Як підключити електроплиту

elplita0 300x224 Як підключити електроплитуТим, хто бажає підключити електроплиту своїми руками, необхідно ознайомитися з Правилами улаштування електроустановок (ПУЕ), інструкцією до плити, Міжгалузевими правилами з охорони праці при експлуатації електроустановок і нормами технічної експлуатації житлового фонду. Неправильне підключення не тільки позбавить Вас гарантії на електроплиту, але й може призвести займання електропроводки та пожежі. Підключення будь-яких електроприладів повинно здійснюватися тими людьми, які мають уявлення про роботу електромереж, і якщо таких немає, то краще викликати електрика і довірити йому підключення електроплити.

Під електроплитою в даній статті мається на увазі стаціонарний побутовий прилад, поєднаний з духовою шафою або у вигляді окремої варильної поверхнею. Якщо робоча поверхня газова, а духовка електрична, то дані рекомендації також підходять.

Перед установкою електроплити необхідно витягти її з упаковки і провести зовнішній огляд на предмет видимих ​​механічних пошкоджень і перевірку комплектності плити. Стару плиту необхідно демонтувати і прибрати для звільнення місця. Потім слід ознайомитися з інструкцією на прилад, для того щоб визначитися з місцем установки і необхідної проводкою для підключення електроплити.

elplita 300x224 Як підключити електроплитуВ інструкції можна побачити схему, показану на фото, де РЕ – це позначення захисного заземлення або захисного занулення (не рабочий нуль!), L1 – фаза та N – робочий нуль. У даному прикладі на фото наведено три схеми підключення: перший варіант – на 380В (три фази, нуль, заземлення), другий – 380В неповне (дві фази, нуль, заземлення) і третій варіант – 220В (одна фаза, нуль, заземлення). Важливо точно визначити, де в проводці знаходиться фаза, нуль і заземлення і не переплутати їх. На схемі вказані цифри, вони ж повинні повторюватися на колодці в квартирному щитку.

Потім необхідно перевірити квартирний щиток: для підключення електроплит введення в квартиру повинен бути перерізом не менше 6 кв.мм і виконаним з міді, а вступний автомат повинен бути розрахований на 40-50А. Слід також передбачити УЗО, розрахований на 40-50А і з струмом витоку в 30 mA. Важливо, щоб провід до електроплиті був окремим і до нього не були підключені будь-які інші пристрої. Також не можна підключати плиту до вже підведеними в кухню проводу. Перетин електропроводів має бути не менше 4 кв.мм, а в кабелі має бути три дроти (земля, нуль, фаза). Провід заземлення та нуля підключають в щитку на різні колодки – нуль на ізольовану від корпусу шину, яку з’єднують з нульовим виходом приладу ПЗВ, а провід землі – до корпусу. Фаза підключається до автомата номіналом 32-40А. Якщо вступний автомат розрахований на 40А, то автомат плити повинен бути не більше 32А, а якщо вступний автомат 50А, то можна підключати і автомат плити в 40А. Автомат на електроплиту повинен бути також, як і провід, окремим.

На іншому кінці дроту повинна стояти трьохштиркова розетка 25-35А. Потім збирають вилку електроплити. Кабель від плити до розетки краще використовувати ПВС 3х4, а його довжину вибирати достатньою для обслуговування електроплити (зазвичай вистачає 1,5-2 метра).

Підключають електроплиту до кабелю і вставляють вилку в розетку і перевіряємо тестером (при всіх експериментах автомат повинен бути вимкнений!): Спочатку перевіряють відсутність контакту між землею і фазою (для цього на тестері вибирають режим 2 МОм і якщо він показує «нескінченність», то все зроблено вірно). Потім вибираємо на тестері режим 100 Ом і перевіряємо на К3 між нулем і фазою на всіх режимах роботи електроплити, при цьому значення має бути в межах 4-10 Ом, можна трохи більше. Якщо все зроблено правильно, то можна включати автомат і підключатися до розетки.