Як обладнати курник

kurnyk 300x225 Як обладнати курникБагато хто думає, що головне при облаштуванні пташиного двору – це побудувати курник, насправді його треба ще грамотно обладнати. Здавалося б , що тут складного – зробити сідала, обладнати гнізда, провести проводку для освітлення. Але якщо що-небудь з перерахованого зробити неправильно або упустити якийсь момент, кури будуть погано нести яйця або зовсім відмовляться від цього заняття. Курник повинен бути обладнаний з урахуванням багатьох факторів: освітлення , вентиляції, обігріву приміщення , правильного розміщення гнізд і т.д. Для того, щоб все зробити за правилами, можна ознайомитися з досвідом устаткування птахофабрик , які враховують температурний і світловий режими таким чином, щоб несучість курей була максимальною.

Обладнання курника включає кілька основних моментів , які будуть розглянуті в статті нижче.

Вентиляція курника

Практично всі господарі знають , що в курнику повинна бути вентиляція, але не всі уявляють собі її правильне облаштування . Вентиляційна система курника являє собою конструкцію з двох труб по два метри , зроблених з дошки товщиною 2,5 см. Витяжна труба встановлюється над сідалами врівень із стелею, а втяжні труба закріплюється приблизно на пів метра нижче рівня стелі і бажано подалі від сідал і гнізд , щоб не тягнуло холодом. Бажано для кожної з труб зробити заслінку.

Освітлення курника
Для того , щоб кури добре неслися їм необхідно 15-17 годин світлого часу, тому в курнику просто необхідно додаткове освітлення вранці та ввечері . Багато господарів зневажливо ставляться до цього моменту , в рідкісних курятниках можна побачити грунтовну систему проводки і освітлення. Зазвичай все зводиться до наспіх зібраної проводці з того, що було під рукою, і палаючої дні й ночі безперервно лампочці. Таке освітлення принесе не користь, а навпаки, призведе до нервового виснаження курей і вони перестануть нестися.
Краще , якщо розводка проводів в курнику відбувається зовні і зведені вони будуть в єдиний щиток. Для цих цілей щиток можна збити з фанери і в нього вже встановити вимикач і розетку .

Зазвичай для економії, висвітлення в курнику роблять за допомогою відкритих лампочок розжарювання, вкручених в патрон. Але при такому способі лампочки витримають недовго, оскільки кури люблять перелітати по курятнику з сідала на сідало і можуть зачіпати лампочки. Це загрожує не тільки перегоранням лампочок, а й замиканням в електропроводці. Краще встановити в курнику плафони з прозорого товстого скла і всередині їх потужні лампи розжарювання для забезпечення потрібного ступеня освітленості.

Обігрів курника

З метою економії і через незнання багато хазяї не утеплюють свої курники. Вважається, що достатньо утеплити курник і якщо в ньому багато курей , то вони самі забезпечать собі обігрів. Але при цьому температура в курнику навряд чи підвищиться більше 6-8 градусів і це викличе підвищену вологість. Для того , щоб прибрати зайву вологість і трохи обігріти курник , можна купити обігрівач потужністю 1 кВт . Оптимальним варіантом буде масляний обігрівач . Для того , щоб кури його не збивати , прилад опалення треба встановити подалі від сідал і ще можна спорудити для нього фанерний короб з отворами для теплого повітря. Для електробезпеки кабель електрообігрівача можна подовжити і вивести на вулицю , до розетки в щитку.

Загін для курей

Курник треба будувати не просто там, де є місце, а так , щоб було правильно зорієнтований по сторонах світу. Двері краще розташовувати по східній стороні – це пов’язано з тим , що кури потребують вітаміні Д3 (він потрібен для засвоєння кальцію) , який виробляється в пташиному організмі самостійно , але за умови достатньої кількості сонячного світла. На перший погляд проблему легко вирішити – зробити вольєр для курей з південного боку і таким чином забезпечити птахам доступ до сонячного світла. Але в той же час дуже висока температура повітря призводить до зниження продуктивності курей . Якщо побудувати вольєр з північної сторони , то влітку птахи будуть захищені від палючого сонця , але взимку його буде явно недостатньо.

Оптимальним варіантом буде комбінований загін – одну його частину треба розташувати з північного боку , а іншу з східної , де багато ранкового сонця.
Для огорожі вольєру використовують металеві стовпчики , обтягнуті зсередини оцинкованої сіткою. Стовпи краще закопати глибше – на 15-0 см в грунт , оскільки кури люблять розгрібати землю і таким чином можуть влаштувати підкоп під огорожу і вилізти назовні.
Висота огорожі повинна бути близько 2,5 метра – цього достатньо , щоб кури не вилітали назовні.
Багато роблять у загоні для курей земляну підлогу , але потім , через деякий час кури присмачують його послідом і при опадах підлога перетворюється на суцільне місиво. Весь цей бруд кури заносять в курник і потім свіжознесені яйця виявляються вимазаними .
Можна настелити у вольєрі дерев’яну підлогу. Для цього за площею загороди укладають камені , а на них дерев’яні бруски перетином 15х15 см. Їх треба обробити антисептиком і гудроном . В якості настилу використовують необрізні дюймові дошки , які з двох сторін обробляють електрорубанком . Для того , щоб кури мали можливість покопатися в землі в загоні можна встановити зольну ванну з піском і золою.

kurnyk1 300x225 Як обладнати курникОблаштування сідал і гнізд в курнику

Для того, щоб курник було зручніше чистити, сідала для птиці краще зробити знімними. В якості матеріалу оптимальними будуть бруски розміром 50х50 мм. До речі краю брусків потрібно закруглити рубанком, інакше у курей будуть натоптиші.

Якщо поспостерігати за поведінкою птахів , то можна помітити, що взимку кури всідаються на сідало щільно один до одного, гріючись, а влітку навпаки, сідають подалі і розправляють крила. Ці спостереження можна використовувати для установки сідал: влітку додавати стелажі, щоб птахам було просторіше, а взимку прибирати зайві полки, забезпечуючи щільну посадку курей.
Багато хто думає , що курки несуть яйця в найбільш темних місцях , але насправді вони вибирають затишні містечка, а кудкудакають кури після того, як знесли яйце, щоб відвернути передбачуваних хижаків. Якщо курка побачить на підході до гнізда другу квочку поблизу , то вона не буде нестися , тому кількість гнізд для несучок має бути достатнім. Вважається , що одного гнізда на три курки буде достатньо. Де будуть розташовані ці гнізда для курок не важно , тому ставити їх треба там , де їх зручно прибирати. Для того , щоб кури не ночували в гніздах і не бруднили їх послідом, можна обладнати гнізда кришками, встановленими під кутом 50-60 градусів.
Для полегшення чищення курника від посліду в західній стінці будови можна зробити проріз не менше половини квадратного метра площею – це значно полегшить прибирання. Цей отвір можна оснастити двома кришками, що розкривається наверх. Оскільки курячий перегній є цінним органічним добривом, його залишають сушитися під навісом, а потім складають у мішки для зберігання, у міру потреби змішуючи з попелом і вживаючи для підживлення рослин.