Фундамент на палях своїми руками. Як зробити фундамент на металевих палях

Якщо на ділянці під будівництво якого-небудь малоповерхового об’єкта нестійкий грунт, то для вирішення цієї проблеми використовують фундамент на палях. Оскільки рухомий грунт не дає шансу капітальної споруди, то необхідно дістатися до її твердих шарів, а для цього використовують стовпчастий фундамент палі. Він не вимагає глобальних розкопок ділянки і дозволяє створити надійну і глибоку основу під будівлю. Далі ми розглянемо, як створити такий фундамент своїми руками.

Наземна частина пальового фундаменту може нічим не відрізнятися від звичайних видів основ, а от під землею у нього присутні довгі палі, що йдуть углиб на 5-20 метрів. Таким чином виготовлення пальового фундаменту нейтралізує дію нестабільного грунту і захищає будівлю під час зміни сезонів.

Виготовлення пальових фундаментів

Основним елементом таких фундаментів є палі, які можуть бути різного виду:

 • За внутрішньою будовою палі можуть бути порожнистими і цільними;
 • За геометричною формою розрізняють прямокутні, круглі і пірамідні палі;
 • За матеріалом бувають: дерев’яні, бетонні, металеві та залізобетонні палі.

palya1 300x224 Фундамент на палях своїми руками. Як зробити фундамент на металевих паляхПо механізму впливу паль на грунт розрізняють:

 •   Фундамент на висячих палях;
 • Фундамент на підпірних палях;

За методом установки паль виділяють:

 • Фундамент на забивних палях – палі забивають у грунт за допомогою спеціальних установок;
 • Фундамент на гвинтових палях – палі виконані у вигляді величезних шурупів, які угвинчуються в землю;
 • Фундамент на буронабивних палях – під палі попередньо вирізаються отвори за допомогою ручного або автоматичного бура.

Відрізняютьс пальові фундаменти і наземною частиною. Більш стійкими їх робить ростверк – перемичка, жорстко з’єднує наземні стовпці з утворенням «основи» під будівлю.

За способом облаштування перемички розрізняють:

 • Фундаменти зі збірною перемичкою;
 • Фундаменти з монолітною перемичкою.

Поширеним є варіант гібридної основи , наприклад, пальово-стрічковий фундамент. Він являє собою комбінацію з малозаглибленної стрічкової основи і що йдуть углиб паль. Такий фундамент дозволяє стабілізувати будівлю на нестійких водонасичених грунтах, тому пальові фундаменти є оптимальним варіантом для ділянок зі складними геологічними умовами.

Розрахунок пальових фундаментів

palya2 300x190 Фундамент на палях своїми руками. Як зробити фундамент на металевих паляхВідразу варто сказати, що при розрахунку подібних фундаментів слід врахувати безліч нюансів і провести різні виміри, тому цю роботу слід довірити професіоналам. Розрахунок пальових фундаментів можливий тільки після вишукувальних робіт на ділянці. Обов’язковість геологічної розвідки обумовлюється різноманітністю грунтів та їх характеристик, а також розрахунок усадки і деформації пальового фундаменту вимагає максимально точних вихідних даних.

При вишукувальних роботах отримують наступні дані:

 • Глибину промерзання грунту для даної території;
 • Рівень залягання грунтових вод і його сезонні зміни;
 • Характеристика виду грунту на даній ділянці.

При розрахунку майбутнього фундаменту треба врахувати і вітрові сезонні навантаження, і вага будівлі, і динамічне навантаження, а також розрахувати осадку фундаменту і його деформацію.

Як побудувати стрічковий фундамент

palya3 300x224 Фундамент на палях своїми руками. Як зробити фундамент на металевих паляхСтандартний стрічковий фундамент широко застосовується в будівництві і вже досконально обкатаний на практиці. Якщо його зведення неможливо через водонасичених грунтів, застосовують комбінацію всім знайомого стрічкового фундаменту і установки паль під землею, які встромлюють в стрічкову основу. Таким чином, стрічково-пальовий фундамент економить місце під землею і при цьому дозволяє облаштувати стандартну основу будівлі, адже не всі згодні на зведення спеціальних перемичок стандартного пальового фундаменту, під якими гуляє вітер – спорудження пальового фундаменту з ростверком передбачає підйом будівлі на 30-60 см .

До того ж сформувати надійні перемички для пальового фундаменту початківцям будівельникам нелегко, а стрічковий фундамент може звести навіть майстер без досвіду.

Основні етапи будівництва пальово-стрічкового фундаменту включають:

 • Формування траншей для незаглибленного стрічкового фундаменту. Для цього знімають шар землі товщиною 5-10 см і роблять розмітку ділянки. Потім риють траншеї і формують дренажну подушку з шарів піску та щебеню загальною товщиною 15-20 см.
 • Формування отворів для паль. За допомогою бура вирізаються отвори під палі. По центру майбутнього стрічкового фундаменту роблять буром отвори для паль з кроком між ними 2 метри. При цьому товщина стовпців повинна бути приблизно рівною 1/3 ширини передбачуваного стрічкового фундаменту.
 • Заливка паль. Шматок руберойду загортають у трубку і скріплюють волосінню. Отримана труба повинна виступати з грунту на третину висот цоколя. Слід зазначити, що гідроізоляція пальового фундаменту є запорукою його довговічності. У Верхній частині палі краще використовувати подвійний гідроізоляційний шар, що захистить бетон від надто швидкої втрати вологи. Зробивши з матеріалу для гідроізоляції трубу, в неї поміщають арматурний каркас з 2-3 прутиків перетином 10 мм, які закріплюють через кожні 50 см товстим дротом. При цьому арматура повинні виступати з труби на 15-20 см. Потім в трубу заливають бетон по 25 см і вібропресують, заповнюючи таким чином трубу до верху.
 • Установка опалубки для стрічкової основи. Для цього споруджують стандартну дерев’яну опалубку з арматурним каркасом посередині. Під час цього етапу з труб арматурні прути прикручують до арматури стрічкового фундаменту.
 • Заливка фундаменту. Далі проводять стандартні роботи з заливки фундаменту за загальновідомою технологією.