Як зробити перголу

pergola 300x262 Як зробити перголуАльтанка для витких рослин, пергола, своїми руками споруджується досить просто з дерев’яних елементів: решіток, ящиків для квітів, лавок і дерев’яного настилу. Така альтанка прикрасить будь-яку присадибну ділянку і крім декоративних цілей також може служити затишним місцем відпочинку в тиші саду.

Елементи перголи можна купити в розібраному вигляді або зробити стійки, арки, перемички та щити самостійно за умови навичок роботи з деревом і наявності відповідного обладнання. В якості матеріалу використовується деревина сосни.

Матеріали для виготовлення перголи

 • 12 стійок, 2 з яких повинні бути з кутовим пазом 90 градусів;
 • 12 металево підстав, що забиваються в землю;
 • 12 квадратних брусів;
 • 4 арки;
 • 6 перемичок для країв перголи;
 • 18 подвійних перемичок;
 • 6 щитів у вигляді грат;
 • 1 суцільний щит;
 • 48 деталей для ящиків;
 • 22 щита для підлоги і лавок;
 • шурупи.

Для установки перголи вибирають рівне місце і готують креслення елементів для полегшення збірки. Пергола має L-подібну форму. 12 стійок встановлюються по 4 шт. в кінцях букви L і на її кутку, в основі кожного квадрата збирається ящик для квітів. Стійки мають вгорі паз (горизонтальний або під кутом 90 гр.). Вставляються стійки в металеві основи, забиті в землю або укріплені в бетонному майданчику (або плитковому покритті). Чотири стійки кріплять у вертикальному положенні за допомогою куточків і надають їм жорсткість двома перемичками. Потім встановлюються арки з поперечними перемичками на кінцях. Підлога перголи складається з дощатих щитів, покладених у шаховому порядку на квадратні бруси.

Пергола своїми руками

pergola1 Як зробити перголуpergola2 Як зробити перголу

 1. Встановлюємо першу основу за допомогою кувалди, перевіряємо вертикальність і при необхідності коригуємо розташування. Потім натягуємо шнур для установки інших підстав, а для розмітки ширини використовуємо зібрану грати або щит, задавши тим самим необхідний розмір.
 2. Для того щоб легше вбити основу, перевертаємо його і робимо слід на землі, вдаривши по іншому кінця підстави.
 3. Перевіряємо паралельність основ, виправляючи при необхідності перекіс за допомогою струбцини з вкладеним всередину відрізком стійки. Також треба перевірити горизонтальність площини, утвореної підставами, за допомогою рівня.
 4. Кріпимо крайні перемички до кожної стійці двома шурупами 3х50 мм. Відстань між стійками визначається шириною решітки. Жорсткість конструкції надаємо перемичками.
 5. У крайніх стійках свердлимо 2 отвори, а в проміжних – по 4 шт., Щоб з’єднати всі перемички і арки, кожну закріплюється деталь необхідно притиснути струбциною. Відстань між стійками фіксується перемичками, які мають пази для стикування з арками, вирізані під 90 градусів.
 6. Перемички встановлюємо до збірки іншого боку перголи. Першу перемичку встановлюємо в середині арки, а решта – через рівні проміжки (у даному випадку через 238 мм). Закріплюємо їх шурупами 3,5 х65 мм. У кутах перемички встановлюємо після складання всієї споруди, щоб визначити, де їх краще закріплювати.
 7. Фіксуємо стійки в металевих основах шурупами з шестигранною головкою.
 8. Встановлюємо арки в кутові пази у верхній частині стійок і провертаємо, впираючись в край. Отвори в сусідніх гранях слід свердлити на різних рівнях, щоб уникнути стику шурупів. Другу частину перголи своїми руками збираємо таким же чином.
 9. Збираємо ящики для квітів – по чотири з кожного боку перголи. Укладаємо щити на брус і визначаємо нижній опорний брус, просвердлюємо в металевих підставах отвори відповідного діаметру і кріпимо ящики шурупами 3х50 мм.
 10. Визначаємо висоту грат і кріпимо їх шурупами з обох сторін.
 11. Якщо необхідний вітровий щит, то його закріплюємо за допомогою широких кутових кронштейнів на звороті стійок. Для зручності щит можна притиснути двома струбцинами, встановленими так, щоб низ щита був на одному рівні з нижньою частиною грат.
 12. Встановлюємо підлогові щити спочатку між ящиками для квітів, а потім інші у шаховому порядку.