Як лакувати дерево

Якщо Вашим хобі є виготовлення дерев’яних виробів або Ви задумалися про те , як оновити стару , але міцну меблі , то напевно виникне питання , як лакувати дерево . Цей метод покриття деревини спеціальними прозорими складами дозволяє не тільки надовго продовжити експлуатацію дерев’яних виробів , захищаючи їх від вологи і пилу , але і поліпшити їх зовнішній вигляд. Якщо дерев’яне вони не покрити лаком , то з часом вона втратить привабливий зовнішній вигляд і вкриється дрібними тріщинами , а колір її потемніє. До того ж на нелакованих дерев’яних поверхнях осідає пил , і вони швидко забруднюються .

Підготовка до лакування

Від попередньої підготовки поверхні дерева в чому залежить результат лакування, тому перед початком робіт слід ретельно обробити дерев’яну поверхню.
Для цього знадобляться наступні матеріали та інструменти: шліфувальна папір різної зернистості , гума , брусок і тонка паличка , грунтовка для дерева.
Для початку ретельно шліфують поверхню шліфувальної папером. Якщо дерев’яна поверхня плоска , то зручно шліфувати бруском , загорнутим шкіркою. А для опуклих і інших криволінійних поверхонь (або для різьблення і дерев’яних візерунків ) можна використовувати шматок гуми , обтягнутий шкіркою. Якщо треба прошліфувати отвори , то стане в нагоді паличка з обернутої шліфувальної папером. Шліфувати дерево треба плавними рухами вздовж волокон , щоб не подряпати поверхню. Починати треба з крупнозернистою шкурки і поступово зменшувати її зернистість .lakderevo 300x198 Як лакувати дерево

Після шліфування на поверхні дерев’яної заготовки можуть залишитися дрібні подряпини і для їх видалення поверхню трохи зволожують , просушують і ще раз обробляють дрібнозернистою шкіркою .
Для позбавлення від пір в дереві і зменшення витрати лаку використовують грунтовку. Вона може бути готовою : наприклад рідкий віск в аерозольних балончиках , промислові грунтовки за типом КФ1 , КФ2 і т.д. , можна використовувати віск , розчинений у скипидарі , деревну пудру , змішану зі столярним клеєм або клеєм ПВА , розведеним водою , просіяним сухим крейдою , тальком і барвником потрібного кольору. Також можна використовувати самостійно виготовлений грунт з оліфи ( 35-55 частин ) , скипидару (7-10 частин ) , 40-50 частин сухого меленого крейди з барвником ( для дрібнопористих порід дерев беруть 15-20 частин) і 5-7 частин сикативу . Можна приготувати грунтовку і за наступним рецептом : столярний клей розводять з водою з пропорції 200 грам клею на літр води. Цей клей наносять на дерев’яну поверхню за допомогою щітки , а після висихання складу дерево шліфують.
В будь-якому випадку принцип нанесення грунтовки виглядає так: наносимо обраний склад на дерев’яну поверхню , чекаємо її висихання і знову обробляємо виріб дрібнозернистим наждачним папером.

Лакування дерева масляним лаком

Такі лаки мають у своїй основі різні масла , і в зв’язку з цим плівка від них виходить міцною і досить товстою , але не дуже прозорою. У зв’язку з цим якщо в дерев’яному виробі необхідно підкреслити красиву структуру і малюнок дерева , то краще використовувати лак на спиртовій основі. Лаки на масляній основі застосовуються для покриття виробів , пофарбованих протравами або барвниками.
Перед нанесенням лаку виріб необхідно підготувати за вищеописаному методу . Нанесення масляного лаку здійснюється щетинною пензликом , а сам лак наливається в широку ємність або блюдце . Пензлик вмочують у наповнену ємність наполовину , очищаючи її при цьому від надлишків лаку. Це необхідно робити для того , щоб уникнути некрасивих патьоків лаку. Рухи пензлика повинні бути плавними і рівномірними, оскільки занадто швидкі і різкі рухи можуть призвести до появи бульбашок . Масляний лак залежно від виду може сохнути від 6 до 24 годин , а якщо його розвести скипидаром , то час висихання ще збільшується. Краще убезпечити покрите лаком виріб на час просушування від попадання пилу і забезпечити стабільну температуру в приміщенні. Коли перший шар лаку висохне , виріб покриває ще одним або двома шарами лаку.

Лакування дерева спиртовим лаком

Цей вид лаку лягає на дерев’яну поверхню дуже тонким шаром , тому він не тільки захищає дерево від вологи і забруднень , а й підкреслює його структуру і колір. Складаються такі лаки на 35 % мул смол і етилового спирту. Саме другий компонент при випаровуванні залишає тонкий і міцний шар смоли.

Наносіть такий лак краще м’яким тампоном , оскільки при використанні паперу або інших жорстких матеріалів на поверхні можуть залишатися подряпини , що псує загальний вигляд виробу.

Для посилення малюнка деревини слід використовувати світлий лак. У таких покриттів колір на просвіт повинен бути прозорим з незначним жовтуватим або червонуватим відтінком. Для темних порід дерева підійдуть лаки червоного , коричневого та інших темних відтінків.

Покриття деревини спиртовими лаками проводиться за кілька разів , причому перші два шари лаку служать грунтувальними шарами. Вони заповнюють пори деревини і дрібні тріщини і виїмки , тим самим вирівнюючи поверхню. Після висихання грунтувальних шарів лаку поверхня обробляється дрібнозернистою шліфувальною папером до стирання даного шару лаку з поверхні виробу. Таким чином , лак залишається тільки в тріщинках і порах матеріалу. Потім поверхню ретельно очищається від пилу і покривається третім шаром лаку. Через кілька днів виріб повинен повністю висохнути , і тоді наноситься останній тонкий шар лаку , в який при бажанні додається барвник.

Поради при лакуванні дерева:

  • Водити тампоном або кистю по одному місцю кілька разів не можна , оскільки вже підсохлий шар лаку буде відриватися від поверхні і псувати її загальний вигляд.
  • Наносити лак слід смугами , що знаходять один на одного на третину. При цьому рухи повинні бути швидкими і уривчастими.
  • Тампон або кисть слід очищати від надлишків лаку , витираючи її про гладку і чисту дощечку.
  • Наступний шар лаку наноситься тільки після висихання попереднього шару .