Як оформити клумбу

Багато власників приватних будинків і дач люблять прикрашати свої володіння квітами , але виникає питання , як оформити клумбу так , щоб вона радувала очі з ранньої весни і до пізньої осені і при цьому вдало вписувалася в ландшафт ділянки.

yak oformity klumbu 300x199 Як оформити клумбуЗдавалося б, що може бути простіше облаштування клумби? Вибрати місце , скопати грунт , посадити або засіяти квіти і чекати їх цвітіння. Насправді існують певні правила оформлення клумби, а рослини треба не просто посадити, а й згрупувати по сезонності , квітам , висоті , сорту і т.д.  Якщо вивчити деякі правила створення клумб, то планування квітника стане приємним заняттям, а результат вас обов’язково порадує.

Правила створення клумб

Нижче будуть перераховані нескладні правила , які допоможуть вам правильно спланувати і оформити клумбу :

 • Одна велика клумба у більшості випадку виглядає краще , ніж багато маленьких .
 • Для правильного вибору місця для клумби важливо орієнтуватися не тільки на красу , а й на те , щоб рослинам розташування підходило. Наприклад , не годяться місця на протязі або під палючими променями сонця.
 • Саджати краще квіти з різним терміном цвітіння , щоб протягом майже цілого року клумба мала гарний вигляд.
 • Для початку не варто вибирати складну форму клумби , вона повинна гармонійно вписуватися в ландшафт ділянки.
 • Грунт для клумби треба підготувати : зняти верхній шар за допомогою багнетною лопати , внести добрива , прибрати бур’яни, зробити дренаж.
 • Для посадки на клумбі краще вибирати багаторічні рослини. У цьому випадку вам не доведеться щороку оновлювати клумбу , а для внесення свіжості можна посадити і деяку кількість однорічних квітів .

Основні види клумб

 • Регулярна клумба . Сувора геометрична форма клумби з однорічними та дворічними квітами (іноді використовують цибулинні квіти). Найчастіше облаштовуються на відкритих ділянках .
 • Миксбордер . Клумба з неправильною формою і спільним застосуванням однорічних і багаторічних рослин. Можуть використовуватися навіть кущі та дерева. Зазвичай орієнтовані на цвітіння протягом усього сезону .
 • Рокарій ( кам’янистий сад ) – клумба з багаторічних рослин , розташованих серед різноманітних елементів з каменю і валунів . Також можуть використовуватися водоспади та фонтани .
 • Бордюр. Клумба у вигляді вузьких смужок рослин навколо галявин або дерев . Служить для обрамлення різноманітних елементів ландшафту.
 • Вазон . Мобільна клумба з однорічних рослин з тривалим періодом цвітіння. Добре підходять квіти з спадають гілками і стеблами.
 • Вертикальна клумба . Складається з витких рослин і пергол , арок або альтанок. Добре підходить для зонування .
 • Масив . Великі клумби , в яких використовуються один сорт квітів .
 • Партер . Клумби з суворою геометричною формою , мають зв’язок з архітектурою будівлі. Зазвичай розташовуються перед будинками на відкритих ділянках .

Забарвлення квіток і листя

yak oformity klumbu1 300x224 Як оформити клумбуІснує правило, за яким квіти холодного відтінку ( блакитні , фіолетові , сині ) використовуються в якості фону , а червоні , помаранчеві та жовті квіти ( з теплим забарвленням пелюсток ) служать для залучення уваги. Білі квіти пом’якшують насиченість фарб , а темні рослини підкреслюють яскравість основних елементів .

Поєднувати квіти також треба правильно : сині з помаранчевими , червоні і зелені , фіолетові і жовті. Переходи між різними кольорами повинні бути м’які. На великих килимових клумбах слід чергувати однотонні групи рослин і в прикордонних зонах садити квіти з менш інтенсивним забарвленням .

Що стосується листя , то можна використовувати рослини з декоративними листям різної форми і відтінків, оскільки, як правило, яскравого забарвлення листя не мають.

Як підібрати рослини для клумби

Рослини треба підбирати правильно: вони не повинні бути занадто різними по росту або занадто строкатими . Як правило , найнижчі рослини висаджують по краю клумби , а до центу висота квітів збільшується. У центрі клумб можна навіть розташувати декоративний чагарник або деревце. Також для акценту клумби у середині підійдуть рослини з великим листям і найяскравіші квіти.

Важливо правильно підібрати і терміни цвітіння – так , щоб одні квітучі рослини змінювалися іншими , і зберігався малюнок клумби , яка повинна збережуть свою декоративність як можна довше.

Висота рослин і фон клумби

Найчастіше клумби оформляють у вигляді гірки , висаджуючи в її центрі найяскравіші рослини двох -трьох видів , а до периферії висота квітів зменшується. Це дозволяє розглянути всі рослини на клумбі .
Для загального вигляду клумби дуже важливий фон . Так , якщо квітник вийшов занадто яскравим , то оці буде приємно відпочити на декоративно підстриженому чагарнику , багаторічному рослині або плетеної живоплоту . Також можна використовувати підстрижені газони.

Як оформити краю клумби

Якщо докласти максимум фантазії і підійти до процесу творчо , то можна придумати для оформлення країв клумби безліч оригінальних рішень. Причому не обов’язково використовувати будь-який спеціальний матеріал. У хід можуть піти цеглу та каміння , пластикові форми , піщаник , дерев’яні бруски і кілочки , гілки і навіть суха трава.
Можна зробити капітальне обрамлення клумби у вигляді бетонного жолоба. Для цього виривають по периметру траншею глибиною 30 см і насипають на її дно пісок або щебінь . Потім роблять опалубку і заливають її цементним розчином. Коли він застигне (приблизно через 3 дні) всередину засипають підготовлений грунт і можна висаджувати рослини.

Краї клумби можна позначити цеглою , поставленими на ребро або кут .
Можна спорудити плетене невисоке загородження з гнучкою лози.
У хід можуть піти навіть пластикові пляшки , які закопують в землю на половину висоту шийками вниз.

Як оформити клумбу
Основні етапи облаштування клумби :

 • Розмічають межі майбутньої клумби
 • Знімають дерен (верхній шар землі)
 • Утрамбовують грунт і укладають щебінь або гравій
 • Роблять борти або укладають по периметру клумби камені
 • Засипають клумбу землю гіркою – краю височать над рештою ділянкою на 10 см , а в центрі грунт вище на 40-50 см.
 • Протягом 2 тижнів дають грунту просісти .
 • Після цього можна висаджувати вибрані квіти.