Як зробити автоклав своїми руками

Для швидкого консервування м’ясних, рибних та плодово-ягідних консервів в домашніх умовах можна використовувати автоклав – спеціальний пристрій, який неважко виготовити своїми руками. Автоклав – це апарат для різних процесів, що відбуваються при нагріванні і під певним тиском. Таким чином досягається прискорення реакції. Наприклад, всім знайому тушонку за правилами треба готувати саме в автоклаві.

Існують промислові автоклави, що використовуються у харчовій промисловості або в медицині для стерилізації інструментів. Але автоклав можна виготовити і в домашніх умовах, використовуючи для цього газовий балон або молочний бідон. Роботи з виготовлення цього пристрою вимагають деяких слюсарських навичок та вміння звернення зі зварювальним апаратом, але в цілому процес створення автоклава не важкий.

avtoklav1 224x300 Як зробити автоклав своїми рукамиАвтоклав з газового балона

Для виготовлення автоклава необхідна металева міцна ємність, наприклад, газовий балон. Можна зварити корпус автоклава і з металевого листа товщиною 4-5 мм, але при використанні балона роботи буде менше. Пристрій саморобного автоклава показано на малюнку.

На кришці пристрою закріплені на різьбових з’єднаннях манометр і штуцер для закачування повітря. В якості штуцера можна використовувати вентиль від камери вантажної машини. Для цього на відокремленому від камери соску нарізають різьблення М8, а в кришці свердлять отвір діаметром 6,8 мм і нарізають також різьбу М8. Вентиль нагвинчують в кришку і закріплюють для надійності контргайкою. Манометр на кришку прикріплюють так само, а параметри різьби вибирають ті ж, що і на манометрі.

В якості термостійкі (трубки для термометра) можна використовувати водопровідну трубу в підлогу дюйма з одним завареним або завальцованим кінцем. Цю трубку необхідно вварити в кришку автоклава завареній частиною вниз. Для того, щоб виміряти температуру, в термостійкого заливають автомобільне масло і опускають туди термометр так, щоб він не впирався в дно термостійкі. Для цього на термометр прикріплюють білизняний прищіпку поперек і підвішують на стінках трубки. Кришку автоклава прикріплюють болтами М10 або М12.

Після того, як автоклав виготовлений, його необхідно перевірити на міцність і герметичність. У вентиль від вантажної камери закачують повітря до показань на манометрі 10-12 атмосфер. Потім треба перевірити, чи немає витоку повітря. Для перевірки течі на всі з’єднання (і зварні в тому числі) наносять мильну воду, і якщо на ній не з’являються бульбашки повітря, то автоклав герметичний. Для перевірки надійності пристрій тестують під тиском 10-12 атмосфер протягом 2 діб. Якщо під час цього терміну тиск впав не більше, ніж на 0,5 атм. то можна застосовувати автоклав за призначенням.

avtoklav2 203x300 Як зробити автоклав своїми рукамиАвтоклав з молочного бідона

Виготовити автоклав в домашніх умовах можна і з молочного бідона на 25 літрів. Для це знадобиться дриль, болгарка, слюсарний інструмент, а от зварювання при цьому способі не використовується. Робота по переробці бідона включає кілька етапів.

  • Посилення днища бідона. Оскільки воно у бідона плоске, то при тиску його вигне. Для посилення використовують плоский млинець зі спеціальним кріпленням. Беруть автомобільний диск на 12 дюймів (це диски від невеликих машин – Оки, наприклад – з трьома болтами). Диск розрізають на три частини так, як зазначено на малюнку – так, щоб вийшло дві чашки у вигляді обруча. Їх ставлять один назустріч одному на дно і на місце звуження бідона у верхній частині. У нижню чашку обіду вставляють коло з металу діаметром 28,5 і товщиною 5 мм. На колі знімають фаску. Далі обидва обруча стягують шістьма прутами-розпірками з різьбовий штанги М6.
  • Посилення циліндричної частини. Цю частину бідона також необхідно зміцнити і роблять це за допомогою п’яти сталевих хомутів діаметром 280-300 мм. Їх розташовують на рівній відстані один від одного і міцно затягують.
  • Переробка притиску кришки. Оскільки штатний механізм засувки кришки на великий тиск не розрахований, його треба видалити і зробити іншу конструкцію. Круглу кришку бідона треба обвальцювати (обстукати) по периметру. Це робиться для кращого закріплення гумової прокладки, яка під впливом високого тиску може видавитися назовні. Далі виготовляють круглу або шестигранну притискну пластину з шістьма отворами діаметром 10 мм, розташованих на рівних кутах один від одного, і діаметром 24 см.тІз гвинтів у вигляді петель роблять гачки, які повинні вільно вдягатися на ручки обруча бідона. Верхній обруч виготовляють з двома ручками і опорою притискного механізму, які і утворюють шість точок закріплення гачків. Притискна пластина з навішеними гачками повинна вільно вдягатися на бідон.
  • Установка манометра та іншої автоматики. На саморобний автоклав необхідно встановити манометр, термометр, запобіжний клапан для примусового скидання тиску, а також вентиль під насос. Для підкачки протитиску необхідний вентиль. У даному прикладі взято колісний подовжувач від «Газелі», який притягнутий відрізаною верхньою частиною безкамерного вентиля. Також можна використовувати вентиль від камери будь-якого вантажного автомобіля з нарізаною різьбою м8 і закріпленням на корпусі автоклава гайками.

Манометр необхідний зі шкалою до 6 бар, оскільки робочий діапазон автоклава становить 0,3,5 бару. Термометр застосований зі шкалою до 160 градусів, оскільки робочі температури становлять 0-120 градусів. При підвищенні тиску в автоклаві необхідний запобіжний клапан. Можна використовувати клапан пневматичної системи гальм автомобіля марки ЗІЛ-130. Його необхідно доопрацювати та внести наступні зміни в конструкцію:

  1. Кінчик рухомого штока клапана розплющують і проробляють в ньому отвір під кільце, яке буде служити для відтягування штока і примусового стравлювання тиску.
  2. Пружину штока необхідно замінити на більш слабку, оскільки клапан в оригіналі розрахований на тиск в 10 бар, а в даному випадку необхідно близько чотирьох бар.
  3. Кульку клапана притирають щільніше, щоб він надійніший працював при малих тисках.