Патіо своїми руками. Як зробити патіо

Якщо ви збираєтеся в своєму саду відпочивати довго і з комфортом, то можна зробити патіо своїми руками. Патіо називають майданчик, що притискується до будинку і, що служить для відпочинку. Вона може бути виконана у вигляді невеликої ділянки з пластиковим столом і декількома стільцями або у вигляді багатоярусної конструкції з клумбами, фонтанами та стаціонарними меблями. У будь-якому випадку під патіо мають на увазі «кімнату відпочинку» під відкритим небом, а її розмір і оздоблення залежать від смаків господаря.

patio 1 300x249 Патіо своїми руками. Як зробити патіоВиготовлення патіо вимагає не стільки часу і коштів, скільки ретельного планування. Необхідно заздалегідь подумати про те, якої форми буде майданчик, де буде розташована, які елементи і меблі будуть на ній розташовані, який матеріал буде покривати поверхню майданчика і т.д. Якщо не приділити уваги цим питанням, то виявиться, що патіо виявиться занадто затіненим або навпаки на яскравому сонці, захаращені меблями або занадто порожнім.

Призначення

Для початку необхідно визначитися, для чого потрібно патіо. Якщо передбачається відпочинок у вузькому сімейному колі, то майданчик може бути невеликий і без особливих вишукувань. На такому патіо можна розташувати стіл з кількома стільцями і парасолю від сонячних променів. Якщо ж необхідно місце для повноцінного відпочинку, то майданчик повинен бути збільшеним, щоб на ній можна було приймати гостей і розташовувати додаткові елементи.

Розміщення

Зазвичай патіо розташовують біля задньої стіни будинку з дверима – це полегшує процес подачі страв і виносу меблів. Краще, щоб патіо висвітлювалося сонцем в післяобідній час і було захищене від вітру. Для захисту від сторонніх очей можна встановити декоративні решітки або зробити живопліт.

Форма

Стандартним вважається прямокутне патіо або у формі квадрата, але при бажанні можна зробити майданчик і іншої форми. Цікавих ефектів можна домогтися при використанні поєднання декількох видів покриття або при багаторівневому патіо. Існує правило за яким, якщо патіо знаходиться біля будинку, то використовують прямі лінії, а в глибині саду можна вибирати вільне планування майданчика.

Розміри

patio 2 300x224 Патіо своїми руками. Як зробити патіоРозміри майданчика під патіо зазвичай залежать від території присадибної ділянки, вони повинні бути порівнянні. Вважається, що для відпочинку на патіо одну людину має припадати близько 3,5 метрів площі, тобто, виходячи з кількості осіб, які будуть користуватися патіо, можна прикинути його розміри. Також розміри майданчика повинні відповідати обраному матеріалу для покриття підлоги, щоб не довелося підрізати плити або цеглу.
Покриття

Зазвичай для патіо використовують ті ж матеріали, що і для мощених садових доріжок, але є і деякі обмеження. Наприклад, краще уникати гравію, керамзиту та інших сипучих матеріалів, а також кругляка та бруківки – по них незручно ходити. Красиво виглядає патіо з поєднанням двох матеріалів, наприклад, поле вимощена плитами, а по краях викладена смуга з блоків. Також цеглу або камінь часто поєднують зі вставками з гравію або бруківки.

Елементи патіо

patio 3 Патіо своїми руками. Як зробити патіоНа порожньому патіо буде незатишно й незручно, тому тут завжди є якісь декоративні або функціональні елементи.

Наприклад, часто використовують клумби. Вони не повинні займати багато місця і в той же час їх розміри не повинні бути менше 50х50 см. Клумбу необхідно зробити піднятою, а в її підставі передбачити отвори для зливу. Можна використовувати посадкову кишеню – для нього прибрати одну з плит або розташувати його в немощені кутку патіо. У нього можна посадити карликову хвойну рослину, наприклад.

Зазвичай на майданчиках під відкритим небом готують страви на мангалі, барбекю і грилях. Можна спорудити стаціонарний мангал або барбекю, але переносний варіант краще – його завжди можна переставити або прибрати на час.

На патіо обов’язково повинні бути меблі – столи, стільці, можливо шезлонги і парасольки від сонця. Такі меблі зазвичай виготовлені ​​з пластику, також застосовують плетені садові меблі або з металу. Також на патіо можна розмістити лавки і крісла.

Оскільки патіо притискується до будинку, то примикає стіну краще прикрасити різними кучерявими рослинами, однорічними або багаторічними. Їх висаджують біля стіни, а далі розправляють по дроті або шпалерах.

Для того, щоб насолоджуватися відпочинком на патіо вечорами, необхідне освітлення. Це можуть бути ліхтарі на стовпах або світильники на стіні будинку. Якщо немає можливості провести проводку, то можна використовувати садові факели або лампи на батарейках.

Облаштування патіо

Роботи зі створення патіо вимагають зусиль і деяких навичок, тому краще виконувати їх з помічником. Також слід заздалегідь підготувати всі необхідні матеріали та інструменти.

  1. Підготовка майданчика. Спочатку виймаємо грунт на глибину фундаменту, який повинен виступати на 10-15 см за краї майданчика під патіо. Сам фундамент складається з 10 сантиметрів щебеню та 5 сантиметрів крупного піску (для плит) або 5 сантиметрів крупного піску (для цегли, блоків, щитів з дощок).
  2. Підготовка кілочків. Готуємо загострені квадратні кілочки довжиною 30 см і перетином 2,5 см. На всі сторони кілочків наносимо позначку за рівнем фундаменту. Кількість кілочків має бути така, щоби вистачило розмістити їх по всьому майданчику з кроком 1,8 метра.
  3. Закріплення кілочків. В одному з кутів майданчика забиваємо перший кілочок, верх якого повинен збігатися з нижньою межею покриття та з верхом піщаного шару. Далі кілочки вбиваємо уздовж стіни будинку, при цьому на забуваючи контролювати їх висоту за допомогою будівельного рівня. Потім через 1,8 метра забиваємо інші кілочки в ряд, також вирівнюючи їх за рівнем таким чином, щоб вивести ухил майданчика від будинку, необхідного для витоку води.
  4. Облаштування фундаменту. При засипці фундаменту необхідно стежити, щоб кожен шар знаходився врівень з відмітками на дерев’яних кілочках. Усі шари потрібно ретельно утрамбовувати перед засипанням наступного шару. Перед засипанням крупного піску краще заповнити пустоти в гравії звичайним піском.
  5. Розмітка патіо. Межі патіо намічаємо за допомогою кілочків і шнура. При квадратній і прямокутній формі необхідно ретельно перевіряти перпендикулярність кутів.
  6. Мостіння майданчика. Якщо використовуються плити, то спочатку викладаємо ряд плит біля стіни будинку, а потім укладають перпендикулярний лівий край. Далі плити укладають віялом від цих двох рядів. При використанні блоків і цегли спочатку викладають бордюр, а потім заповнюють простір усередині майданчика. Щити з дощок укладають на піщану основу в шаховому порядку. Потім їх обробляють антисептиком для збільшення терміну служби.