Піч своїми руками. Як зробити піч

pich21 224x300 Піч своїми руками. Як зробити пічПіч, складена своїми руками, може стати в нагоді на дачі або в заміському будинку – тобто там, де немає центрального опалення. Існує безліч варіантів саморобних печей, які можуть відрізнятися формою, розмірами і схемами димоходу. У даній статті наведено приклад не складної цегляної печі, яку під силу виготовити навіть початківцю майстру. Навіть якщо спеціальних навичок в кладці печей немає, робота займе трохи часу.

Маленька пічка займає всього 0,4 квадратних метра, і виконується з цегли, поставлених плазом або на ребро. Така піч добре утримує і віддає тепло. До того її конструкція спрощена, оскільки пічка не володіє великою вагою, фундамент не потрібно. Але в той же час підлога під піччю повинна бути зроблена з товстих дощок, закріплених на міцних лагах.

Можна вважати дану конструкцію печі альтернативою грубці-буржуйки, але при цьому вона більш функціональна і в ній є опалювальна частина (передбачені димообороти) і варильна частина у вигляді чавунної плити. При необхідності дана пічка може виконувати і функцію каміна з димовим зубом.

Виготовляється піч досить швидко, роботи займають від сили день. Для початку топити грубку краще папером і тріскою, а не полінами, так як через різкий перепад температур розчин нової кладки може покритися тріщинами і це призведе до додаткового підсосу повітря або задимленню. Перед запуском печі в експлуатацію необхідно дати грубці час підсохнути.

Для того, щоб виготовити цегляну піч своїми руками знадобляться наступні матеріали: 60 штук червоного пічного цегли, 37 штук шамотної цегли, 20 літрів глиняного розчину, піддувальні дверцята, колосникові грати, чавунна плита з конфорками, топкова дверцята, і засувка.

pich Піч своїми руками. Як зробити пічЯк зробити піч своїми руками

 • Для початку вибираємо місце для печі і кладемо на нього за вибором поліетиленову плівку, гідрозоль, руберойд або пергамін розмірами 78х53 см.
 • На цю підстилку висипаємо і ретельно розрівнюємо сухий пісок шаром товщиною в 1 см.
 • Прямо на шар піску, нічим не користуючись для скріплення, укладаємо перший ряд, що складається з 12 цеглин (перша позиція на малюнку). Потім ряд цеглин вирівнюється за рівнем із суворим дотриманням горизонтальності. Схема укладання рядів печі показана на малюнку.
 • На перший ряд наносимо тонкий шар глини і встановлюємо піддувальні дверцята. Її необхідно обгорнути мокрим азбестовим шнуром або азбестовим картоном. Після цього дверцята закріплюємо дротом і починаємо уколювати другий ряд.
 • Третій ряд печі укладаємо з шамотної цегли і зверху встановлюємо колосникові грати. Її монтуємо над піддувалом і після остаточного формування цього ряду.
 • Четвертий ряд робимо з цегли, покладеного на ребро, а всередині димоходу укладаємо підставки для внутрішньої перегородки печі. Цеглини задньої стінки укладаємо без глини і з невеликим виступом назовні .
 • Встановлюємо топкові дверцята. Попередньо її треба обернути азбестовим шнуром так, щоб вона відкривалася в напрямку знизу вгору. Її закріплюємо дротом і тимчасово фіксуємо двома цеглинами. Один встановлюється ззаду на попа, а другий кладеться на цю цеглу і дверцята згори.
 • П’ятий ряд викладаємо з цегли плазом, повторюючи контур попереднього, а шостий ряд знову кладемо з цегли ребром. Потім затираємо стінки димоходу мокрою ганчіркою і приступаємо до сьомого ряду.
 • Його викладаємо знову плазом, починаючи з цеглин в 3/4 для зв’язки з наступними рядами. З двох цеглин, поставлених ребром, виконуємо задню стінку.
 • Восьмий ряд печі повинен закривати топкову дверцята і закінчуватися над нею двома цеглинами. Саме в цьому ряду необхідно встановити скошену цеглу над топкою для того, щоб полум’я в печі зміщувалося до центру конфорки чавунної варильної плити, якщо піч виконує роль каміна з відчиненими дверцятами для топки.
 • Перед викладанням дев’ятого ряду необхідно викласти змочений азбестовий шнур для герметичності швів між варильною плитою і цеглою. На глину плиту не укладають, оскільки чавун і глина мають різні коефіцієнти температурного розширення. Викладаємо дев’ятий ряд з незначним зміщенням назад для підтримки відкритих дверцят.
 • На десятому ряді починаємо формувати димову трубу з розширенням назад. Конструкція цієї печі не передбачає насадної цегляної труби з розширенням до верху, оскільки така труба може змінити центр ваги всієї печі.
 • У одинадцятому ряду укладаємо засувку з ущільненням азбестовим шнуром (його обмазують глиною).
 • Потім йде вже димова труба в чверть цегли, яка стикується з металевою трубою. Якщо димова труба відходить убік, то необхідно зробити перекриття на три цегельних ряди.
 • Виймаємо виступаючі цеглини у четвертому ряду і прочищаємо нижній відсік димоходу від бруду, що потрапила туди під час будівництва.
 • Далі слідує побілка печі. Захищаємо плівкою стіни і металеві частини печі. Готуємо розчин для побілки з додаванням синьки і невеликої кількості молока, щоб вона не жовтіла. Пробілюємо всю піч, а особливо стики цегляної труби та її металевої частини, а також стик цеглин і чавунної варильної поверхні.
 • Щоб пісок, покладений під цеглу, не висипався, робимо Г-подібний передтопочний лист для закривання щілини між підлогою і першим рядом цегли.
 • Після цього прибиваємо плінтус по окантовці печі, який також захищає від висипання піску.
 • Після пробної топки печі тріскою і папером залишаємо її з відкритими конфорками і дверкою на тиждень або більше для висихання.