Як пофарбувати дерев’яний дім

Якщо ви хочете пофарбувати дерев’яний будинок, то необхідно правильно вибрати матеріали для фарбування і підготувати поверхню до обробки. Дерев’яні будинки користувалися популярністю у всі часи, і зараз вони також затребувані. Такі будинки мають багатьма корисними властивостями: вони добре зберігають тепло, екологічні, натуральні, чудово виглядають.

Розрізняють фарбування нових дерев’яних поверхонь і раніше пофарбованих або з іншого обробкою.

farba dim Як пофарбувати деревяний дімНові дерев’яні будинки

Процес фарбування включає в себе підготовку поверхні, вибір лакофарбових засобів, нанесення захисту (за необхідності) і безпосередньо фарбування.

Підготовка поверхні

Ретельна підготовка фасаду відіграє важливу роль у всьому процесі фарбування. Саме від якості основи залежить, як ляже фарба, і як довго вона прослужить. Для початку з дерев’яної поверхні видаляють пил і бруд. Можна зробити це за допомогою звичайного садового обприскувача та щітки. Якщо на поверхні є ділянки з цвіллю, то їх ретельно очищають і обробляють протигрибковим складом на вибір. Металеві деталі (капелюшки цвяхів і шурупів) треба покрити антикорозійною шпаклівкою. Потім підготовлену поверхню залишають до висихання на пару тижнів, прикривши плівкою. У теплу погоду плівку треба періодично відкривати і залишати місце для вентиляції.

Вибір лакофарбового засобу

Для захисту дерев’яних фасадів компанії-виробники пропонують кілька варіантів фасадних фарб: покривні (непрозорі) і лессіруючі (напівпрозорі) антисептики, а також акрилові і масляні фарби. Антисептики добре захищають деревину, проникаючи на кілька міліметрів вглиб. Прозорі антисептики підкреслюють колір і структуру деревини, а покривні склади зафарбовують колір, але залишають видимої структуру дерева.

Олійні фарби вбираються в деревину і запобігають проникненню в неї вологи. Але вони повільно сохнуть і з часом стають матовими і можуть змінювати колір. Акрилові фарби дуже атмосферостійкі, краще зберігають глянець і колір, а також «дихають». Такі склади мало розтріскуються, оскільки володіють необхідною еластичністю.
У середньому термін служби лакофарбових матеріалів становить:

  • покривні антисептики – 5-7 років;
  • лессіручі (прозорі) антисептики – 3-5 років;
  • олійні фарби – 5-6 років;
  • акрілові фарби – 7-10 років.

Як пофарбувати дерев’яний будинок

farba dim1 300x225 Як пофарбувати деревяний дімВін зводиться до двох етапів: нанесення грунтуючого антисептика і фарбування фінішним покриттям. Шар грунтовки антисептика захищає деревину від цвілі, грибків і підвищеної вологості, а другим шаром може йти масляна або акрилова фарба, лесуючий або покривний антисептик.

Спочатку наноситься один шар грунтовки антисептика, а після висихання поверхні наноситься 2-3 шари покривного антисептика або фарби з ретельною просушуванням кожного шару. При фарбуванні треба дотримуватися кількох важливих рекомендацій:

  • Зробити спочатку пробне фарбування на невеликій дощечці для перевірки кольору;
  • Ретельно перемішувати фарбу перед і під час фарбування;
  • Не фарбувати дерев’яні поверхні під прямими сонячними променями і під час опадів;
  • Фарбувати кістю, намагаючись не завдавати занадто товсті шари щоб уникнути потоків і нерівномірного кольору;
  • Наносити антисептик і фарбу в поздовжньому напрямку;

Раніше пофарбовані дерев’яні будинки

При розтріскуванні бляклості кольору раніше пофарбованого дерев’яного фасаду, необхідно задуматися про оновлення шару фарби. Іноді необхідно вибірковий ремонт окремих ділянок поверхні, а іноді треба просто перефарбувати фасад в такій же або інший колір (за умови, що поверхні не мають явних дефектів і пошкоджень).

Для повторного фарбування необхідно вибирати таку ж фарбу, що використовувалася раніше. Якщо тип фарби не відомий, то можна спробувати самостійно визначити її. Акрилові фарби, як правило, розтріскуються за напрямом деревних волокон, а масляні мають поперечне або картате розтріскування. Акрилові фарби мають шкірясту поверхню. Також можна провести наступний експеримент: спробувати згорнути в рулон невеликий шматочок фарби – якщо вона залишиться цілою, то це акрилова фарба, якщо ламається, то масляна.

Антисептики також зношуються з часом. Якщо на поверхні видно глянцева плівка, то можна пофарбувати фасад антисептиком більш темного кольору або фарбою на масляній основі. Якщо антисептик повністю вицвів, то поверхню можна покрити акриловою фарбою. Поверхні, покриті олійною фарбою, покривають такою ж фарбою або акриловою, але за умови очищення фасаду до дерева за допомогою металевої щітки.

Перед фарбуванням поверхню фасаду повинна бути очищена від звисаючих шматочків старої фарби, бруду, смоли і пилу. Роблять це за допомогою жорсткої щітки або скребка. Для кращої адгезії можна також знежирити поверхню спеціальними миючими лужними засобами.
Іноді для того, щоб краще пофарбувати дерев’яний будинок, необхідно повністю видалити фарбу механічним або хімічним шляхом. Останній варіант краще зберігає поверхню деревини, але він більш повільний і трудомісткий. Звертатися до цього методу варто лише в тих випадках, коли стан деревини не дозволяє скористатися механічним методом (наприклад, за допомогою піскоструминного апарату) або поверхня повинна бути очищена ідеально. При необхідності проводять шліфовку дерев’яних поверхонь. Далі фарбування виробляють за тим же принципом, що і для нових дерев’яних фасадів.