Льох своїми руками. Як збудувати льох

Якщо Ви регулярно запасаєтеся продуктами на зиму, то слід пам’ятати, що найбільш добре картопля, морква та інші овочі зберігаються в умовах достатньої вологості, тому необхідно побудувати льох своїми руками. Існує кілька типів льохів, але найбільш популярні земляні, вони зручні, практичні, забезпечують оптимальні умови для зберігання овочів, а до того ж швидко і просто споруджуються з підручних матеріалів. Земляна підлога в таких льохах сприяє підтримці високої вологості і тому бульби овочів у такому погребі не сохнуть.

Порядок виготовлення льоху

pogrib Льох своїми руками. Як збудувати льохДля початку необхідно визначити місце розташування льоху. Влаштовувати його краще на піднесеному, сухому місці, для того щоб було менше робіт з гідроізоляції льоху. Грунтові води в місці розміщення льоху повинні не доходити до його заснування мінімум на пів метра. У разі, якщо ділянка під льох перезволожений, роблять піщано-гравійну подушку в якості прошарку від грунтових вод. Рівень залягання грунтових вод визначають навесні (у цей час він найбільш високий) або восени в період довгих затяжних дощів, дивляться його в колодязях, шурфах або в розвідувальних свердловинах.

Котлован земляного льоху копають з невеликим ухилом стін, для того щоб менше обсипалася земля. Висота льоху до перекриття рівна 1,8 метра. Стінки його обшивають обраним матеріалом – дошками, обаполом або тинами. Для піщаних грунтів обшивка стін льоху обов’язкове, це зробить погріб довговічним і поліпшить умови зберігання овочів. Для того, щоб влітку можна було виносити обшивку наверх і просушувати, її краще зробити розбірний.

Підлогу в льосі роблять глиняним, товщиною 80-100см, з додаванням дрібного цегельного щебеню. В якості основи служить утрамбований щебінь (50 мм), залитий гарячим бітумом, що запобігає капілярній зволоженні льоху. Стелю споруджують з жердин, покривають сумішшю глини та соломи і засипають землею.

pogrib2 Льох своїми руками. Як збудувати льохТовщина засипки повинна бути не менше 0,3-0,4 метрів. Над льохом споруджують двохскатний дах, опущений до самої землі. Її звіси повинні перекривати котлован льоху мінімум по пів метра з кожного боку. Дах над льохом роблять з притесаного обапола або іншого підручного матеріалу – тину з гілок, очерету або глини з соломою. Коник даху роблять з товстих дощок, під них підкладають шматки руберойду або толю. Навколо льоху необхідно вирити водовідвідну канаву глибиною пів метра, щоб забезпечити швидке відведення води у разі дощів.

Потім приступають до внутрішнього обробки льоху. В одній стороні розміщують полиці, в іншій – відділення для овочів висотою близько 1 метра з гратчастим підлогою для кращої вентиляції. Полиці краще розташовувати на відстані 0,5-0,6 метрів.