Як правильно зробити опалення в приватному будинку

teplodim 300x222 Як правильно зробити опалення в приватному будинкуДавно минули часи, коли опалення приватних будинків вироблялося печами, а блага цивілізації були доступні лише власникам квартир. Зараз зробити опалення в приватному будинку можна за допомогою сучасних технологій та обладнання , тобто так , щоб зручності в заміському будинку були облаштовані не гірше , ніж у міських квартирах. На даний момент існує безліч варіантів систем опалення в приватних будинках, кожен з яких має свої переваги і недоліки.

Види систем опалення

Класифікація систем опалення залежить в першу чергу від теплоносія , які віддає тепло, обігріваючи приміщення. Розрізняють такі опалювальні системи:

 • водяні
 • повітряні
 • парові
 • електричні
 • відкритого типу ( каміни , печі і т.д. )

Розглянемо докладно кожний варіант системи опалення.

Водяне опалення приватних будинків
Це на даний момент один з найбільш поширених варіантів . Така система опалення являє собою замкнутий контур з циркулюючої по ньому гарячою водою. Котел виступає в якості нагріваючого пристрою , від нього по приміщеннях йдуть труби, а в кожній кімнаті встановлені радіатори. Після того, як вода в контурі віддає тепло, вона повертається в котел і цикл нагрівання повторюється знову.

При облаштуванні водяного типу опалення важливий вибір котла:

 • Газові котли – найбільш поширені і економічні пристрої в нашій країні. Використовувати можливо , тільки якщо будинок підключений до газової магістралі , а ще такі котли вимагають постійного контролю спеціальних служб та сервісного обслуговування.
 • Електрокотли використовувати у водяній системі опалення можна, але якщо в якості енергоносія вибрано електрики, то більш розумним буде використовувати і електрорадіатори, щоб не використовувати в системі воду.
 • Твердопаливні котли. Якщо можливості підключитися до газової магістралі немає, можна використовувати котел, що працює на дровах, вугіллі , палетах і т.д. У цьому випадку система опалення повністю автономна, але необхідно продумати зберігання палива в сухому і зручному приміщенні.
 • Рідкопаливні котли. Це не найкращий варіант: дизельне паливо дороге, його треба зберігати в закопані в грунт резервуарі, високий ступінь пожежонебезпеки і т.д.

Тип котла і його потужність залежать від опалювальної площі і типу будинку. У таблиці наведені деякі характеристики потужності котлів.

Otoplenie Як правильно зробити опалення в приватному будинку
У контурі водяної системи опалення може циркулювати вода або антифриз. Крім котла в системі також можуть бути присутніми додаткові елементи за типом розширювального бачка (відбір зайвої рідини), терморегуляторів для контролю температури , циркуляційного насоса для примусової подачі води , запірних та запобіжних клапанів. За типом системи водяне опалення може бути однотрубним , двотрубних і колекторним .

Матеріали і вартість водяного опалення

Для початку слід визначитися з типом енергоносія і скласти схему опалення приватного будинку . Відразу слід врахувати, що проектні і монтажні роботи, а також дозволи та погодження також будуть коштувати певну суму.
Для облаштування опалення необхідно придбати котел, радіатори і труби, крани, фітинги , розширювальний бачок , кріплення і інші супутні матеріали. Вартість всього цього буде залежати від типу і якості матеріалів.
teplodim1 300x225 Як правильно зробити опалення в приватному будинкуТак, радіатори бувають алюмінієві, чавунні , сталеві, з нержавійки . Найдешевші – це чавунні варіанти , найдорожчі – з нержавійки. Труби також можуть бути сталевими (оцинкованими або з нержавійки), полімерними , мідними і т.д. найбільш надійними) але і дорогими ) є мідні труби , які з’єднуються пайкою з сріблом і витримують великі перепади температур. Полімерні труби не бояться корозії і легко монтуються , але досить крихкі і бояться температурних перепадів , а сталеві труби бояться іржі.
У цілому водяне опалення в приватному будинку обходиться від 9000 у.о.

Повітряне опалення приватних будинків

Якщо обрано варіант повітряного опалення, то облаштовувати таку систему необхідно ще на етапі будівництва, оскільки в житловому будинку це практично неможливо. Функціонує така система таким чином: теплогенератор нагріває повітряні потоки, які розходяться по повітроводам в приміщення будинку і витісняють холодне повітря поряд з дверима та вікнами. Цей холодне повітря витісняється в димарі і надходить назад до генератора тепла. Така циркуляція повітря може бути природною або примусовою.
Природна циркуляція грунтується на гравітації і відбувається через різницю температур . Головним недоліком такого способу є те , що при відкритих дверях або вікнах цей процес порушується. У разі примусової циркуляції повітря встановлюють вентилятор , який підвищує тиск повітря .

Теплогенератор може працювати на рідкому паливі ( дизелі або гасі ) або на природному газі ( може використовуватися з балона або з магістралі ). Продукти згоряння йдуть через димохід , а в систему періодично підмішується чисте повітря ззовні.

Повітроводи бувають різної форми (круглі, квадратні) і з різного матеріалу (пластика, металу і навіть текстилю). Розрізняють жорсткі і гнучкі повітроводи. Якщо повітроводи примикають до холодних стін або проходять через неопалювані приміщення, то їх необхідно ізолювати. У цілому планування і правильний монтаж такої системи опалення вимагає професійного підходу. Вартість такої системи опалення для приватного будинку стартує від 10 000 у.о.

Електроопалення приватних будинків

Зараз все більше приватних будинків опалюються за допомогою електрики. Реалізовано це може бути різними методами:

Електрокотлами в системах комбінованого опалення

 • Системами «тепла підлога»
 • Електроконвекторами
 • Інфрачервоними випромінювачами

teplodim2 300x199 Як правильно зробити опалення в приватному будинкуТакі системи опалення приватних будинків не самі економічні, оскільки йде велика витрата електроенергії, яка не відноситься до дешевих. Але іноді інших джерел тепла немає, тому використовують електрику. Електричні котли, як правило , використовують не як самостійний нагріваючий елемент, а в якості додаткового пристрою в газових системах опалення.
Найчастіше застосовують опалювальні системи з електроконвекторами. У цьому варіанті важливо правильно розрахувати потужність приладів та їх кількість. Для цього необхідно врахувати теплоізоляцію приміщення, його обсяг і т.д. Основним недоліком такої системи опалення є нерівномірність прогрівання – вгорі скупчується тепле повітря, а біля підлоги холодно, але для компенсації цього використовують «теплі підлоги» – елементи, що складаються з електрокабелів, що нагріваються при подачі напруги.