Колодязь своїми руками. Як зробити колодязь

0kolodiec 300x210 Колодязь своїми руками. Як зробити колодязьНавіть незважаючи на наявність у будинку централізованої подачі води, багато хто воліє викопати колодязь своїми руками і таким чином, бути незалежними від планових або раптових відключень води. Ну а якщо мова йде про дачу, то там колодязь незамінний.

Перш, ніж починати копати криницю, треба визначитися з її місцем розташування. Не будемо детально зупинятися на способі біолокації – коли людина, здатна реагувати на біополя, ходить по ділянці і за допомогою спеціальних рамок визначать розташування підземних вод. Цей метод дуже специфічний, тому зупинимося на викопуванні розвідувальних колодязів з метою визначення глибини залягання підземних вод. Ще можна попитати про глибину колодязів у сусідів, якщо рівень води в сусідських колодязях однаковий, то і у Вас картина буде схожою і в такому випадку колодязь можна копати де завгодно. Якщо ж у радіусі 200-300 метрів колодязів немає, то вгадати місце розташування колодязя з першого разу буде вельми складно.

Колодязь складається з верхньої частини – оголовка, середньої – головного стовбура, частини, що знаходиться у воді – водоприймача і зумера – частини, в якій накопичується вода. Оголовок колодязя захищає конструкцію від пилу і атмосферних опадів, а також перешкоджає замерзанню води в колодязі взимку. Кришка оголовка робиться з будь-якого відповідного водонепроникного матеріалу і повинна щільно прилягати. Стовбур колодязя робиться квадратної, шестикутної, прямокутної форми, але найчастіше він круглий. У водоприймачі скупчується і зберігається вода, зазвичай його глибина 1 м.

1kolodiec 300x224 Колодязь своїми руками. Як зробити колодязьНа розташування колодязя впливають багато факторів, наприклад, він повинен розташовуватися на максимальній відстані (не менше 30 метрів) від туалету, гноярень та інших джерел забруднення. Якщо ділянка не суха, то колодязь краще розташовувати на найвищому місці, в цьому випадку вірогідність забруднення води найменша. Розташовувати колодязь необхідно ближче до будинку (але не ближче 5 метрів), щоб зменшити зусилля на доставку води

Перший етап будівництва колодязя – це риття шахти і зміцнення його стінок. І глибина колодязя і спосіб зміцнення його стінок залежать від типу грунту. Рити колодязь краще в твердому грунті, але це не завжди можливо. Копають колодязь або за допомогою екскаватора та іншої техніки, або руками з використанням лопати і відра з мотузкою. Якщо Ви плануєте самостійно копати колодязь, то обов’язково прийміть заходи безпеки – що знаходиться внизу людина повинна працювати в касці, відро повинно бути міцно закріплено, а мотузка повинна бути надійною і міцною.

Колодязь з колод

Спочатку риють шахту, вирівнюють її дно і відкачують зайву воду. Потім встановлюють першу опорну раму з товстих колод. Якщо грунт неміцний, під раму підкладають великі камені. Після цього встановлюють перший вінець – строго вертикально. На нього встановлюють другий вінець і запресовують ударами дерев’яного молотка. Шви між вінцями слід замазати глиною. Після установки вінців, дно засипають піском і гравієм. Щоб зруб не покосився, в його внутрішніх сторонах по кутах прибивають дошки. Для вентиляції колодязя встановлюють вентиляційну трубу.

Якщо колодязь планується глибиною 40 м і більше, то його будують способом нарощування зрубу зверху, тобто його нарощують поступово, в міру віддалення землі. Нижня рама виконується з загостреними краями, їх можна робити і металевими. Ці гострі краї сприяють тому, що зруб під своєю вагою опускається вниз.

2kolodiec 300x198 Колодязь своїми руками. Як зробити колодязьБетонний колодязь

Спочатку споруджують кільцеву опалубку, потім по всій шахті, до самого верхнього кільця також монтують тимчасову опалубку. Щоб кільця з часом не опускалися вниз, для кожного з них в грунт забивають чотири стопорних штиря завдовжки 350 мм і діаметром 14 мм. Через тиждень опалубку знімають і приступають до наступного знизу кільцю. Після бетонування останнього, нижнього кільця з шахти видаляють землю на глибину близько двох метрів, відкачують воду і рівняють дно. Потім його засипають піском на 1-2 метри і ще шаром щебеню на пару метрів. Така засипка дна забезпечить воді природну фільтрацію.