Як почистити колодязь

kolodyaz 300x243 Як почистити колодязьРано чи пізно про те, як почистити колодязь, починає замислюватися кожен власник приватного будинку або дачі з автономним джерелом води. Робота ця нелегка, але й обійтися без неї не можна.

Як часто чистити колодязь, залежить від багатьох чинників: від типу колодязя, від матеріалів, що використовуються при будівництві, від надійності споруди та ін. Можливою причиною мутної води може бути низьке розташування занурювального насоса або водозабірного патрубка, але найчастіше це означає, що прийшов час чистки.

Дно колодязя зазвичай засипано шарами з 20-30 см крупнозернистого піску і гравію (щебеню). Ці шари створюють фільтр, але з часом, коли простір між щебенем заповниться мулом і піском, вода стає мутною і буде вже не такою чистою як раніше. Чистка колодязя своїми руками полягає в очищенні цього фільтра, а також у герметизації стиків і тріщин при необхідності.

Для початку необхідно викачати воду з колодязя, а для цього необхідно підібрати відповідний насос з потрібним напором (його характеристики вибирають залежно від глибини колодязя). Використання малопотужного насоса не дозволить якісно осушити колодязь і чистка не буде ефективною.

Нормою вважається, коли наповнення колодязя відбувається знизу через фільтр з піску і щебеню, якщо ж вода просочується крізь бічні щілини, то вона несе з собою домішки. Якщо колодязь використовується рівномірно і встигає наповнюватися, то кількість води з домішками мінімальна. Але як тільки стики і щілини починають оголюватися нижче горизонту води, через них почнуть надходити цілі потоки грунту. Тому, чим менше часу стики будуть оголені, тим менше бруду потрапить у колодязь, а, отже, треба вибирати насос з великою витратою.

Чистку колодязя починають з ремонту стиків і внутрішніх поверхонь шахти, поступово спускаючись все нижче і в міру потреби відкачують воду. Заздалегідь викачувати воду немає сенсу. В якості інструментів і пристосувань можна використовувати звичайні або мотузкові сходи (якщо дозволяє глибина колодязя) з обов’язковим застосуванням страхувального пояса або каната, яким обв’язують пояс чистильника, а верхній кінець цього каната надійно закріплюють нагорі. Нагорі повинен залишатися як мінімум один помічник, щоб у разі чого підняти людину наверх.

kolodyaz1 300x200 Як почистити колодязьПри великій глибині колодязя використовують гойдалки з дошки і міцної мотузки або спеціальне спорядження для висотних робіт. У цьому випадку також необхідне використання страховки. Зручно, коли на гойдалки закріплений гак для відра з розчином і інструментів.

І у випадку використання сходів, і при варіанті застосування гойдалок, крім страхувальних пристосувань необхідно використання захисної будівельної каски і гумових чобіт. У разі, коли зверху подають відро з розчином або інструменти, необхідно дотримуватися обережності і притискатися до стінок колодязя. Під час відкачування води насосом заборонений контакт з водою в колодязі. При знаходженні на дні колодязя не можна довго стояти на одному місці, може засмоктати ногу. Про всяк випадок необхідно мати з собою ніж, щоб у разі потреби звільнити ногу з чобота.

Перед спуском в колодязь, необхідно переконатися у відсутності загазованості, у разі необхідності проводять вентиляцію колодязя або використовують протигаз.

Для чищення і ремонту колодязя знадобиться кельма і шпатель, а також розчин із цементу і піску з великим відсотком вмісту цементу. Перед тим, як закладати шви, краї щілин обробляють металевою щіткою, видаляючи обсипаюні ділянки. Щебінь і гравій з дна колодязя піднімають нагору і при можливості міняють на нові шари (або ретельно промивають вийняті матеріали). Після проведення чистки колодязя, бажано його продезінфікувати, але якщо є можливість здати воду на аналіз і результати виявляться позитивними, роботи з очищення можна вважати завершеними.