Сарай своїми руками. Як збудувати сарай

saray 300x252 Сарай своїми руками. Як збудувати сарайПідсобні приміщення потрібні в будь-якому приватному будинку, адже потрібно ж десь зберігати інструмент, садовий інвентар, різну тару та інші побутові предмети. Сарай можна побудувати і своїми руками, адже ця будівля не відрізняється складністю конструкції або великими розмірами. Існують різні типи сараїв, але перед тим як вибирати спосіб зведення необхідно визначиться, яку основну задачу буде виконувати ця споруда.

Сарай може бути капітальним, з значними розмірами, або тимчасовим і невеликим. Другий варіант зручний з точки переміщення, і зазвичай використовуються тоді, коли ще не вся ділянка забудована. Що стосується матеріалу сараю, то його необхідно вибирати з позиції легкості придбання та доставки на місце будівництва.

Капітальні сараї намагаються будувати так, щоб вони вписувалися в загальний план забудови і були схожі на головну будівлю на ділянці – будинок. У цьому випадку для сараю використовують ті ж матеріали стін і покрівлі, що і для дому.

Капітальні сараї

Слово «капітальний» мається на увазі міцну будівлю, яка служити буде не один рік. Для такого сараю важливо правильно вибрати місце розташування, адже перенести його швидко і без проблем не вийде.

Фундамент. Необхідно правильно вибирати тип фундаменту, який залежить, насамперед, від типу грунту і матеріалу стін. Зазвичай для сараїв використовують такі види фундаментів:

 • Дрібно заглиблений
 • Стовповий
 • Стрічковий
 • Фундаментна плита

Стіни. Вибір матеріалів для стін дуже різноманітний, але слід враховувати, що для будівництва сараю навряд чи буде залучатися бригада будівельників, а тому потрібно вибирати матеріали, які прості в монтажі. Відмінним варіантом будуть газобетонні або газосилікатні блоки, які легкі не тільки за вагою, але і в процесі укладання з ними поводитися просто. Коштують вони недешево, зате будови виходять теплими і надійними. Також можна вибрати каркасні технології, наприклад, дерев’яні сендвіч-панелі. Для зовнішньої обробки краще використовувати фарбований профнастил, який випускають різних кольорів, а значить можна підібрати максимально схожу з будинком обробкою. Також можна придбати ПВХ сайдинг, OSB плити, пластикову і дерев’яну вагонку.

Якщо необхідний економний варіант, то краще вибирати червону глиняну або білу силікатну цеглу. Також часто для сараїв використовують шлакобетонові і бетонні блоки. У цьому випадку необхідно помічник, оскільки такі блоки досить важкі.

Дах. Для сараїв найчастіше вибирають двосхилий або односхилий варіант даху. Перший варіант краще, оскільки він більш практичний, а що утворилися додаткові площі під дахом, можна використовувати для зберігання різних, не часто використовуваних речей.

Покрівлю необхідно вибирати залежно від зручності монтажу, вартості матеріалу, зовнішнього вигляду. Багато хто використовує для покрівлі сараю старі матеріали, але це не вихід, адже такий дах буде псувати зовнішній вигляд ділянки. Покрівельного матеріалу на сарай потрібно не так вже й багато, тому краще витратитися на нормальний покрівельний матеріал.

Зараз поширеним став ондулін. Цей листовий матеріал відрізняється хорошими експлуатаційними якостями і може випускатися різних кольорів, крім того, він не складний в монтажі.

Тимчасові сараї

Тимчасові сараї часто будують на тих ділянках, де ще не закінчено будівництво основної будівлі або тільки належить планування ділянки. Являє собою такий сарай дуже просту конструкцію, яку, як правило, споруджують з підручних матеріалів і в максимально стислі терміни. Під силу таке будівництво навіть одній людині без помічників і особливого знання правил зведення будівель.

Розмір сараю вибирається залежно від призначення та кількості предметів, які будуть у ньому зберігатися. Зазвичай це невеликі сараї розміром 3х3 або 2х2 метри. Матеріалом для таких споруд служить деревина, а конструкція вибирається каркасна (для більш швидкої збірки і розбирання). Обробку тимчасового сараю можна проводити або залишить стіни необшитими. Це залежить від того, для зберігання чого призначається сарай і як довго він буде використовуватися.

saray2 300x225 Сарай своїми руками. Як збудувати сарай

Як побудувати сарай

Нижче буде наведена приблизна технологія спорудження тимчасового сараю, що складається з дерев’яного каркаса, обшитого руберойдом. Для будівництва знадобляться: бруси перетином 100х100 мм або інші подібні дерев’яні матеріали (наприклад, тонкі колоди), дошки товщиною 25 мм (можна застосовувати необрізані, другосортні дошки), руберойд, цегла, дошки обрізні перетином 150х50 мм, шифер, цвяхи різної довжини (70 -200 мм), скоби.

 • Для запобігання нижньої частини конструкції від вологи необхідна споруда стільчиків з цегли. Навіть тимчасові будівлі потребують гідроізоляції, тому спорудження цих елементів обов’язково.
 • На споруджені цегляні стільчики укладають шар будь-якого гідроізоляційного матеріалу і зверху кладуть брус. Роблять з’єднання в кутах по типу «в пів-дерева» і закріплюють кути цвяхами довжиною 100 мм.
 • Далі встановлюють стійки. їх кількість обчислюють, виходячи з розмірів сараю. Оптимальним вважається крок в 1,5 метра. Стійки кріплять тимчасовими підкосами і прибивають навскоси довгими (150 мм) цвяхами
 • На стійки поміщають верхню обв’язку і також кутове з’єднання проводять «у пів-дерева». З’єднання стійки і обв’язки закріплюють цвяхами довжиною 200 мм. Кінці обв’язки необхідно випустити з передньої і задньої частини сараю на 20-30 см.
 • Зверху на верхню обв’язку поміщають обрешітку, на якій зверху розстеляється руберойд і прибивається шифер.
 • Далі встановлюють постійні підкоси з дерев’яних брусків перетином 50х50 мм. Підкоси ставлять по діагоналі на кутових стійках.
 • У місці розташування дверей необхідно встановити додаткову стійку, на якій буде закріплений і ригель. У проріз вставляють дверну коробку.
 • Потім до стійок сараю прибивають дошки. Якщо вони рівні, тобто відрізані, то їх прибивають щільно один з одним, а якщо дошки необрізні, то їх укладають по черзі, то скошеним краєм до себе, то від себе. У цьому випадку виходить замок, при якому одна дошка заходь за край інший.
 • Стіни з дощок обшивають руберойдом зовні для захисту від атмосферних явищ. Руберойд потрібно закріплювати знизу вгору, щоб верхні краї заходили на нижні – так краплі води не потраплять всередину стін.
 • Далі настилають на бруси нижньої обв’язки дошки підлоги, навішують двері і прикріплюють замок.

Важливо пам’ятати, що перед будівництвом навіть тимчасового сараю необхідно підготувати майданчик і всі необхідні будматеріали. Можна перед початком будівництва сараю накреслити ескіз будови, щоб було легше прораховувати кількість матеріалу. А також провести гідроізоляцію всіх необхідних елементів, щоб сарай служив довше.