Як приготувати бетон

 Як приготувати бетонІнформація про те, як приготувати бетон, стане у пригоді під час багатьох будівельних робіт – при зведенні фундаменту, монтажі перегородок, заливці підлоги і т.д. Ця операція є однією з найбільш трудомістких і брудних, а від якості виконання цих робіт залежить довговічність і надійність всієї будови в цілому.

Компоненти для бетонної суміші

Є кілька способів приготування бетонних сумішей, які можуть відрізнятися співвідношенням компонентів, марками цементу, добавками і фракціями наповнювачів. Кожен певний склад використовується для конкретних умов будівництва.

Зазвичай бетон готують з таких компонентів:

  • Вода;
  • Цемент;
  • Будівельний пісок;
  • Гравій або щебінь.

На приготування одного кубометра бетону знадобиться близько 350 кілограм цементу (0,2 м3), 200 літрів води, 0,6 м3 піску та 0,6 м3 щебеню. Якщо необхідно виготовити 100 літрів бетонної суміші, то кількість інгредієнтів буде наступним: цемент – 3 відра (30 кг), щебінь – 8 відер (100 кг), пісок – 5 відер (70 кг).

В якості в’яжучої речовини при приготуванні бетонної суміші найчастіше використовують цемент марки 400. Якщо ж використовується більш низька марка цементу, то його кількість збільшується. Наприклад, при заміні марки М400 на М300 кількість цементу треба збільшити на 30%.

Вода для приготування бетонної суміші повинна бути максимально чистою, тобто без включення будь-яких домішок, масла або агресивних речовин. Якщо бетонна суміш готується в дуже жарку погоду, то можна використовувати холодну воду для запобігання схоплювання суміші завчасно. Необхідна кількість води складно визначити заздалегідь, адже тут грає роль вологість щебеню і піску, а також вологопотрібність цементу. Необхідний літраж води визначають вже в процесі змішування бетонної суміші. Технологія її приготування наступна: спочатку змішуються сухі складові – щебінь, пісок і цемент, вони ретельно перемішуються до отримання однорідної маси, а потім туди невеликими порціями додається вода. Консистенція бетонного розчину повинна нагадувати густий сир, але в той же час суміш не повинна бути занадто текучої. Готувати її необхідно при позитивній температурі навколишнього повітря.

Пісок для бетонної суміші треба брати великий, чистий і без додаткових включень – глини, мулу, органічних частинок. Краще заздалегідь просіяти пісок для виключення сторонніх часток. Від того, наскільки чистий пісок, залежить міцність бетонної суміші, а використання брудного піску може спричинити за собою збільшення витрати цементу (десь 10-20% від стандартної норми).

Щебінь краще використовувати дрібної фракції (близько 2-20 мм). Оптимальним варіантом є щебінь з натуральних гірських порід, дробленного або річкового гравію. Можливо і застосування штучного шлаку, керамзиту, щебеню, але при цьому слід враховувати, що використання такого роду заповнювачів знижує термін експлуатації споруди.

Щебінь (заповнювач) краще застосовувати невеликий (фракція 5-20 мм). Оптимальні результати дає використання щебеню з природних гірських порід, дрібного річкового або дробленного гравію. Також можливе застосування штучного щебеню, битої цегли або вапняку, шлаків, керамзиту, проте слід пам’ятати, що бетонна конструкція з використанням такого роду заповнювачів буде менш довговічною. Це також призводить до зниження параметрів морозостійкості бетонної суміші, що неприйнятно для матеріалів, що знаходяться у вологому грунті при низьких температурах навколишнього середовища.

Перевіряють готовність і правильність приготування бетону наступним чином: у долоні стискають невелика кількість приготованого бетону і він повинен прийняти певну форму з виділенням невеликої кількості рідини – цементного молока. У період затвердіння бетону (близько 10 діб) важливо запобігти промерзання бетону, оскільки від появи льоду може зруйнуватися його незміцніла структура. Варто пам’ятати про те, що зайве кількість цементу в бетонній суміші може привести до розтріскування бетону в процесі усадки. Приготовану бетонну суміш слід використовувати протягом декілька годин після замісу.

Способи приготування бетонної суміші

betonn2 Як приготувати бетонЯкщо необхідний великий обсяг бетонної суміші, то необхідно використовувати бетономішалку (її можна взяти напрокат), а середні обсяги зручніше замішувати вручну.

  1. Ручний спосіб приготування бетонної суміші. Знадобляться два відра: одне для цементу (воно повинно бути сухим і чистим), а друге для піску і заповнювача (щебеню). Також рекомендується працювати двома лопатами. Інгредієнти слід відміряти з максимальною точністю, при цьому вирівнюючи їх рівень по кромці відра. При заповненні ємності піском або цементом слід постукати по боку відра лопатою, щоб ущільнити пухкі матеріали. На жорсткою і рівній поверхні змішують щебінь і пісок, потім в вийшла гірці роблять поглиблення, додають у нього цемент і перемішують суміш до отримання рівномірного кольору. Потім знову в купі сухих матеріалів роблять поглиблення і додають в нього води з лійки. Суміш з країв підсипають у поглиблення з водою до тих пір, поки вона не вбереться, а потім змішують інгредієнти стинають рухами лопати. Потім додають воду і знову піднімають бетон знизу купи до отримання однорідної консистенції. Перевіряють готовність бетону наступним способом: тильною стороною лопати роблять ряд ребер, переміщаючи інструмент в свій бік. При цьому поверхня бетону повинна бути гладкою і рівною, а його гребені залишатися такою ж форми і не опадати.
  2. Машинний спосіб приготування бетонної суміші. Бетономішалку необхідно встановити на рівній поверхні і перед включенням двигуна переконатися в тому, що барабан знаходиться у вертикальному положенні. За допомогою відра в барабан завантажують половину щебеню і наливають воду. Потім невеликими порціями по черзі додають цемент, пісок і залишки великого заповнювача. Суміш повинна перемішуватися кілька хвилин. Потім, нахиляючи барабан, відливають невелика кількість бетонної суміші в тачку для перевірки готовності. Якщо вона ще не готова, її завантажують назад в барабан і продовжують перемішування.