Саман своїми руками, Як зробити саман

saman1 300x224 Саман своїми руками, Як зробити саманПри існуючій різноманітності сучасних будівельних технологій люди часто забувають про надійних, практичних і перевірених часом матеріалах – наприклад, про саман. Цей глиняний будматеріал був відомий ще за часів стародавнього Китаю і єгипетських пірамід.

Саман – це суміш природних компонентів на основі глини і води. Наповнювачем може виступати солома, стебла трав, пісок, вапно і навіть проста земля і гній домашніх тварин. Можна використовувати і сучасні добавки – керамзит, тирса, цемент. Якщо додати в саман дезінфікуючі та антисептичні добавки, то вони продовжать службу цього матеріалу, а антипіренові присадки зроблять його пожежнобезпечним.

З саману можна робити цеглу або ж зводити стіни цілком. Після висихання обидва варіанти тверднуть і набувають особливу ​​міцність.

Підготовка до виробництва саману

saman2 300x225 Саман своїми руками, Як зробити саманОсновними інгредієнтами для виробництва саману є глина, вода, пісок і наповнювач (наприклад, дрібний просіяний шлак). Глина для саману заготовлюється з осені, щоб вона вивітрилася і виморозилась за зимові місяці. Її укладають в невисокі шари (бурти), поливаючи кожен шар водою.

Готовність глини визначають наступним способом: її змішують з водою до консистенції густого тіста, мнуть до тих пір, поки вона не перестане прилипати до рук, і формують глиняну кульку діаметром приблизно 5 см. Цей кулька плавно сплющують між двома дощечками і по часу появи тріщин на поверхні визначають готовність глини. Оптимальною глиною вважається середньопластична – яка покривається тріщинами на стисненні 1/3 діаметра.

Також на якість глини впливають і включення: залишки рослин і їх корінців, вкраплення вапняку, камінчики і т.д. Що стосується добавок, то з волокнистих домішок найбільше підходить солома (ячмінна, пшенична), спресована в брикети механічно.

Формування саманової цегли

  • З вечора замочують глину, викладаючи суміш колом діаметром 3-4 метри і висотою 30-40 см. Глину треба полити водою так, щоб вода не переливалася за межі бурту. Вранці можна приступати до змішування приготовленої глини з соломою. На поверхні глиняного шару розстеляють солому, поливають водою і ретельно перемішують. Це можна робити за допомогою землерийної техніки або по старинки, походивши босими ногами. Перемішувати треба до тих пір, поки не зникнуть грудки і пучки соломи. На один кубометр глини додають приблизно 15 кілограм соломи.
  • В якості форм для саману використовують металеві або дерев’яні короби без дна. Для того, щоб з них було легко викласти саманні блоки, ці короби роблять у вигляді усіченої піраміди. Саманні цеглини можуть бути різного розміру, але найбільше поширені блоки 33х16х14 і 40х40х20 см. Варто пам’ятати про те, що під час сушіння самановий склад дає усадку.
  • Робоча поверхня для виготовлення саману повинна бути чистою і посипаною піском. Частина глиняної маси витягають із загальної купи і з силою кидають у форму. Її треба попередньо змочити водою і обсипати піском. Потім суміш утрамбовують, а надлишки прибирають шпателем. Після цього форми можна зняти і використовувати для виготовлення наступних блоків.
  • Можна використовувати під час виготовлення саману дошку-перфоратор. Вона являє собою дошку з шипами у вигляді усіченого конуса (5-8 шт.). Цим пристосуванням проколюють саманні блоки під час сушіння, тим самим прискорюючи просушку і запобігаючи розтріскування. Сохнути саман буде близько двох тижнів. Після першого тижня підсохлі самани перевертають на бік.
  • Готові блоки складають штабелями в невисокі купки, залишаючи вільний простір для проникнення повітря. Після остаточної сушки саманні блоки обтісують, надаючи правильну форму і прибираючи нерівності.

Готовий саман повинен бути однакового кольору по всій товщині. Добре приготовані саманні цегли не розмокають, пролежавши у воді дві доби, і не розбиваються, падаючи з висоти людського зросту.

Для тисячі блоків з саманній суміші необхідно близько десяти кубів глиняного розчину, який готують на один день роботи.