Шлакоблок своїми руками. Як виготовити шлакоблок

Одним з найбільш практичних і дешевих будівельних матеріалів у наш час вважається шлакоблок, до того ж його можна зробити своїми руками, і заощадити на купівлі. Застосовують ці блоки і в будівництві житла, і для підсобних приміщень (гаражів, сараїв, літніх кухонь і т.д.). Самостійне виготовлення шлакоблоку не має сенсу якщо має будівництво великих об’єктів: матеріалу буде потрібно дуже багато і на такій кількості, як правило, продавці роблять хороші знижки, а до того ж на виготовлення такого обсягу шлакоблоків піде дуже багато часу. shlakoblok 300x203 Шлакоблок своїми руками. Як виготовити шлакоблок

Якщо ж мова йде про невеликий гаражі або прибудову до будинку, а у дворі зібралося чимало кількість будівельного сміття, то вже є сенс задуматися про самостійне виробництво шлакоблоків. Часто також вибір на користь виготовлення саморобних шлакоблоків роблять через вартість доставки будматеріалів на віддалені ділянки.

Габарити шлакоблоків

Стандартні розміри таких блоків складають 390х190х188 мм (довжина, ширина, висота). Також випускають напівблоки для перегородок, вони мають розміри 390х120х188 мм. Цих габаритів зовсім не обов’язково дотримуватися, тому кожен може вибирати вільні розміри. Єдине, треба пам’ятати, що з великими і важкими шлакоблоками важко працювати. Це стосується виробів масою більше 20 кг.

Форми для виготовлення шлакоблоків

У серійному виробництві шлакоблоків використовується спеціальне устаткування і форми з різних матеріалів. Бетонна суміш заливається у форми, а потім пресується спеціальним пресами або вібростолами зі значним зусиллям.

У домашньому виробництві шлакоблоків найчастіше використовують дерев’яні форми – їх найлегше виготовити. За своєю суттю дана конструкція являє собою опалубку, в яку заливають будівельну суміш. Головне завдання саморобної форми – утримання бетону до застигання. Часто для полегшення вилучення шлакоблоків форми роблять без дна (підстилають під дно блоків слизький матеріал, наприклад, плівку) або роблять форми розбірними. Можна також прискорити процес виймання готових шлакоблоків. Якщо перед цим легенько простукати форми зовні молоточком.
shlakoblok schema 300x255 Шлакоблок своїми руками. Як виготовити шлакоблок
Для усунення порожнеч у шлакоблоків і ущільнення матеріалу використовують циліндри або квадрати зі шматків сталевих труб або дерев’яних брусків. Також можна застосовувати наповнені водою пляшки (порожні ємності спливуть в незастиглому бетоні). Бруски для усунення порожнеч краще надійно прикріпити до форми, пригвинтивши їх до дна або кришці.

Матеріал для шлакоблоків

Виготовляють цей будівельний матеріал, як стає зрозумілим з його назви, з бетону і наповнювача (шлаку). В якості наповнювача використовують різні будівельні відходи – кокс, подрібнена стара цегла, відходи спалювання вугілля і навіть тирсу. До речі, останній варіант надає шлакоблокові поліпшені теплоізоляційні властивості.

Але найпоширенішим наповнювачем для шлакоблоків вважається керамзит – він легкий і міцний. Крім наповнювача і бетонної суміші з піску, води і цементу до складу шлакоблоків також іноді додають різні пластифікатори для поліпшення властивостей матеріалу.

Пропорції складових для бетонної суміші шлакоблоків наступні:

  • одна частина цементу (краще брати марку М400 а якщо береться марка М500, то цементу можна додавати на 10-15% менше.);
  • три частини піску. Його можна також замінити на відсів.
  • п’ять частин шлаку. Який саме застосовувати шлак, вирішує кожен господар, але якщо є можливість, то краще використовувати керамзит.

Технологія виробництва шлакоблоку

При приготуванні бетонної суміші для заливки шлакоблоку краще дотримуватися середньої плинності. Розчин повинен бути приблизно такий, як для заливки фундаментів. Його готують вручну або в бетономішалці.

Перед заливкою у форми суміш треба трохи спресувати. У промисловому виробництві для цього використовують вібростоли або спеціальні преси, а в домашніх умовах можна застосовувати будівельний глибинний вібратор (він може стати в нагоді в господарстві і надалі), або ж можна простукати форми з шлакоблоком молотком. «Утруска» виробляють для того, щоб всі складові суміші рівномірно розподілилися за обсягом форми і зникли бульбашки повітря.
shlakoblok2 300x225 Шлакоблок своїми руками. Як виготовити шлакоблокПісля заливки бетонної суміші з наповнювачем у форми вироби залишають на 48-96 годин. Слід уникати пересихання шлакоблоків, оскільки це може призвести розтріскування матеріалу. У жарку і посушливу погоду шлакоблоки збризкують періодично водою або прикривають целофаном. Навіть після висихання шлакоблоки ще не готові до застосування. Остаточну міцність вони придбають через 28 днів, після чого з них можна будувати споруди.