалого листя. 
На ділянці, де буде розміщений компостнік, треба підняти рівень грунту. Для компостніка розмірами 1,5 х1, 5 метра землю слід підняти на 15 см. Якщо грунт глинистий, то необхідний дренаж з піску, і навпаки, якщо земля піщана, то насипають ізоляційний шар глини. 
Майданчик для виготовлення добрив поділяють на 3 частини, одна їх них призначена для вихідного матеріалу, а в двох інших знаходитимуться відділення для компостування і перекладання готового добрива.

Найпростішим варіантом є компостнік у вигляді піраміди, обмеженої з боків дошками. Також можна вирити яму глибиною близько 40 см або ж виготовити спеціальний відсік з відділеннями. Для його створення можна використовувати цеглу, дошки або ж старі металеві ємності, в бічних стінках яких проробляють отвори для надходження повітря в середину компостніка.Справа в тому, що якщо в компостнік не надходить повітря, то його вміст починає гнити. Несприятливо на компостнік впливає і занадто висока температура, при сильній спеці компостнік періодично поливають. Вода з компостніка повинна відводитися, тому нижній шар зазвичай засипають великими шматками відходів (наприклад, подрібненої деревиною).

Перед закладанням матеріалу всі підготовлені відходи ретельно подрібнюють і сортують. Закладають відходи шарами, чергуючи високі шари відходів (20-25 см) з тонкими шарами гною тваринного походження, який насичує компост азотом та вуглецем. Після закладки всіх верств компостнік прикривають тонким шаром землі. Тепер необхідно дочекатися дозрівання компосту, зазвичай цей процес займає близько 1 року. З періодичністю в 2-3 місяці шари компосту необхідно перемішувати, оскільки всередині компостніка підвищується температура. Готовий компост розсипають на ділянці і розрівнюють граблями, перекопувати його немає необхідності.