Як поглибити колодязь своїми руками

kolodec00 300x269 Як поглибити колодязь своїми рукамиІноді трапляється так, що в колодязі зникає вода, і в цьому випадку для того, щоб знову використовувати це джерело води, необхідно поглибити колодязь своїми руками. Перш ніж приступати до таких робіт слід простежити за рівнем води в колодязі – іноді буває так, що вода повертається, тобто коливання рівня води носять тимчасовий характер, наприклад залежно від опадів або від сезону. Якщо у Вашому колодязі зникла вода варто звернути увагу на сусідські колодязі – якщо і там спостерігається подібна картина, то, швидше за все, причиною стала посуха або заморозки. Якщо протягом тривалого відрізка часу води в колодязь не повертається або ж вона пішла зовсім, то в цьому випадку однозначно необхідно поглиблення колодязів.

Відразу варто сказати, що процес поглиблення колодязя трудомісткий і дорогий. Його економічно і технічно доцільно проводити тільки за таких умов:

  • колодязь на ділянці зовсім пересох або вода в нього надходить менше одного кільця за добу;
  • глибина колодязя складає більше 10 кілець;
  • хороший стан колодязя і гарна якість води в ньому;
  • на ділянці немає можливості побудувати новий колодязь;
  • між кільцями колодязя немає горизонтальних зсувів (сходинки більше 4 см) або сильного викривлення колони колодязя.

Існує низка ризиків при поглибленні колодязя. При надмірному вибрання грунту кільця в колодязі можуть осісти і перекрити водоносний шар і в цьому випадку вихід тільки один – копати новий колодязь. Також можна потрапити на пливун, що нашкодить не тільки криниці, а й прилеглим будівлям.

У будь-якому випадку спочатку слід провести огляд стану колодязя і вирішити чи доцільно його поглибленні. Досвідчені майстри допоможуть прийняти правильне рішення, оскільки іноді поглиблення колодязя може обійтися дорожче, ніж будівництво нового. Якщо ж колодязь в хорошому стані, вода в ньому якісна, а колодязна колонії не викривлена, то є сенс в його поглибленні.

Завдяки проведеним роботам, вода в колодязі може повернутися до колишнього рівня, але варто пам’ятати про те, що поглиблення колодязів досить трудомісткий і довгий процес, тому він вимагає великої кількості зусиль і вільного часу.

Поглиблення колодязя проводиться за допомогою пластикових труб або кілець меншого діаметру. Поглиблення проводиться на глибину максимально можливу для даного грунту, а вона залежить від багатьох чинників – здатності грунту утримувати стінки колодязя без обсадки бетонними кільцями, щільність грунту, глибини залягання грунтових вод, водотоку в колодязь і т.д.

Якщо вода після поглиблення не повернулася, то доведеться все ж будувати новий колодязь.

Якщо грунт досить щільний, то поглиблення проводиться відкритим стволом, тобто без використання колодязних кілець. Обсадка кільцями проводиться вже після закінчення земляних робіт. У пливучих грунтах краще викликати для поглиблення фахівців, які мають у своєму арсеналі різні технології зміцнення грунту.

Перед проведенням робіт з поглиблення колодязя необхідно виконати підготовчі процедури:

  • провести роботи з встановлення скоб на всіх швах колодязних кілець для виключення розриву водозабірної колони;
  • переконатися, що наземна частина колодязя (будиночок) знімна;
  • зняти водопідіймальне обладнання або переконатися в тому, що він знімне.

Фільтрове поглиблення колодязя

Таке поглиблення колодязів передбачає використання труби. Перед початком робіт слід придбати металеву або пластикову трубу діаметром 50 сантиметрів і завдовжки близько метра. У цій трубі необхідно проробити отвори, а потім затягнути її сіткою з нержавіючої сталі. У результаті цього вийти саморобний фільтр, який потім необхідно опустити на дно колодязя. Після цього за допомогою желонки прибирають пісок з труби і таким чином поглиблюють її до потрібної позначки.

Поглиблення колодязів підкопуванням

Другий варіант поглиблення колодязів передбачає наступні етапи роботи: з колодязя відкачують воду, всередину, на дно колодязя спускається людина і починає підкопувати грунт, переправляючи його наверх у відрі. Поступово нижні кільця колодязя вглиблюються вниз, а вгорі з’являється можливість встановити кільця такого ж діаметру. Процес цей довгий і вимагає акуратності в роботі. У результаті таких маніпуляцій можна поглибити криницю на кілька бетонних кілець.

При обох варіантах поглиблення колодязів виробляють на максимальну глибину, щоб в наслідок не повертатися до таких трудомістким роботам. Найкращим часом року для проведення поглиблення колодязя є пізня осінь або зима, оскільки в цьому випадку грунтові води знаходяться в спокійному стані.